“Mücahidin-i fisebilillah”

01 Eylül 2018 Cumartesi

Sultan Alparslan’ın komuta ettiği SelçukluOrdusu ile Romanos Diogenes’in komutası altındaki Bizans OrdusuMalazgirt Meydanı’nın iki yakasında kümelenmişti.

Bizans İmparatoru’nun gayesi Selçukluları Asya’ya sürmek, Alparslan’ın çabası ise Anadolu’ya tutunmaktı…

Yıllardan 1071, aylardan ağustos (26 ağustos), günlerden Cuma idi…

Önce Cuma namazının sünneti kılındı. Hatip hutbeye çıktı ve Halife’nin gönderdiği duayı okumaya başladı:

“Allahım! İslâm’ın sancaklarını yükselt. Sana kulluk için gelen mücahidlerini yalnız bırakma! Alparslan’ı düşmanlarına karşı muzaffer kıl ve onun askerlerini meleklerin ile kuvvetlendir, zira o, Senin rızanıkazanmak için varlığını, canını ve her şeyini fedadan çekinmiyor. Senin yolunda, Senin için savaşıyor. Sen onu koru, düşmanlarını kahret!”

Namazdan sonra Sultan Alparslan kefene benzeyen bembeyaz bir elbise giydi. Sonra yere diz çöküp secdeye gitti. Ardından ellerini açtı:

“Ey Rabbim! Seni kendime vekil yapıyor, azametin karşısında yüzümü yere sürüyor ve senin uğrunda cihad ediyorum.”

Kalktı, komutanlarına ve askerlerine şöyle hitap etti:

“Ey askerlerim! Bugün burada Allah’tan başka sultan yoktur. Emir ve kader tamamıyla O’nun elindedir… Şehit olursam üzerimdeki beyaz elbise kefenim olsun… Beni izlemek isteyenler gelsinler. Geri dönmek isteyenler serbestçe dönsünler. Onlara hiçbir ceza verilmeyecektir. Bugün burada ne emreden bir sultan, ne de emir alan bir asker vardır. Ben de sizlerden biriyim ve sizinle birlikte savaşacağım.”

Bu konuşmasından sonra atının kuyruğunu bağladı. Okunu-yayını atarak kılıcını çekti. “Bismillah hücum!” diye bağırdı ve düşman üzerine atıldı.

Bütün bunlardan dolayı, Malazgirt Zaferi “İslam referanslı” bir zaferdir.

***

Zaferden sonra Müslüman-Türk unsurların Anadolu’ya göçü başladı. Anadolu’ya gelenlerin arasında Osmanlı Devleti’ni kuracak atom çekirdeğini ruhunda taşıyan Kayı Aşireti de vardı.

Onları cezbeden, Sultan Alparslan’ın “Anadolu’yu Müslümanlaştırma” çağrısı ile Bizans’ın fethini haber veren Peygamber müjdesiydi.

Ahlat’da bir süre molalanıp Bizans’ın üzerine yürüdüler. O yürüyüşün özünde Osmanlı Devleti’nin tüm çabalarını özetleyen bir kavram saklıydı: “İ’la-i Kelimetullah”.

Ak Şemsüddin, fetihten iki gün sonra Ayasofya’da kılınan Cuma namazı öncesinde yaptığı konuşmada bu amacı vurguluyor, genç padişahı “Mücahidin-i fisebilillah” (Allah rızası için savaşan) ilân ediyordu…

Yani Bizans’ın fethi de, “İslam referanslı” bir fetihti…

***

Dandanakan, Niğbolu, Kosova, Varna, Preveze, Çanakkale… Bu savaş ve zaferlerin içinde Osmanlı Devleti’nin başka dinlerden mensupları da var, ama özünde İslâm’a hizmet anlayışı yatar.

Laikliği anayasa hükmü haline getiren Atatürk bile, Çanakkale’yi anlatırken, düşman mevzilerine birkaç metre mesafeye mevzilenmiş olan Mehmedciklerin durmadan Kur’an-ı Kerim okuduklarından bahseder…

