• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mustafa Çelik
Mustafa Çelik
TÜM YAZILARI

Hürriyetin en büyük düşmanları, hallerinden memnun olan kölelerdir

18 Ekim 2023
A


Mustafa Çelik İletişim: [email protected]

 

Hürriyet, insanların yaratılıştan getirdiği fıtri bir gerçektir. Hiçbir toplum hürriyetsiz yaşamamış ve yaşaması da düşünülemez. Hürriyet aslî, rıkkıyet/kölelik ise arızidir. Dünyada kölelerin itaatleri olmasaydı, firavunlar olmazdı. Rabbimiz haber veriyor:

“Firavun, kavmini küçümsedi ama, onlar kendisine yine de itaat ettiler. Doğrusu onlar kavm-i fasıkîn/yoldan çıkmış bir kavim idi.” (Zuhruf Sûresi/4).

Kendilerini hor ve hakir görenlere, insan yerine koymayanlara severek ve isteyerek itaat edenler, hürriyetin düşmanı olan kölelerdir. Firavunların emrindeki “Köleleri kurtarmak için en önemli adım nedir?” diye sorsalar; biz cevaben “Köleleri hür olmadıklarına aksine köle olduklarına ikna etmektir” deriz. Asrımız, firavunlarına âşık olmuş köleler asrıdır.

Asrımızda firavunlar kadar firavunlara kölelik edenler de tehlikeli hale gelmişlerdir. Bakınız bugün Türkiyeliler olarak İstanbul’u işgal eden İngilizlerin, Maraş’ı işgal eden Fransızların ya da tarih boyunca onlarca savaş yaptığımız Rusların ya da Birinci Dünya Savaşı’nda ittifak kurduğumuz ama bize pek de insan muamelesi yapmayan Almanların ya da Ege’den başlayıp iç Anadolu’ya kadar birçok yeri yakıp yıkan, taciz ve tecavüzle ilerleyen Yunanistan’ın modern vatandaşlarına gösterdiğimiz hürmet, saygı, tazim, zihinsel esaretimizin devam ettiğine delildir. Derler ya “Aşkın Gözü Kördür” aynen de öyle. Çağdaşlık aşkı, bu milletin gözünü kör etti. Celladına âşık kölelere dönüştürdü.

Asrımızda hallerinden memnun olan köleleri; köle olduklarına ikna etmek, bir dağı öteki dağın yanına götürmekten daha zor hale gelmiştir.

Türkiye’de Avrupa sevdası, Batılılaşma aşkı, zihinsel bağlamda bir prangadır ve bu pranga  kırılmadan zihinsel hürriyet gerçekleşmez.

“Celladına âşık olmuşsa bir millet,

İster ezan, ister çan dinlet,

İtiraz etmiyorsa! sürü gibi illet,

Müstahaktır! ona her türlü zillet”

Hayatta bir ben bilirim deme, elde neler var. Müslüman olarak dininle idare olunmadığın müddetçe her yer sana cehaletten bir duvar.

“Dünya, üç beş bilgisizin elinde,

Sanırlar ki; tüm ilim kendilerinde,

Üzülme! eş*ği eş*k beğenir.

Bir ‘hayır’ var! “Sana, bana kötü” demelerinde!”

Esaretten sayılır tabi olmak düşmanın talimatına. Sükût etmek hürriyettir Hakk’ın taksimatına. Bunca katliamın, bunca cinayetin karşısında hayra yorumlamak zor ümmetin nisyanını. Hürriyetin habercisi saymak gerek mazlum muvahhidlerin isyanını...

Allah’ın dini iktidardan indirildiği günden bu yana İslâm coğrafyası bir esirler kampı, bir köleler galerisi. Yok bunun ileri berisi. Hürriyet yolu, idare sistemi olarak Allah’ın dinine dönme becerisi!

Asrımızda Hilafetsiz ve Halifesiz kalmış İslâm coğrafyasında düşmana benzeyerek savaş kaybeden Müslümanların sayısı, ölerek savaşı kaybeden Müslümanlardan daha fazladır.

Hürriyet; kula kulluktan kurtulup bir tek Allah’a kul olmaktır. Allah’ın dünyasında bir tek Allah’ın diniyle idare olunmaktır. Hayatında velev ki miskali zerre kadar da olsa sahte ilahlara, azmanlara pay ayırmamaktır.

Zalimlerin en kıymetli sermayeleri, kendilerini alkışlayan mazlumlardır. Gücü kuvveti miktarınca zalimin zulmüne isyan etmeyen mazlum, zulümde zalimin ortağıdır. Allah’ın tesbit buyurduğu helal ve haramı birbirine karıştıran bir ferd, bir aile, bir cemiyet, bir devlet kendi kendini yakar. Devlet bir eliyle iddia oynatır, diğer eliyle de Kur’ân-ı Kerim’i öğretirse; ortaya iddia kuponu tutsun diye dua eden bir gençlik çıkar. Kölelikle iftihar edenler, hürriyet katillerinden sayılırlar.

Yunanlıları denize dökmekle iftihar ediyoruz. Ama hilafetin ilgasından bu yana Yunan’ın düzeni olan “Demokrasi” ile idare olunuyoruz. Bu durumumuz, halinden memnun olan hürriyet düşmanı kölelerden olduğumuzu ortaya koyuyor. Acıdır ama gerçek budur. Kendi vatanında kendi dinin ile idare olunamıyorsan kim demiş sen hürsün? Yunan’ın düzeni Demokrasi ile idare olunduğun ve idare olunmaya razı olduğun müddetçe de sen ne altın, ne elmas sadece yanmış bir kömürsün!

“Dünya Beşten Büyüktür” söylemi, hâlinden memnun olan köleleri cari “Küresel Köle Düzeni”ne karşı isyana davet eden bir çağrıdır. Yerel ve küresel çapta kula kulluğu, esareti, köleliği sona erdirip hürriyetin yolunu açan her söylem kıymetlidir. Kimden gelirse gelsin mutlaka önemsemeliyiz. Esaretin sevdası, hürriyetin kazası olmaz!

Dünyada Hürriyet mücadelesi bir tek Müslümanlara aittir. Müslümanların dışında diğer din ve ideoloji mensuplarında hürriyet mücadelesi olmaz. Müslümanların inancına göre hürriyet fıtridir. Hürriyete ipotek konulamaz. Şayet hürriyete ipotek konulursa; isyan etmek, Allah’ın emrine uygun davranışta bulunmaktır. İnsan ekmeksiz yaşar, ama hürriyetsiz yaşayamaz. Bu, böyle biline!.. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İsmail Albayrak

Yazınız için teşekkür çok güzel bir yazı. Ayet numarası yanlış yazılmış zuhruf 54 olacak.

Hanefi NAZLI

Rabbım ilminizi artırsın.Omrunuzu bereketlendirsin.Bir an evvel bu kölelik düzeni yıkılsın.Hurriyet hakim olsun.Selam Salihlere olsun.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23