• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Camiyi müzeye çevirdiler!

Yeniakit Publisher
2024-02-27 15:04:00 -
Camiyi müzeye çevirdiler!

Komünist Çin yönetimi, Doğu Türkistan’daki kültür soykırımını hızlandırdı. Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde İslamı tamamen silmek isteyen Pekin, kadim bir camiyi müzeye çevirdi.

Çin yönetimi işgal ettiği Doğu Türkistan’da bir taraftan soykırım ve asimilasyon politikasını sürdürürken, diğer taraftanda kültürel soykırım uygulamasını da hızlandırdı. Mimarisi ve büyüklüğüyle dikkat çeken bazı camileri turistlik mekanlara çevren komünist yönetim, bu defa da Uygur Türklerinin kadim bir camisini önce yıktı sonra onarıp, müzeye çevirdi.

SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞILDI

QHA haberine göre Çin sosyal medya ağlarında, Doğu Türkistan’da kültürel sergi evine dönüştürülen bir caminin videoları paylaşılmaya başlandı. Görüntülerde caminin müzeye çevrilerek içine Çin kültürünü yansıtan sandık ve diğer eşyaların yerleştirildiği görülüyor. Daha önce de bir çok camiyi ibadeti kapatıp turizme açan Çin yönetimi, yarı çıplak kadınların camiye girerek Mipraptaki Kur’an-ı Kerim’i tiye alan görüntülerini yaşanmasına neden olmuştu. Ayrıca bölgede bir çok cami de bar ve içkili eğlence mekanlarına dönüştürülmüştü.

ÇİN YÖNETİMİ 16 BİN CAMİYİ YERLE BİR ETTİ

Avustralya merkezli düşünce kuruluşu Australian Strategic Policy Institute’ın (ASPI), uydu görüntülerini analiz ederek hazırladığı rapora göre Doğu Türkistan genelinde 16 bin cami kısmen yıkıldı ve ağır hasar gördü. Doğu Türkistan genelinde dini ve kültürel mekanlarda yürütülen yıkıma yönelik hazırlanan rapor bölge genelindeki camilerin toplamının yüzde 65’inin tahrip edildiğine ya da yıkıldığına dikkat çekti. Raporda Çin Komünist Partisi (ÇKP) yönetiminin, 2017 yılından itibaren başlattığı faaliyet kapsamında 8 bin 500 camiyi de tamamıyla ortadan kaldırdığı yer aldı.


ÖNE ÇIKAN VİDEO

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Nur

Allah belanızı versin siynistlerden farkı yok bunların ah müslümanlar ah ümmet bunların altından nasıl kalkacaz uyanın ya silkelenin artık. çin, abd, siyonist yahudiler dünyanın baş belaları!! Rabbim helak et bunları bunlara destek verenleri yardım et bize

Ebu SAİD

zulüm ilelebed payidar olmaz. Çin de Komünist Rusya gibi çökecek müslüman Türkler de müslüman Çinliler de serbest kalacak yakında inşallah.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23