Ezana ıslık çalmak inkarcıların ibadetidir

27 Mart 2019 Çarşamba

İslâm topraklarında hilafetin ilgasından sonra kul kaynaklı ideolojiler dinin yerine ve önüne geçirildiler. Evvela şunu bilelim ki; resmi ideolojiyi ‘münzel kitaba dayanan bir din’ gibi benimseyen ve keyiflerini kanun haline getiren modern putperestlerin dünya görüşlerini reddetmek, mü’min olmanın bir gereğidir. Müslümanlar Allah’a ibadet ettikleri gibi, müşriklerin ve mürtecilerin de putlarına, ilahlarına karşı ibadetleri vardır. İşte okunan ezana ıslık çalmak, Kur’an okunurken gürültü yapıp yaygara çıkarmak, inkarcıların ibadetidir. Üzerinde yaşadığımız bu topraklarda mabedimizin göğsüne namahremin elini değdirmek isteyenlerin en büyük emelleri, yetişmekte olan nesillerimizin ezan sesini duymamalarını sağlamaktır. Yani dinsiz, mabedsiz, ezansız, irfansız ve izansız bir nesil yetiştirmektir. Bunlar kendilerine “Muasır medeniyet seviyesi”ni kıble edinmiş olanlardır. Bunlara sormak lazım; çağ atlamak, ezana ıslık çalmak mıdır? Veya kendini dinden, Kur’ân’dan çalmak mıdır?

Hilafetin ilgasından bu yana Türkiyeli Müslümanlar, putçu azınlığın azgınlıklarıyla boğuşmaktadırlar. Protesto etmek maksadıyla ezan okunurken ıslık çalmak veya bu maksatla bir davranışta bulunmak, Mekkeli müşriklere mahsus olan bir davranışı tekrarlamaktır. Çünkü Mekkeli müşrikler, ezan okunurken, Kur’ân okunurken gürültü yapıyorlardı, yaygara çıkarıyorlardı.

“İnkâr edenler dediler ki: “Bu Kur’an’ı dinlemeyin. Baskın çıkmak için o okunurken yaygara koparın.” (Fussilet Sûresi/ 26)

Bu âyet-i kerimeye göre protesto etmek maksadıyla ezana ıslık çalmak, Kur’ân okunurken yaygara koparmak, Allah’a karşı başlatılan bir isyanı alkışlamaktır. Ezana ıslık çalmanın maksadı, Allah’ın hükmünü, hâkimiyetini, mesajını gündemden düşürmektir.

Ezan; Allah’a, Allah’ın dinine, Allah’ın şeriatine şeksiz ve şüphesiz bir çağrıdır. Dünyada her gün kesintisiz tekrarlanır ve kıyamete kadar da tekrarlanacaktır. Ezana karşı çıkanlar, ezanı ıslıklayanlar, Allah’ın dinini oyun ve eğlence ittihaz edinenler veya kendilerine oyun ve eğlencelerden bir din edinmiş olanlardır. Rabbimiz buyuruyor:

“Ey iman edenler! Sizden önce kendilerine kitap verilenlerden dininizi alaya alıp oyuncak edinenleri ve öteki kâfirleri dost edinmeyin. Eğer mü’minler iseniz Allah’a karşı gelmekten sakının.

Siz namaza çağırdığınız vakit onu alaya alıp eğlence yerine koyuyorlar. Bu, şüphesiz onların akılları ermeyen bir toplum olmalarındandır. ” (Maide Sûresi/57-58)

Ezanın kutsallığını inkâr etmek, mürtecilik ve mürtedliktir. Ezanın kutsallığına dil uzatanlar, karantina altına alınması gereken iki ayaklı kuduz köpekler gibidirler. Bunların insanlığa olan zararları, kuduz olmuş köpeklerin zararından daha fazladır. Ezan, kula kul olmamanın ve sadece bir tek Allah’a kul olmanın hürriyet muştusudur. Kula kulluğa alışmış kölelerin ezandan rahatsız olmaları kaçınılmazdır.

Ezan; imanın zuhuru, imandan kaynaklanan hayatın huzuru, tatlı dilidir. Ezan okunurken çalınan ıslık, küfür mektebinin zilidir. Ezan, sahte ilahlık davasını güdenleri beyninden vurur. Ezanı ıslıklamak, Allah’a olan imanı savurur. Din düşmanları bir olup ezan düşmanlığıyla avunur!

