• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mustafa Çelik
Mustafa Çelik
TÜM YAZILARI

Kasapların tartışmasında koyunların taraf olması, koyunların akibetini değiştirmez

18 Mayıs 2022
A


Mustafa Çelik İletişim: [email protected]

İdare ettikleri veya idare etmek istedikleri halka koyun muamelesi yapanlar, zulüm ve zalimlikte koyulaşanlardır. Koyunun kaderi kesilmek, kasabın işi kesmektir. İdarecilerin karşısında koyun olmak istemeyenin görevi ise, cihadı kuşanıp rüzgâr gibi esmektir.

Müslüman hak ile batıl arasında taraftır. Hakkın tarafı, hakkın taraftarıdır. İki batılın arasında ise bitaraftır. Hak ile batıl arasında bitaraf kalan bertaraf olur. İlmine ihanet eden âlim ya sihirbaz, ya da arraf olur. 

“İman edenlerle karşılaştıkları zaman, “İnandık” derler. Fakat şeytanlarıyla (münafık dostlarıyla) yalnız kaldıkları zaman, “Şüphesiz, biz sizinle beraberiz. Biz ancak onlarla alay ediyoruz” derler.” (Bakara Sûresi/ 14)

Müslümanların amel sandıklarındaki delikler, düşmanın gücünü artıran bileklerdir. Kasapların tartışmasında koyunların taraf olması, koyunların kaderini değiştirmez.

Hak ve hukuk olsaydı zalim mazlumun ahını almazdı. İnsanların dilleriyle yaptıkları dalkavukluklar yüzünden ‘dil koparmak’ cezası uygulansaydı, her halde dünyada bu kadar çok konuşan dil olmazdı. Allah için söyleyin nerden geldi eğriye doğru, doğruya eğri diyen bu kadar yamuk? Cüzdanının ağzını açan zorba isterse pamuğa taş der, taşa pamuk!

Mananın mahkûm edilip maddenin kıble haline getirildiği yerde devre dışı bırakılır Allah’tan gelen emir. Ekrandan ekrana koşar, dini nakite çevirir!... Suretâ Haktan görünür, çam üstüne çam devirir!... Kahramanım der, kahramanlık iddiasında bulunur; lakin zalimin karşısına çıkınca güneşi gören buz gibi erir. Allah yolunda kanamazsa ellerin, diken batmazsa ele… Beyhude kurma hayal, kavuşamazsın güle. Allah’a kullukta arıza varsa, hayat kendiliğinden dönüşür küle!

Celladına âşık olmuşsa vicdanlar, karayı ak gösterir kirli cüzdanlar; eşkıyadan seçilir günübirlik sultanlar. Yiğitlerin başını yer emsali görülmemiş bühtanlar!

İki zalimin buluşmasında köprü olursanız, sizi köprüden atanlar çok olur. Zalime meyleden allame-i cihan da olsa yok olur. 

Kurbağaya sormuşlar, karşı köye gidebilir misin? Kurbağa evet gidebilirim, demiş. Kaç günde gidersin? dediklerinde; üç günde giderim, demiş. Ama üçüncü gün geldiğinde kurbağa gelmemiş. Kurbağaya gelip sormuşlar niye gelmedin? Kurbağa hesabım yanlış olduğu için gelemedim. Şimdi yeniden yağmuru-çamuru, inişi-yokuşu, geceyi-gündüzü hesaba katınca ancak altı günde gelebilirim, demiş. Beklemişler, altıncı gün dolunca kurbağa gelmemiş. Gelip bakmışlar yarı yolda kalmış. Sormuşlar niye gelmedin? Kurbağa gelmesine geliyorum da hesabımı eksik yapmışım, demiş. Sormuşlar, hesabın nasıl eksik demişler? Kurbağa demiş ki; hedefime doğru ilerlerken hesaba katmadığım memleketin itleri beni hep geri döndürüyorlar. Ben hesap yaparken memleketin itlerini hesaba katmamışım. İşte bundan dolayı hedefime ulaşamıyorum, demiş. Kurbağanın bu ahvalinden ibret almamız gerek. Hedefimize ulaşmak istiyorsak, başlangıçta yağmuru-çamuru, inişi-yokuşu, geceyi-gündüzü hesaba kattığımız gibi, memleketin itlerini de hesaba katmalıyız. Aksi halde memleketin itleri bizi hedefimize ulaştırmazlar. Hep engel olup dururlar!.. Unutmayın biz Müslümanlar; taşları bağlanmış, itleri salıverilmiş bir coğrafyanın sakinleriyiz… Koyun olup kasaplar tartışmasında taraf olmamız bizi esaretten kurtarmaz…

İslâm ümmetinin mensupları olarak bize ve dinimize düşmanlıklarından şüphe etmediğimiz Amerika ve Rusya’nın kavgasında yerimiz olmadığı gibi, coğrafyamızda lâ dini rejimleri geliştirme ve güçlendirme hususunda birbirleriyle çarpışan ideolojik-politik kadroların kavgasında da yerimiz yoktur.

İslâm ümmetine hayır gelmez ecnebî fikirlerin olduğu pazardan. Korkmak gerek; havlayan itten değil, havlayan yazardan. Din, iman yakîn ister kabul etmez şek. Dinine küfür edene teşekkür eden eşek, ne kadar zulüm ve zalimlik varsa sensin hepsiyle müşterek!

Genelde İslâm coğrafyasında, özelde ise ülkemizde lâ dini rejimleri geliştirmeye ve güçlendirmeye aday olduklarını iddia eden ideolojik-politik kadrolar; kaptırmışlar kendilerini hırsın seline, bir savaşa gider gibi yürüyorlar. Kendilerine muhalefet eden herkesi Yunan gibi görüyorlar. Başka bir suçları yok, sebep dinden ve dindarlıktan ayrılık, hepsinin gözünde kapkara geceler gerçek aydınlık!..

Kasapların kavgasında koyun olup taraftar olamayız. Çünkü dolaşır kan misali damarımızda hürriyet, hürriyetimizi elimizden alan lâ dini rejimlerden hesap soracak Kur’ân’a hadim olan zürriyet. Lâ dini rejimlerden hesap soracak bir zürriyet yetiştirmediyseniz, bil ki tehlikededir emanü emniyet! 

Allah yolunda gayretin yoksa umut bağlama kışa, bahara yaza. Koyun olup kasapların kavgasında taraf olanlar çoğalınca yorgun düştü ümmet, yürek döndü enkaza. Tuğyanın olduğu ülkede tufanın kopması mukadderdir gerek yok başka ikaza! 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ayşe

Ne kadar ibretlik yazı ahvalimiz böyle Allah bize acısın zillet e düşürmesin

Yine

Çerçeveletilip duvara asılacak sözler etmişsiniz, cümleler kurmuşsunuz hocam. Rabbim iki dünyanızı da (hem bu dünyanızı hem de ahiretinizi) mâmur eylesin. Âmin.!
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23