***

Bu millet, yüzyıllar öncesinden, imanı bayrama dönüştürmüş bir millettir. 15 Temmuz işgalini de imanı sayesinde kırmıştır. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • hasanhasan4 ay önce
  Evet, dînimiz İslâm bizim herşeyimizdir...Bazıları M.Kemâl Paşa'nın büyük Osmânlı Devleti'nin bir askeri ve subayı olduğunu hep unutur!
 • MehmetMehmet4 ay önce
  Bir müslüman olarak başarıların dinle alakası olduğuna inanmıyorum. İslam ortada ypkken de Türkler Hazardan Çine büyük devletler kurup büyük zaferler almıştı. Allah çalışana veriri gevur da olsa çalışmayana vermez mülüman da olsa.
 • Osman SelçukOsman Selçuk4 ay önce
  Atatürk bile derken ne de isabet buyurmuşsunuz! Bunu bilen bilir! Cumhuriyet kafası ile İmparatorluk anlaşılamaz!
 • BerkantBerkant4 ay önce
  "ATATURK BILE " DEMISSIN BIR CUMLENDE.SIZDE INSANLARIN DINININ DERECESINI OLCEN BIR ALET MI VAR ? ALLAH (C.C) BILIR IMAN KIMDE YADA KIMDE DEGIL.BEN AFGANISTAN BARIS GICUNDEYKEN GORDUM SERIAT BIR KASABADA BASKA DIGER KASABADA BASKA UYGULANDIGINI.10 KM DE BIR DEGISIYOR KURALLAR PARAN VARSA UYGULANMIYOR NUFUZUN VARSA UYGULANMIYOR.HER TARAF MEDRESE TEKKE MESCID DOLU INSANLAR BIRBIRINI ALLAHUEKBER DIYE KESIYOR ACI OLANDA BUNU DIN ADINA YAPTIGINI ZANNEDIYOR VELHASILIKELAM BIZI BU YOBAZLIKTAN KURTARAN VE DINIMIZI DAHA IYI SEKILDE YAPMAMIMIZI SAGLAYAN CUMHURIYETE SONSUZ SUKURLER OLSUN
 • HukukçuHukukçu4 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • Cemil kalanCemil kalan4 ay önce
  Kardesim sanki cumhuriyet kurulurken ataturk muslumanlari kovduda gavurlari doldurdu anadoluya ? Yuzyillardir turkceye cevrilmeyen kurani kerimi ne olup ne yazdigini anlamamiz icin turkceye cevirtti .boylece kurani kerimianlamaya basladik.komsularimiz suriye irak afganistan gibi ulkelere dini kullanarak mezhep savaslari yaratarak parcalayan bati bizi bu ulkelerden daha bilgili daha kulturlu ve ulus devlet oldugumuz millet bilinci aldigimiz icin parcalayip bolemedi ama hala saldiri var.ataturk bize millet olma bilinci yani turk kimligini verdi bu kimligi alamayan suriye irak gibi ulkeler paramparca cunku ulkeye aidiyet bir millet olma bilinci yok.mesela cin japonya gibi ulkelerde sehitlik kavrami yok ama bu bidist ateist ulkeler kendi vatanlarini kacmadan canlari pahasina savunur sever suriyeluler afganlar gibi ulkelerini birakip savastan kacmazlar simdi anladinmi?
 • İsaİsa4 ay önce
  Allah dini mübin uğruna can veren gazi olan ecdadımıza rahmet etsin şefaatlerine erdirsin. Ahlaklarından bizi de pay sahibi yapsın.İki öğün yemekle günü tamamlayamayan atıştırması ara öğünü derken altı öğün yemek yiyen bir neslin süpürge tohumundan ekmek yiyip savaşan ecdadı yargılaması yok mu? İşte bu beyin yakıyor. Bir de Atatürk gerçek dini savunuyormuş. Bir iki de kerametini anlatın tam olsun. Seyyid diyen bile çıktı nasılsa.
 • AtaturkcuAtaturkcu4 ay önce
  ATATURK HICBIRZAMAN DINE KARSI DEGILDI.O SADECE HURAFE ARAP ADET VE GELENEKLERINE YOBAZLIGA YUZYILLARCA ANADOLUYU SARMIS COREKLENMIS BAGNAZLIGA CEHALETE KARSIYDI DIN TUCCARLARINA SAHTE HACI SAHTEKAR OLAN HOCALARA KARSIYDI.DUSUNUN GUNAH DIYE MATBAA 250 SENE ANADOLUTA GIREMEDI GUNAH DIYE HER TURLU ICAD YENILIK VE BULUS MUSLUMANLIK ELDEN GIDIYOR DIYE YASAKLANDI BU ISTEN PARA KAZANIP ISLAMI KENDI CIKARINA GORE KULLANANINSANLAR ANADOLUYU CAHIL FAKIR BIRAKTI.ILAHIYAT DIYANET IMAM HATIP LISELERININ KURULMASINI SAGLAYAN ATATURKTUR. O BILGILI KONUSUNUN UZMANI DIN ADAMLARININ YETISMESINI ISTEDI.BU ATILIMI YENILIGI SAGLAYAMAYAN YAPAMAYAN ORTADOGU ULKELERI ARAP ULKELERI KUZEY AFRIKA ULKELERI KARANLIKTA KALDI.EN COK TARIKAT MEDRESE OLAN AFGANISTANIN HALI ORTADA FILUSTIN ARAKAN YEMEN SOMALI CAD NIJER ACLIKTAN OLUYOR.LUTFEN ATATURKU SEVIN YADA SEVMEYIN AMA LUTFEN BIRAZ SAYGI.

Günün Özeti