Protesto etmek amacıyla ezanı ıslıklayan, Allah’a karşı aleni olarak başlamış isyana. Çünkü ezan; bütün zamanlarda ve mekânlarda çağrıdır imana, izana. İmanı olan saygı duyar ezana!

Ezan, Şeariu’l İslâm’dandır. Yani İslâm’ın nişanıdır. Ezan’a saygı göstermek, Müslümanların şanıdır. Ezana ıslık çalmak ise insanlığın en perişanıdır!

Ezanı ıslıklayanlar, şeytanla barışık bir hayat yaşayanlardır. Onlar şeytana selama duranlardır. Onlar dine, imana, ümmete ihanetlerini duyuranlardır. Ezanın kutsallığına dil uzatarak şeytanlarını azad edenler, insanlık defterinden azledilmiş olanlardır. Onların yeri tarihin çöplüğüdür. 

Rasûlüllah (sav) buyuruyor: “Müezzi­nin nidasını işittiğiniz zaman siz de onun demekte olduğu sözler gibi söyleyiniz” buyurmuştur. (Sahih-i Buhari, Ezan, 7)

Ezan; Kelime-i Tevhid’den sonra Kelime-i Vahdet’e çağrıdır. Allahû Teâla buyuruyor: “Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığı zaman, hemen Allah’ın zikrine koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır.” (Cuma Sûresi/ 9)

