Kendinden bilen helak olur

10 Nisan 2019 Çarşamba

Allahû Teâla yeryüzünün iktidarını vaad etmiş mü’min kuluna. Yeter ki mü’min kul revan olsun iman ve cihad yoluna. Allah’a dayanmak varken dayanılmaz yolun sağına veya soluna. Allah’a giden yol çilelidir; sahtekârlar yarı yolda dökülecek. Mutlaka inancımızın hâkim olduğu gün gelecek. Bugün çektiğimiz acıların tümü dinecek!

Bize vazifedir şafak vakti kanatlanmış bir gönülle uyanmak, iyilikler dünyasına şükürle uzanmak. Şeriat-ı Garra onay vermiyorsa bizim hâlimize. “Ben Müslüman mıyım, değil miyim?” diye sormak gerek kendi kendimize. Müslüman beleşçi değildir. Sabırla kazanmış yaşam cengini. Hayatına Sıbğetullah vermiş rengini. Müslüman, Müslümandan başka bulamaz dengini.

İnsanın en büyük felaketi, “Ben neymişim” demeye başladığı andır. Müstağnilik, mani-i her kemaldir. Yani kişinin hakikat karşısında büyüklenmesi, kemal mertebelerinden uzak düşmesidir. Kişiyi sefalet çukurlarına sürükleyen, zillet ve çaresizliğe, acze düşüren, kibir ve istikbarıdır. Hayatta her şeyi kendinden menkul bilme anlayışı, İslâm topraklarında “tek adam” tipinin üretilmesine sebebiyet vermektedir. Herkes sultanlık peşinde... En küçük bir müdürden başbakana, en küçük imamdan büyük cemaat liderlerine varıncaya kadar herkes ‘sultanlık’ peşinde. Hep de suret-i haktan görünürler. Ümitsizliği insanda hayatlandıran istibdattır. Haklar, Hak’tandır. Hakları kendinden bilen hak ve hakikat karşısında bir yalandır. Allahû Teâla buyuruyor:

“Ondan istediğiniz her şeyden size verdi. Eğer Allah’ın nimetini sayacak olsanız sayamazsınız. Doğrusu insan, çok zalimdir, çok kâfirdir.” (İbrahim Sûresi/ 34)

Nimetleri Allah’tan değil, kendinden bilmek; Allahû Teâla’ya karşı nankörlüğün bir tezahürüdür. Başka bir ifadeyle Allah’ı yok sayarak güç zehirlenmesine kalkışmaktır. Kendini beğenen, nimetleri kendinden bilen kimse, Allahû Teâlâyı yok sayarak hareket eder, başkalarından istifâde etmekten mahrûm kalır ve hiç kimse ile meşveret edemez, kimseye danışmaz, despotlaşır. Bu nedenle Hakları, nimetleri Allah’tan değil, kendinden bilen helak olur. Çünkü bu durum tek adamcılık ve insana tapınma hastalığıdır. Kerameti kendinden menkul olanlar, her şeyi kendilerinden bilirler. İnsanlar kendi sözlerini Allah’ın ayetleri mesabesinde gördükleri andan itibaren ilahlaşmaya başlarlar.

Bir Müslüman kişi, din kardeşleri kendisine nasihat etmeye başladığında “ben doğru yerdeyim, sen git kendini düzelt” diyerek nasihatlaşmaya karşı müstağnileşiyorsa, kendini hakikatlerin, doğruların kaynağı haline getirmiş demektir. Kendi kendisine yeten, kimseye ihtiyacı olmayan, kimsenin ihtiyacı olmadığı (müstağni) kişiye, cahiliyye insanı denir. Cahiliyye insanı; kendini hür ve bağımsız hisseder ve hiçbir otorite, ilke veya vicdana bağlılık hissi duymaz, çıkarları oranında yapay itirazlar gerçekleştirir. Allah’ın şeriatı karşısında müstağnilik, Allah’sız bir hayatın kavgasıdır.  

