• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Yılın Hizmetkâr Lideri: ERDOĞAN

07 Aralık 2016
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

Eğitim, sanat ve kültürel alanlarda faaliyet gösteren ‘Değer Eğitim ve Hizmet Vakfı’ bu sefer iş dünyasına el attı. Vakıf bünyesinde faaliyet gösteren ‘Değer Danışmanlık’ tarafından “Aile Şirketlerinin Gençleri Buluşuyor” temasıyla düzenlenen 1. Hizmetkar Liderlik Zirvesi, Sheraton İstanbul’da  gerçekleştirildi.

Aile şirketlerinin geleceği ve aile büyüklerinin kurduğu şirketleri yeni kuşakların sahiplenmesindeki eksiklikler masaya yatırıldı.

Yurtiçinden ve dışından, 200’ü aşan aile şirketini temsil eden işadamının yanında ekonomist, siyasetçi ve akademisyenlerden seçgin kişilerin de konuşmacı olarak katıldığı zirvede Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, yılın ‘hizmetkâr lideri’ olarak seçildi. 

Zirveye katılan aile şirketi sahibi iş adamları, ülkemizdeki ekonomik sıkıntının aşılması konusunda dövizden TL’ye geçmek yönünde bir fikir birliğine vardı. 

Toplam bütçeleri 8 milyar doları aşan patronlar arasında yapılan anket çalışmasında Cumhurbaşkanımız Sayın, R. Tayyip Erdoğan’ın  “Gelin dolarınızı, euronuzu TL’ye çevirin. Bizi yıkmak, bizi mahkum etmek isteyenlere karşı dövizi hemen TL’ye çevirelim. Zarar etmezsiniz bu millidir, bunda bereket vardır” diyerek başlattığı “Dövizden TL’ye” dönüş kampanyasına büyük destek geldi.

YOL GÖSTERİCİ BİR ZİRVE

Çok değerli dostum, ‘Değer Eğitim Vakfı’ Başkanı  Dr. İlhami Fındıkçı Beyefendinin davetine icabet ederek ben de zirveyi takip edenlerden oldum. 

Beni en çok mutlu eden şirket kurucuları ile  yeni kuşak patronların ve patron adaylarının buluşmaları oldu. Onlar, iki gün devam eden zirvede  birbirleriyle tanıştılar ve kaynaştılar. Ayrıca bu zirve, kurucu kuşak ile yeni kuşak aile üyeleri arasında da karşılıklı bir deneyim paylaşımına öncülük etmiş oldu. 

Zirve hem eğitici, hem de yol gösterici oldu. Sadece şirket sahipleri için değil aynı zamanda ülkemiz ekonomisi için de önemli bir kazanım olduğuna inanıyorum. 

Bu buluşma aynı zamanda şirketlerarası yeni ortaklıklara vesile olacaktır. Zor şartlar içinden çıkarak şirketin ete kemiğe bürünmesini sağlayan şirket kurucuları, yeni nesillere şirketlerini devretmeye hazırlanırken, şirketin kardeşler tarafından ortaklaşa yönetilmesinde ciddi uyum sorunları yaşanmaktadır.  

İNSAN ODAKLI BİR BAKIŞ 

Aile şirketlerinin kurumsallaşamaması yüzünden ülkemizde çok sayıda aile şirketi büyüme yerine küçülerek yok olmaktadır. 

Yaşanan zorlukların aşılması ve bir kişinin kurduğu şirketin aile şirketleri anayasasıyla yönetilmesi mecburiyetine dikkat çeken Dr. İlhami Fındıkçı, açılış konuşmasında “Yeryüzünde bir insani krizin yaşandığını söylemek zorundayız. Evet her geçen gün “insan” olmaktan biraz daha uzaklaşıyor, maddi dünyamız giderek zenginleşirken ruh dünyamız giderek zorlanıyor ve zayıflıyor. Biz aile şirketlerinin daha uzun ömürlü olması yönünde çalışmalarımızı yürütürken diğer yandan bozulmaya yüz tutmuş sosyal hayatımız ve manevi yıkımı önlemeyi hedefledik.

Sayın Cumhurbaşkanımız’ın isteği ile hazırladığımız, “Bir Gönül Yolculuğu: Hizmetkâr Liderlik” kitabımız yayınlandı. O günden bu yana yeni kurulan vakfımızın öncülüğünde bir sosyal sorumluluk projesi olarak hizmetkâr liderlik modelinin daha geniş kitlelere duyurulması ve yayılması için geniş katılımlı bir zirve yapmayı hem bir misyon hem de hedef edinmiştik” diyerek katılımcılara uyarıcı mesajlar verdi. 

Kısacası, insan odaklı bir bakışı acısı ile bilgilendiren ve yönlendiren olmakla birlikte, katılımcıların da katkılarıyla fevkaledenin fevkinde bir zirve oldu. Ülkem ve milletim ile üreten insanlar adına başta Dr. İlhami Fındıkçı Bey’i ve ekibini, ayrıca katılımcıları bu başarılı organizelerinden dolayı kutluyorum.

Bu ve benzeri faydalı programların devamını diliyorum. 

 

x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23