Biz bu âyet-i kerime’den açıkça anlıyoruz ki; namaz kutsal olduğu gibi, imana, namaza bir çağrı olan ezan da kutsaldır. Ezanı yasaklayan, başkalaştırmaya kalkışan, ezan okunurken ıslık çalan zihniyet, bir Ebu Cehil zihniyetidir. “Ben fahişe olmak istiyorum” diyenlere saygı duymaya davet ederek ezanın kutsal olmadığını iddia edene deriz ki; “Deden çok uğraştı getiremedi bu dinin sonunu. Sen mi getireceksin ey dinde Ebu Cehil’in torunu!” Bu topraklarda dinde Ebu Cehil’e torun olanlara geçit vermemek, onların yeniden iktidar ve muktedir olmalarına engel olmak, Ezan’ın kutsallığına inanmışların azad kabul etmez müşterek görevleridir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer3 ay önce
  Kaleminize..sağlık..Kardeşim.
 • Talha ŞerifoğluTalha Şerifoğlu3 ay önce
  Mustafa hocam, Allah kalemine güç kuvvet versin. Çok mükemmel bir yazı olmuş. Kendilerine oyun ve eğlenceden bir din edinmiş olanların tepkisini anlıyorum. Bunlar Peygambersiz, camisiz, ezansız, namazsız bir din arzu ediyorlar. Şunu herkes bilmelidir ki; Allah'ın dini keyfe mayeşa bir din değildir. İnsanların hatalarını dine yüklemek, Allah'ın dinine yük olmaktır.
 • Mustafa Mustafa 3 ay önce
  Uydurulan dinin vebalinden sorumluluk makamında olan her kez suclu veya neden kimse alınmıyor.
 • Mustafa Mustafa 3 ay önce
  İmanın hicbir emrini yerine getirmeyeni musalla dancennete gönderen , kabri başında kopya veren. Kılmadığı namazını ödenmeyen bir parayla ıskat etmek te ezana ıslık calmaktan farkı ne
 • EmekliEmekli3 ay önce
  Yapmayın arkadaş ALLAH aşkına kimsenin bir şey yaptığı yok bu geminin cankurtaran sandalıda yok batarsak hepimiz batacağız iyi niyetli olalım güzel olalım çok mu zor
 • selmanselman3 ay önce
  Yahu bu müslümanların yalancılıkla imtihanı hiç bitmeyecek mi? Kabataş yalanından ders almışlardır derken şimdi de ezanı ıslıklama yalanı çıktı ortaya. Videonun öncesinde ıslık var, sonrasında ıslık var, kadınlar sadece ezanı protesto için ıslık çalmamış. Hatta gürültüden ezanı bile duymadıklarını söylüyorlar. Sonradan da açıklama yaptılar "ezanı protesto etmedik" diye. Allah Allah, anlama güçlüğü mü çekiyorsunuz? Bunlar her türlü bizce ayıp şeyi yazan, söyleyen, kimseyi takmayan kadınlar, ezanı ıslıklamış olsalar, "ıslıkladık" derlerdi. Bizim siyasetçiler gibi değiller ki dansöz gibi kıvırsınlar. Hala daha iftira, yalan, karalama yapmaya utanmıyor musunuz? Amacınız ne? Zorla tekrar bir araya gelsinler, bu kez hakikaten ezanı ıslıklasınlar mı istiyorsunuz içten içe?
 • TarikTarik3 ay önce
  Peki bay yazar.feminizm getirip İslam olan topluluğa zorla kanun gücüyle uygulamak aileyi yıkmak hangi kategoriye giriyor soylermisiniz.yoksa sizde doğruları gizleyenlerden misiniz.artık bir karar verin hakkı gizlemekmi yoksa bizdensin olsa hata yapanı uyarmakmi.
 • BABABABA3 ay önce
  TEBRİKLERUSTAD..ÇATLASIN CEHENNEMODUNLARI...
 • OkurOkur3 ay önce
  Ateistler ve Kemalistler Kuranı inkar ediyor.Islığıda onlar çalıyor ve düdükte hazırlamışlar partileride başı CHP çekip yanına HDP geliyor bu iki partinin avaneleri
 • abdulmetinabdulmetin3 ay önce
  Yüreğine sağlık sayın yazar, güzel bir makale olmuş..
 • ORHAN İNANORHAN İNAN3 ay önce
  ELİNİZE SAĞLIK.ÇOK İSABETLİ VE AYDINLATICI BİR YAZI OLMUŞ. EZAN OKUNAN YERİN İSLAM OLDUĞUNUN DELİLİ..KÜFÜR EHLİ BUNU BİLİYOR VE ÇOK RAHATSIZLIK DUYUYOR..ONLAR KUDURSA DA BU VATAN BİZİM VE BİZİM OLAN BU ÜLKEDEEZAN HİÇ SUSMAYACAK İNŞALLAH..YAPTIKLARI ŞARLATANCA HAREKETLER EZAN!A LEKE GETİRMEZ,ANCAK ONU YAPANLARI HEM İNSANLARIN NEZDİNDE HEM DE ALLAH(CC)'IN KATINDA EN REZİL HALE DÜŞÜRMÜŞTÜR..İMTİHAN DÜNYASINDA RAZI OLDUĞUN KULLARINDAN EYLE BİZİ YA RABBİ..
 • FerhatFerhat3 ay önce
  Peki Ezana islik calan feministlere ve LGBT lilere yasal koruma hakki taniyarak cesaretlendiren kimdir. Biz öz degerlerimize sahip ciktigimiz zaman irtica ci ve geri ci olarak tutuklanmakta ve iskence görmekteyiz. Son zamanlar iyiligi ve imani sadece güzellikle teblig eden kac tane kardesimiz tutuklandi hic haberiniz varmi sizin? Neymis anayasal düzeni thelikeye atmis bu kardeslerimiz ve oyüzden tutuklanmislar. Fakat Ramazan aylarinda meydanlara polis ve devlet korumasi altinda cikan LGBT ve Feministler degerlerimize karsi agiza alinmayacak hakaret yapmalarina ragmen sessiz kalinmakta ve bunlara cesaret vererek tesviklemekte. MAlesef siyonizmin kurdugu Düzen ve tuzaklar tam gaz islemekte. Biz gözümüzdeki perdeyi düsürmedigimiz müddetce olan biteni hala algilamayacagiz ve ALLAH cc gazabini üzerimize cekmekteyiz. Birileri özünde Lut kavmi AB ve siyonizme hizmet etmekte ve bizi sürekli din bezirganligi yaparak ALLH in yüce ismi ile aldatmakta.
