Saadet zinciri ile S-400’ün ne alakası var?

14 Haziran 2019 Cuma

Türkiye S-400 ve F-35 meselesine kilitlenmiş durumda..

ABD tarafı, aylardır kontrollü bir plan dahilinde telkinlerde bulunuyor..

Sanırım Çevre Bakanları hariç herkesi konuşturdular..

ABD sözcüsü, temsilciler meclisi başkanı ve üyeleri, Cumhuriyetçi yada Demokrat partili senatörler..

Herkes konuştu..

Her defasında aba altından sopa gösterdiler..

Her açıklamada biraz daha sertleştiler..

Ve nihayet ABD Savunma Bakanı vekili Patrick Shanahan’ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği mektuba kadar gelindi..

Üslubu Johnson Mektubunu aratmıyor..

“Türkiye’nin S-400 sistemleri üzerine eğitim almak için Rusya’ya personel gönderdiğini öğrenmekle hayal kırıklığına uğradık. 28 Mayıs’taki telefon konuşmamızda da tartıştığımız üzere, eğer Türkiye S-400 tedarik ederse, ülkelerimiz Türkiye’nin F-35 programını sürdürmemesi üzerine bir plan geliştirmek zorundadır. Değerli ilişkimizi sürdürmeyi gözetmekle birlikte, Türkiye S-400 teslimatını kabul ettiği takdirde F-35 almayacaktır. S-400 tutumunuzu değiştirme seçeneğiniz halen bulunmaktadır. F-35 gibi platformların güvenliğini tehdit etmesine ek olarak, Türkiye’nin S-400 tedariki ulusunuzun Birleşik Devletlerle ve NATO bünyesinde işbirliğini geliştirme ve koruma imkânlarını aksatacak, Türkiye’nin Rusya’ya stratejik ve ekonomik aşırı-bağımlılığına yol açacak ve Türkiye’nin savunma sanayi ve iddialı ekonomik kalkınma hedeflerini baltalayacaktır” ifadelerinin yer aldığı mektubun son paragrafı daha da vahim..

Beyefendiler açıkça ekonomik darbe yapmakla tehdit ediyor.. 

“Bu yolda devamınız istihdamda, milli gelirde ve uluslararası ticarette kayıplara neden olacaktır. Başkan Trump’ın hâlihazırda 20 milyar dolar olan ikili ticaret hacmini 75 milyar dolara yükseltme kararlılığı da, ABD’nin CAATSA yaptırımları ilanıyla tehlikeye düşebilecektir” demek buz gibi bir şantajdır..

Bizim hâlihazırda 20 milyar dolarlık ticaretimizdeki hangi ticari kalem CAATSA yaptırımlarına takılmaktadır?

Satılan otomobil, demir çelik yâda tekstil ürünlerinden hangisi S-400’ü satan yâ da alan kurum/kuruluşla alakadır?

ABD “Hukuk mukuk umurumda değil. Bu sistemi alır ve benim saadet zincirimi bozarsanız neyim var neyim yoksa size saldırırım” demek istiyor..

ABD’nin dert ettiği şey, satın aldığımız S-400 bataryalarının olası bir savaşta kaç uçağını ya da kaç füzesini karşılayacağı değil..

Zira bizim teslim alacağımız toplam füze sayısı, yedeklerle birlikte 200 adet dahi değil..

ABD, Akdeniz’deki savaş gemilerinden Şam ve Humus’taki üç hedefe bir gecede 105 Tomahawk Cruise füzesi fırlattı.

Olası bir çatışmada taraflar arasında bir denge olmadığı açık ve net ortada..

Peki, o zaman neyden korkuyor ABD?

Gerilimi niye bu kadar tırmandırmış durumda?

Neden tehditler yağdırıyorlar?

Anahtar kelime, az önce yukarıda kullandığım, “saadet zinciri..”

ABD’li silah şirketlerinin geçirdiği evrim öylesine bir hal aldı ki, pazarladığı silahın satışından elde ettiği gelir, sonrasında verdiği lojistik hizmetinden elde ettiği gelirin çok gerisinde kaldı..

Mesela F-35 uçakları..

Üretim ortağı olarak dahil olduğumuz savaş uçağının alımı sonrası iş bitiyor mu sanıyorsunuz?

