• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Yavuz Bahadıroğlu
Yavuz Bahadıroğlu
TÜM YAZILARI

Türkiye’de çocuk olmak…

28 Ekim 2020
A


Yavuz Bahadıroğlu İletişim: [email protected]

2002 öncesine kadar, yani AK Parti gelmeden önce, Türkiye’de çocuk olmak, her anlamda daha zordu. Bu iktidar, ülke geleceği açısından son derece önemli olan bu konuyu biraz toparladı. Ama hâlâ çok eksiğimiz, pek çok alanda ihmallerimiz var.

Bu yüzden, Sayın Cumhurbaşkanımızın “Milli Eğitimde topyekûn reform” çağrısını “müjde” olarak görüyorum. Zira tarih kitaplarını yeniden yazamaz, eğitimi kadim medeniyet çizgimizde yeniden inşa edemezsek, istikbalimiz kararır.  

İstediğiniz takdirde, “Türiye’de çocuk olmak”la ilgili bugüne ait rakamlara kolayca ulaşabilirsiniz. Ben biraz geçmiş rakamlardan söz edeyim.

AK Parti iktidarına kadar, tüm yatırımların Gayrisafi Milli Hasıla içindeki Milli eğitimin payı sadece 3.3’tü. Hatta 2000 yılında bu pay da kısılmış, 2.7’ye düşürülmüştür. Bu pay Mısır’ın, Malezya’nın, Tunus’un, Ürdün’ün ayırdığının yarısından azdı. Aynı tarihte ABD’de yüzde 11, Yunanistan’da 6.5’ti...

* İnsanımızın eğitim ortalaması İlkokul 3. sınıfa denk geliyordu. Bunu düzelteceklerine İHL’leri kapatma yoluna gitmişlerdi. Dinini bilen nesiller istenmiyordu.

* Türkiye, okul çağına gelmiş 5,5 milyon çocuğuna okul ve öğretmen sağlayamıyordu…

* Uyuşturucu belâsı çocuklar arasında iyice yaygınlaşmış, yaş ortalaması 13’e kadar düşmüştü. Sadece tiner bağımlısı 15 bin çocuğumuz vardı. (Bu belâ devam ediyor)...

* Türkiye’de lise çağındaki gençlerin yüzde onu bir uyuşturucu madde kullanıyor, yüzde altmışı en azından deniyordu. 

* Sadece İstanbul sokaklarında 50 bini aşkın sokak çocuğu yaşıyordu…

* Türkiye’de işlenen cinayetlerin yüzde 12’sini 18 yaşın altında çocuklar işliyordu.

* Her yıl, 18 yaşın altında yaklaşık 61 bin çocuğumuz şu ya da bu nedenle mahkeme karşısına çıkıyor, yargılanıyordu.

* Türkiye, özürlü çocuklarını çağdaş normlarla yetiştiremiyordu, çünkü yaşam kal-i-te-si açısından Yunanistan’ın 65 bas-a-mak ger-i-sinde bulunuy-ordu...

* 2000 yılında BM’nin yayınladığı rapora göre, Türkiye’nin eğitim en-dek-si 0.76, Türkmenistan’ın 0.89, Er-me-ni-stan’ın 0.90, Mol-do-va’nın 0.89, Güney Afri-ka’nın 0.88, Ürdün’ün 0.82, En-do-nez-ya’nın 079’du. Türkiye, en geri ülkelerin bile gerisindeydi.

* Türkiye,1965’lere kadar önünde gittiği İspanya, Yu-nan-i-stan, hat-ta Kor-e’nin dâhi arkasında kalmıştı. Kore, Yu-nan-i-stan ve İspanya’da kişi başına düşen milli gelir 15 bin doların, Kıbrıs Rum kes-i-minde 10 bin doların üzerine çıkmış, biz ise 3000 dolar civarında kalmıştık. Bu durum tabii olarak çocuklara da yansıyor, geleceklerini karartıyordu…

* Okullarımız “fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” nesiller yetiştirme hedefinden sapmış, saplantılı ve dayatmacı “tek parti” anlayışına dönmüştü…

* Üniversitelerimiz ise bilim yerine ideoloji üretiyordu...

Daha fazla rakamlarla kafanızı şişirmeyeyim: Hülâsa, hâl karanlık, istikbal karanlıktı ve bu karanlık tablo ne “laiklik” nutukları atmakla ne de iktidarı değiştirmekle değişiyordu: Sadece “doğru insan” yetiştirmekle değişecekti.  

AK Parti iktidara gelir gelmez, bütçeden Milli Eğitim’e “aslan payı”nı ayırmak suretiyle ilk adımı attı; Milli Eğitim’in bütçesi ilk kez Milli Savunma bütçesini geçti. Fakat iş bununla bitmiyordu: “A’dan Z’ye” köklü bir değişime ihtiyaç vardı.

Cumhurbaşkanımız birkaç gün önceki konuşmasında işte bu müjdeyi verdi. Yıllardır “Ders kitaplarını bedava dağıtmak, karatahtaları akıllandırmak yetmez, bizim artık akıllanmamız, dayatmaları aşıp gerçekten ‘fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür’ nesiller yetiştirmeye adanmamız lâzım” diyen biri olarak, bunu büyük bir memnuniyetle karşılıyorum. İnşallah birileri yine üstüne yatmaz!

Perşembe “Osmanlı’da çocuk olmanın anlamı”na bakalım inşallah. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

ahmet

gençlerin ve çocukların durumu hala bir felaket olarak devam ediyor hocam...

Journalist

Çok çocukça. Böyle mi avutuyorsunuz kendinizi? Atanamayan öğretmenlerin intihar ettiği günleri unuttunuz bakıyorum da.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23