Tarih yazan, sistem değiştiren lider

11 Temmuz 2018 Çarşamba

Dünya değişiyor, devletlerin rejimleri, sistemleri ve konseptleri değişiyor. 

Sovyetler Birliği’nin çökmesi, Varşova Paktı’nın tarihe karışmasıyla dünyada yeni bir döneme geçilmiştir. 

Bu süreçte ülkeler ve toplumlar bu değişime paralel olarak, kendilerini yeniliyor. 

Dış politikalar, stratejik ortaklıklar ve ülkeler arası ittifak ve müttefiklikler konusunda olduğu gibi sosyal ve ekonomik ilişkiler de yeniden şekilleniyor.

Dünyada her alanda yaşanan bu köklü değişimlere paralel olarak Türkiye’nin de sistemini değiştirme ve hükümet yapısını güncellemesi zorunlu hale gelmişti.

Ancak,  bu değişimi anlama kabiliyeti olmayan veya siyasi ihtiraslarını önceleyen muhalefet cephesindeki siyasilerin engelleme girişimleri süreci zorlamıştır.

 Referandumla kabul edilen ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’  24 Haziran seçimleriyle yeniden tescillenmiş olduğu halde hâlâ inat ve ısrarla direnmeleri bana göre klinik bir vakadır. 

Cumhurbaşkanımız Sayın  Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’de yemin ettikten sonra yeni kabinesini açıkladı  ve yeni sistem resmen başlamış oldu.

Geri dönüş söz konusu değil, suçlamalar ve bozuk plak gibi yanlışları tekrarlamak beyhude bir uğraştır. 

YENİ SİSTEMİN MİMARI ERDOĞAN’DIR

Türkiye’de resmen başlayan yeni sitemle Türkiye hem yönetim sistemini yenilemiş oldu hem de kendini gelecek yüz yıla taşıyacak değişim ve dönüşümü de gerçekleştirmenin önünü açmıştır. 

Bu tarihi büyük değişimin mimarı hiç şüphesiz karizmatik, vizyoner ve stratejik liderlik vasıflarına sahip olan Cumhurbaşkanımız  sayın  Erdoğan’dır.

O, yaşanan sorunların aşılması, ülkenin her alanda kalkınıp gelişmesi yönündeki hedeflerini gerçekleştirmek için halkı ile gönül bağları kuran ve kitlelere ilham verme kabiliyetine sahip bir devlet adamı ve liderdir.

Şimdiye kadar 16 yıl aralıksız olarak halkının desteğiyle iktidarda kalmayı başaran  tek siyasetçi olmakla birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin de kurucu başkanı olma şerefine de nail olmuştur.

O, tüm engellemelere rağmen, zorlukları sabır ve kararlılıkla aşa aşa bugünlere gelmeyi başarmıştır. 

O, konularına hakim ve sorumluluğunun bilincinde ülkemizi temsil ediyor ve yönetiyor. 

Her alanda güçlü bir Türkiye, onun liderliğinde ve yeni yönetim sistemiyle gerçekleşeceği inancındayım. 

Dün, Beştepe’de yapılan yeni sisteme geçiş törenini gururla izledim.  

Dostlarımızı sevindiren, düşmanlarımızı kahreden o onur verici tablo karşısında bugünleri bize nasip eden Allah’a şükrettim.  

O an hayatımın en anlamlı ve en mutlu olduğum anlar oldu. Özlemini gördüğüm o ilk meclis görüntüleri gözümün önünde belirdi.

Yemin tamam ancak dua bence çok anlamlıydı. Birde yemin Kur’an üzerine yapılacak günleri nasip etmesini diliyoruz.

Rabbim mahcup etmesin, yolunu ve ufkunu açık etsin, ülke ve milletimize hayırlı hizmetler yapmayı nasip eylesin. 

Bütün dünya bildi ki; ‘Yeni sistem’in resmen başlaması Türk devleti ve Türk milleti açısından tarihi bir gün olma niteliği taşıyor.

KENDİNİ YENİLEYEMEYENLER 

KAYBEDECEK

Dünya değişiyor, Türkiye değişiyor, siyaset ve siyasiler değişiyor ancak CHP hâlâ “eski Türkiye” diyor.

Cumhurbaşkanının zaferini kutlama yerine Kılıçdaroğlu, “diktatörler kutlanmaz” şeklinde sabır sınırlarını zorlayan açıklamalarda bulundu. 

  TBMM’deki yemin töreninde bulunmayarak seviyesiz tavrını sürdürmüştür. 

Ve yine Beştepe’deki davete icabet etmemiştir. 

Dünyanın çeşitli bölgelerinden 50’ye yakın ülke devlet başkanı, meclis başkanı, başbakan düzeyinde temsil edildiği o muhteşem törene ana muhalefet partisi CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun katılmamış olması, siyasi ahlak bakımından nezaketsizliğin ötesinde  utanç verici bir olaydır.

Bu tavır millet iradesine saygısızlıktır.

Yeni sistem değişimi gerektirmektedir.  Zihinsel olarak kendini yenilemeyen siyasiler  ve özellikle de toplumu yönetme iddiasında olan liderler, zaman içerisinde tarihin çöplüğünde yok olup gideceklerdir.

Tarihimiz bu durumdaki örneklerle doludur.

Kılıçdaroğlu ve ekibi en kısa zamanda kendisini güncelleyemez ise siyaset sahnesinde kalma şansları olmayacaktır.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

  • Sen misin Sen misin 6 ay önce
    ... gerçekler acıdır
  • CumhurCumhur6 ay önce
    Çokta tın hazımsızlara gazoz gönderin
  • DOĞRULARDOĞRULAR6 ay önce
    "Yeni dünya " , "yenilen sistem",gibi kavramlar İngiltere ve ABD nin yapacağı işgallere kılıf uydurmak, gerçeklerin önüne set çekmek için uydurulmuş içi boş kavramlardır.

Günün Özeti