İmza attığımız sözleşmeye göre, Performansa Dayalı Lojistik (PDL) sistemi kurulacak ve bu sistem yüklenici firma tarafından işletilecek. Siz bu sisteme isteseniz de, istemeseniz de dahil olmak zorunda kalacaksınız. Uçaklarınızın uçuşları, hangi sıklıkla hangi koridoru kullandığını, hangi parçanın değişmesi gerektiğini ya da değiştiğini sisteme işleyeceksiniz. 

Bu sistemde üs olarak belirlenen ülkeler arasında Türkiye de var. 

Sisteme dahil olduğumuz andan itibaren, bu uçakları kullanan başka ülkelerin de lojistik sistemine entegre olacağız.

Yani devasa bir ekosistem kuruluyor aslında..

“Silahı sattım gerisi sende” dönemi bitmiş!

Mesela İsrail bu uçaklardan ve bizim kullanacağımız modelinden aldı mı?

Evet aldı!

Sistemde en yakın lojistik merkezi neresi?

Tabi ki antlaşmaya göre Türkiye..

İsrail Filistin’i vurduğunda bir uçakta bir arıza çıktı..

Parçası nereden gidecek?

Türkiye’den gidecek..

İsteseniz de istemeseniz de bu sisteme dahil olduğunuz için bu parçayı İsrail’e göndereceksiniz..

Nasıl ama?

Silahı sat, sistemi kur, lojistik ve yedek parça akışını kontrol et ve sürekli bir gelir elde et..

Saadet zinciri işte..

Peki, Türkiye ne yapıyor?

Saadet zincirinin halkasını koparıyor..

Patriot füzelerinden alıp saadet zincirine bir halka daha takmak yerine, aksine saadet zincirinin diğer halkasına dahil olan ve ABD imparatorluğunu besleyen başka ülkelere de yol gösteriyor..

Yani dedik ya..

ABD alacağımız sistemden değil..

Saadet zincirinin kopmasından korkuyor..

Cesur yürek Başkan Erdoğan’ın, bu hegemonyayı besleyen ama beslemekten bıkan diğer ülkelere cesaret aşılamasından korkuyor.

ABD’den bezmiş ülke hükümetiyle başım derde girmeyecekse yazayım..

ABD, “eşeğin aklına karpuz kabuğu” sokulmasından çekiniyor..

İtalya, Almanya ya da Fransa elçilikleri üstüne alınır mı? 

Bir kınamada bulunurlar mı bilmem..

Zaman kimin haklı, kimin haksız olduğunu ortaya çıkaracak..

Bekleyip görelim vesselam..