Hakkı kendinden bilen, kendinden başka ilim, bilgi sahibi kabul etmeyenin iddiası, “benim baş olmadığım yerde diğer organlar leştir..”

Kendisini hakikatin kaynağı kabul eden ve hakkı kendinden bilen kişi, toplumun bağrında yükselmiş bir kibir abidesi. Konuştuğu her kelime bir firavunluk fidesi. Şunu bilelim ki; İblisin tek kibirdir, bilinen sabitesi!

Allah’ı yok sayarak konuşmak, sahte ilah olmak için yarışmaktır. Allah’a karşı isyan edip, azgınlaşıp, zorla veya gönül rızasıyla insanların kendisine ibâdet ve itaat etmelerini isteyen gerek şeytan, gerek insan, gerek put, gerek müessese ve kurumların hepsi tâğuttur. Kanunları, görüşleri, hükümleri Allah kanunlarının önüne geçirilip, onları putlaştırıp insanların ona boyun bükmeleri istenilen her varlık Firavun gibi, Nemrut gibi tâğuttur. “Allah bilirse biz de biliriz” diyerek kendi bilgilerini, akıllarını Allah’a rakip kılmaya kalkışanlar, her şeyi kendilerinden bilen tağutlardır. Bir kimsenin, nimetlerin Allahû Teâlâ’dan geldiğini düşünmeyerek kendi yaptığını, kendi kazandığını sanarak sevinmesine, kendini beğenmesine Karunlaşma denilir. Çünkü Karun elindeki malın Allah’tan değil kendinden olduğunu iddia ediyordu. Dolayısıyla insanın kendisini hakların, nimetlerin kaynağı sanması, iddia etmesi, bir Karunluk, bir Firavunluk belirtisidir.

Mallarını, evladlarını, makamlarını, iktidarlarını kendilerinden bilenler, helak olmayı garantilemiş olanlardır. Allahû Teâla buyuruyor:

“Andolsun, size yeryüzünde imkân ve iktidar verdik. Sizin için orada birçok geçim imkânları da yarattık. Ama siz ne kadar az şükrediyorsunuz!” (A’raf Sûresi/ 10) 