 • bekirbekir3 ay önce
  Taksimde o gün Ezana saygısızlığı başlatan domuz yiyen ateist canan kaftancıoğlu ve ordaki sbah ezanı okunurken rahatsız olan chpli milletvekili ve chp ve sol marjinal örgütlerdi....Bu yüzden millet 31 martta çok iyi düşünsün bu ALLAH ın dinine düşman olan partiye oy vererek vebale ortak olursa mahşerde VAYYY ONUN HALİNEEE...
 • ZeynepZeynep3 ay önce
  Muhterem Mustafa bey bizim hislerimize o kadar güzel tercüman olmuşsunuz ki Allah ebeden razı olsun. Ezandan islamdan Allah'tan uzak olanlar herşeyi yapar. Esasen onların şiarı budur. Ancak bizde sizinde belirttiğiniz gibi elimizden geldiğince gayret göstermeliyiz ki bunlarla mücadele inşallah cihat hükmünden değerlendirilsin. O gün onu değil başkasıni ıslıkladık gibi laflara itibar etmeye gerek yok. Daha önceki twetleri veya halet-i ruhiyeleri bir çok ezan düşmanının bir araya geldiğini kanıtlıyor. Arada böyle birşeye tevessül etmeyenlerde böyle kişilerle birarada oldukları için ilahi tokadi yemişler diye düşünüyorum. Afedersiniz o.... veya baska düşük seviyelerde olduğunu söyleyenlerin arasında kapalılarin veya müslüman olduğunu söyleyenlerin ne işi var! Hicapta duymazmi bunlar. Rasulullahın, fitne zamaninda evinizden çıkmayın mealindeki hadislerinide duymadilar mı? Rabbim doğruyla yanlışı ayıracak bir feraset nasip etsin her birimize. Selam ve dua ile
 • Veli EzherVeli Ezher3 ay önce
  Mustafa Hocam,yârını camı, ağyârını mâni bir yazı olmuş. Allah razı olsun. Yorum yapan Haluk kardeşim, Mustafa hoca, "Protesto amacıýla ezan okunurken ıslık çalarsa" kaydını koymuş. Hem de bu kaydı birkaç defa tekrarlamış. İsterseniz yazıyı bir daha okuyun. Müslüman olarak hepimiz bu yazıdan istifade edebiliriz. Bu hususta bilmeden ıslık korusuna katılan varsa tevbe eder. Ezan kimsenin babasının malı değildir. Ezan ben Müslümanım diyen herkesin müşterek değeridir. Değerlerimize sahip çıkalım.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz3 ay önce
  Islık ortamını hazırlayan ve zamanlamasını yapanlar siyasi cenah mensupları değil mi?Sapkınların sapkınlıklarına verilen müsaade kadar,o ıslık çirkefliği öncesi,pankartlara ve zamanlamaya da dikkat etselerdi,bu durumlar yaşanmazdı.Hedef şaşırtmaca yapmayınız.İktidar istememiş olsa,bu şeref yoksunu güruh,nefes bile alamaz.Onlara bu derece müsamahakar davranılması,sizin hiç dikkatinizi çekmedi mi?
 • nacizane fikrimnacizane fikrim3 ay önce
  Sayın yazar,Sizler de o gösteri de ezanın ıslıklanmadığını olayın olağan akışı içinde gerçekleştiğini biliyorsunuz. Hatta bunu "bizim mahalle" denilen gazeteciler bile defalarca yazdılar. Lütfen, insanlarımızı kışkırtıp, ötekileştirmeyelim. Şu fani dünya hepimize yeter. Neyi paylaşamıyoruz bir türlü anlamıyorum? İnanın bu tarz söylemler hiç kimsenin işine yaramaz.
 • HalukHaluk3 ay önce
  Mustafa hocam eger ezan okunurken ezanin sesini bastirmak icin alkis veya islik calinmis ise sizin le ayni dusunuyorum. ya dendigi gibi ezan isliklanmamis ise buyuk bir vebale girmis olmuyormusunuz inanin bunun hesabi mahserde verilemez
 • Caner CanikliCaner Canikli3 ay önce
  Ezanı Muhammediyi inkâr edenlere, okunurken yagara çıkartıp ıslıklayanlara, ezanın kutsal olmadığı zırvasını tekrarlayanlara karşı sessiz kalmayıp milyonların inancına tercüman olduğunuz için sonsuz teşekkürler. Dinimize, dinimizden kaynaklanan değerlerimize küfür edenleri kendimize idareci yapma aymazlığımızın son bulmasını Allah'tan dilerim. Allah sizin gibi net konuşan hocalarımızı başımızdan eksik etmesin.
 • sedatsedat3 ay önce
  bu yazdıklarına müslüman olanlar zaten aşinadır.neden tekrarlamaya gerek duydunuz.açıkça söylemek yerine dilinizin altına çakıl taşı koymanızın sebebi nedir.

Günün Özeti