Selametle şimdilik..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • RecaiRecai4 gün önce
  Yargıda sosyal medya oldu Yazık.Yargida hala ortalığı karıştıran birçok kişi var.Mahkemede yalan söylemek 7 büyük GÜNAHTAN BİR TANESİ.
 • mehmet turgutmehmet turgut20 gün önce
  akıyorum dayağın acısı geçmiş.sizin iktidarınızda size u dayak nasıl atılır hayret!!! s.soylu abine söyle sana dayak atanlardan hesap sorsun.senin gibi bilgi deryasına yapılırmı bu.ama bekle daha göreceğiniz çok şeyler var.unutma yeğenim bu ülkeyi kuva-i milliye kurdu.sizin gibi yanaşma ve hainlere bırakılmayacak. ATATÜRK geçliği günü gelince faturayı önünüze koyacak
 • Yol EvladıYol Evladı1 ay önce
  Bizim hak olan dinimiz bizi yüceltmiyor, çünkü biz dinimize dost değiliz... kendi itikadi zaaflarımızdan kaynaklı korkaklığımız bizi etkisiz kılıyor, bu din düşmanı alçaklar kadarkendinden olana sahip çıkma imanının eksikliği bizim dinimizle sorunumuzdan kaynaklanıyor... Allah bizi cesaretli ve sağlam durmaya davet ediyor...ya biz; elimizde ki dünyalığı kaybetme korkusuyla Murat Alan'larısahipsiz bırakıyoruz...
 • Abdullah KahramanmaraşlıAbdullah Kahramanmaraşlı1 ay önce
  İyi bilin ki sol etiketiyle gezen sahtekarlar...Kendilerinden olanı asla hiçbir koşulda satmazlar...Oy verdiğimiz hükümetimiz ve sözde dindar camia murat alan'a sahip çıkmamıştır vesselam..yazık
 • Mehmet KarakeçiliMehmet Karakeçili1 ay önce
  Kardeşim geçmiş olsun, Allah şifa versin...Yazılarınla duruşunla sapasağlam arkandayız...hükümet düşmanın hatrına evladını yem etmiştir...Bu rezil sorumsuz açıklamalarla emin ol senden çok bizi incitti...Düşmanlarızdan gelen tank mermisinden çok, dostlarımızın taşları bizi daha çok yaralıyor...
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Geçmiş..olsun..Murat..Bey..Kardeşim..Acil..şifalar..dilerim.Saldırganların..ve..arkasındaki..güçlerin..bir..an..önce..yakalanarak..yargı.da..hesap..vermelerini..bekliyoruz....
 • mustafamustafa1 ay önce
  geçmiş olsun
 • MuzafferMuzaffer1 ay önce
  Söyledikleriniz doğru olmakla birlikte asıl tehlike suriye ırak libya sudan da olduğu gibi Türkiye nin varlığının ortadan kaldırılıp arz ı mevud denilen şeytani düzenin kurulmasıdır. Neden cevre ülkelerimizde ki savaslar hep Türkiye sınırlarında çıkarılıyor. ırakın kuzeyi, önce kuzey ırak diye hafızalarımıza kazındı sonra kürt bölgesi olarak bölünüp ıraktan koparıldı. Irak ın güneyi güllük gülüstanlık, kuzeyi yanıyor. Suriye kuzeyi terör örgütlerinin yuvası yapıldı halk demokrafik yapının bozulması için bombalanarak boşaltıltı, kuzeyi hakeza güllük gülüstanlık. Bizim güneyimiz 50 yıldır terörle uğrasıyoruz. Bunun tek sebebi sevrde belirtilen kuzey doğumuzda bağımsız ermeni devletinin, güneyimizde ise bağımsız bir kürt devletinin kurularak arzı mevudun yani büyük israil devletinin kurulmasıdır. S 400 ler bizim için olmassa olmazımızdır. Lakin şuda unutulmamalı ki bundan 100 yıl önce liman von sanders gevuruna güvenip canakkale cephe komutanımız yaptık ve 50 bin şehit ile rahatlıkla kazandığımız savaşı 200 bin şehit daha vererek ancak kazanabildik. Liman, burada kasıtlı olarak askerlerimizi saros limanı gerisine yerleştirmişti. Savaşın uzamasını sağlayarak almanya içlerinde savaşan fransızların canakkaleye gelmelerini alman askerleri karsısındaki fransız kuvvetlerinin zayıflamasını ve dahi uzayan savaş dolayısıyla canakkalede savaşı erken bitirmiş olsaydık ingiliz kuvvetlerinin kalanlarının almanyaya dönmesini engellemişti. Allah kafire güvenmememiz konusunda Uya rıyor bizim gevura güvenmeyi asıl değilde yedek olarak tutmamız elzemdir. Aksi halde siyonizme yem olmaktan kurtulamayız.
 • hercaihercai1 ay önce
  Evet, oyunlarini bozacagiz!
 • bir çuval incir:bir çuval incir:1 ay önce
  En büyük erdem, kişinin kendi ağzından çıkanı kendi kulağının işitmesidir, ama konuşmadan önce tabi..
 • takiitakii1 ay önce
  ABD TEHDİT EDİYORDA BİZİM İÇİMİZDEKİ KÖRLER NEDEN ABD DEN DAHA AŞIRI MECBUR VERECEK BİZİM GİBİ KERİZ ÜLKE DÜNYADA AZ BULUNUR ABD F 35 VERECEK
 • OkurOkur1 ay önce
  Patroit için yalvaranlar kim. Bu gün patroit verilse s 400 den vazgeçilecek. Bunu siz de biliyorsunuz.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  kaleminize..sağlık..Murat..Kardeşim..selamlar.İyi..ki..varsın..
 • Kadir KumanKadir Kuman1 ay önce
  Abi ağzına sağlık yine döktürmüşsün. bir Ali İhsan bey ve birde yeni yeni gelen Fahrettin Dedeyi görüyorum. Bence biran önce o da gazeteye adım atmalı

Günün Özeti