Bu dünyada sahip olduğumuz bütün imkânlar ve iktidarlar Allah’tandır. Allah murad ederse imkânlar verir kuluna. İnsü cin toplansa da engel olamaz yoluna. Dolayısıyla bir Daru’l İmtihan olan bu dünyada çalışma, gayret bizden, başarıya ulaştırmak ise Allah’tandır. Başarıya ulaşmayı Allah’tan değil, kendinden bilen, çalışma ve gayreti putlaştırandır.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer3 ay önce
  Kalemine..yüreğine..bilgine..imanına..sağlık..Kardeşim..Selamlar.
 • FerhatFerhat3 ay önce
  Hocam Allah Teala sizden razı olsun, zira bunca hakikat dolu yazımızdan sonra bize söyleyecek söz kalmamış. Umarım milletimiz artık farkına varmıştır, yurdumuzun içeriden ve dışarıdan kuşatma altında olduğunun. Zira 1. Dünya Savaşı'ndan sonra ülkemizde ve dünyada kurulmus olan Liberalizm odaklı hümanist ve Kapitalis sistem siyonizmin çıkarlarını korumak için kurulmuş olan bir düzen. Zira bu sistemin ve sistem partilerinin bize dayattığı ölçüler yüzünden açılan yarış her gün dahada derinledmekte. Bize dayatilan siyasal,sosyal,ekonomik ve eğitim alanlarındaki reformlar yüzünden ahlaki, ailevi erozyon yaşıyoruz malesef.Allah cc bizleri Tevhid sancağı altında toparlanabilmemizi ve bina gibi tek saf olusturabilmemizi ve üzerimize doğru gelen ahir zaman zilletine karşı kararlı ve azimle şekilde mücadele edip Muzaffer olabilmemizi nasip eylesin inşallah. Selam ve dualarla
 • MustafaMustafa3 ay önce
  Reisin onlara o makamlari ben verdim soylemininne kadar yanlis bir soylem oldugunu anlamak. Icin guzel bir yazi. Makamlari veren Allah dir kendinden bilirsen elinden gider. Arkasindan baka kalirsin
 • ORHAN İNANORHAN İNAN3 ay önce
  ALLAH(CC)RAZI OLSUN.HER ZAMANKİ GİBİ ZEVKLE OKUNAN BİR YAZI OLMUŞ.RABBİM BİZLERİ ÖĞÜT ALANLARDAN EYLESİN VE ZAMANIN FİTNESİNDEN KORUSUN İNŞALLAH..AKIL İLE DİN İCADINA KALKIŞANLARDAN MUHAFAZA BUYURSUN.
 • Nurullah Pelikancı Nurullah Pelikancı 3 ay önce
  Hele şükür şöyle ufuk açan, insanlara iyi yönde rehberlik eden ve faideli ikazlarda bulunan bir yazı olmuş. Ne demişler YOK'a sabredilir ama VAR'a sabretmek kolay değildir. Fakirlik belki de imtihanın kolayı, ama saltanatta olmak, güce sahip olmak belki de imtihanın zoru. Hafizanallah makam ve koltuk insanı ahiretinden edebilir. Dikkat etmek lazım.
 • Sezaı SelamioğullarıSezaı Selamioğulları3 ay önce
  Allah karşısında insana haddini ve hududunu bildiren bir yazı olmuş. Kaleminize ve kelamınıza bereket. İnsan insandır, insana ilah muamelesi yapanlara veylolsun. Hayattaki bütün kötülüklerin kaynağı Allah'a karşı müstağni davranmaktantır. Allah'a ve Allah'ın dinine ihtiyaç hissetmeyenden her kötülük beklenir. Böyle güzel makalelerin devamını bekleriz.
 • engineerengineer3 ay önce
  Şeriat-i Garra-İ Ahmediye'yi elinin tersiyle itikleyip, ab uyum yasalarını Müslüman Milletimize dayatanlar, Allah cc katında dünyalarını da ahiretlerini de yıktılar, 14-15 asır önceki hükümler diyerek Allah cc nün hükümlerini güncellemeye kalkanlar, Allah'a ve Hükümlerine karşı durmuş oldular,faiz bir dünya gerçeği diyerek de aldandılar, biz nerde hata yaptık , aile neden parçalandı, neden ahlak maneviyat kalktı, toplumumuz neden tefessüh ediyor, bu krizler neden oluyor deyip bir dizi soru sorup sonra birtakım dış güçler bize bunu yaptı diyenler, aslında kendi elleriyle yaptılar, soruların cevabı aşikar, gerçek cevap; Allah'ın Hükümlerini bırakıp sonra batının kanunlarını dayatmakta yatıyor,cevabı başka yerde aramayalım, bu gidişl Türkiye seküler bir batı devletine dönüşecek ve gerçek Müminler ise sanki almanyada veya fransada veya bir gayrimüslim diyarında gurbetçi durumuna düşeceğiz.
 • AhmetAhmet3 ay önce
  Şirk içinde olana, şirk i aşikar olanlara Allahın selamı üzerine olsun demek mümine yakışmaz. İmanın bir emrini yerine getirmeyene sadece (selam) desin.
 • Ahmet Ahmet 3 ay önce
  Esselamunaleyküm.Allah ın selamı namaz kılmayanlara verilmesin. Namaz kılmayanlara sadece selam densin.
 • Mustafa Mustafa 3 ay önce
  Zina karı seven ve öven ondandır.Hırsızla arkadaş olan hırsız dır.Yalancı ya helal olsun nasıl da uydurdu diyen ondandır. Kafiri demiyorum kuran çok çok ayet ayet acıklamış.
 • B. Y B. Y 3 ay önce
  Siyaset deve fitneden uzak bize iç huzuru sağlayan makaleleri özledik...ALLAH hocamızdan razı olmuş çok güzel olmuş

Günün Özeti