• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

NATO’ya yön veren lider…

02 Temmuz 2022
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

Başkan Sayın Erdoğan liderliğinde uluslararası alanda ezber bozan bir politik hamleyle haklı taleplerimizi elde ederek kritik virajlardan birini daha aşmış olduk.

Madrid’deki NATO liderler zirvesi öncesinde gerçekleşen dörtlü görüşmenin ardından, Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında mutabakat anlaşması imzalandı.

Kim ne derse desin NATO’ya yön veren bir ülke olduğumuzu dosta düşmana göstermiş olduk.

‘’Dik baş tok karın mutlu yarın’’ misali dik durduk, eğilmedik ve haklı taleplerimizin ısrarla savunucusu olduk.

Türkiye’nin itirazlarına kulak vermek ve haklı taleplerini karşılamak zorunda kaldılar.

…Ve herkes, Batılıların iki dudağı arasından çıkan sözleri emir telakki eden o eski Türkiye döneminin çoktan kapandığını görmüştür. 

Türkiye, güçlü ordusu, tarihi tecrübesi ve sarsılmaz devlet yapısının yanında vazgeçilemez jeopolitik konumundan kaynaklanan avantajı nedeniyle NATO’nun vazgeçebileceği bir ülke olmadığı bir kere daha görülmüştür.

Türkiye’nin bu gücünü en iyi şekilde temsil eden Başkan Sayın Erdoğan’ın dirayetli ve dik duruşu sonucu Türkiye bugün dünya siyasi dengeleri içinde çok daha güçlü bir konuma sahiptir.

Başkan Sayın Erdoğan, kriz yöneten ve pazarlıklara açık bir lider. 

Göçmenler konusu ile Ege ve Kıbrıs ile Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın yanında hamisi durumundaki AB ile Suriye, Libya ve Kafkasya’da ise Amerika ve Rusya ile pazarlıklar yaparak çeşitli anlaşma ve mutabakatlara imza atan Başkan Erdoğan, NATO ile de ikinci pazarlığını yapmış oldu.

İsveç ve Finlandiya üzerinden NATO ile pazarlık yapan Başkan Erdoğan daha önce de Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen’in NATO Genel sekreterliğini pazarlık etmişti.

De Hoop Scheffer’den sonra NATO Genel Sekreteri olmaya aday gösterilen Rasmussen’in ülkesinde yayımlanan Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV)’i aşağılayan karikatürleri “düşünce özgürlüğü” kapsamında değerlendirdiğini açıklaması üzerine Başkan Erdoğan onu “İslam karşıtı olmakla” suçlamıştı.

Ayrıca Rasmussen’in başbakanlığı döneminde Türkiye’nin AB üyeliğine karşı duruşu, “karikatür krizi” nedeniyle özür dilememesi ve Danimarka’nın PKK’ye yakın olduğu belirtilen Roj TV yayınlarına son vermemesi nedeniyle, Başkan Erdoğan, onun NATO Genel Sekreteri olmasını istemediklerini açıklamıştı. 

NATO’nun 60. kuruluş yıldönümü nedeniyle Almanya ve Fransa tarafından 3-4 Nisan 2009’da ortaklaşa düzenlenen zirve öncesi diğer üyelerin onayına rağmen, Türkiye, Rasmussen’in genel sekreter olmasına karşı çıkması üzerine Başkan Erdoğan ile pazarlık yapılmıştı.

Dönemin NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ve o zamanki ABD Başkanı Barack Obama da dahil birçok NATO üyesi ülke devlet başkanı zirve öncesi Erdoğan’ı ikna etmek için yoğun pazarlık yürütmüşlerdi.

Sonunda genel sekreter yardımcılığına bir Türk’ün getirilmesiyle bedel ödenmiş ve Başkan Erdoğan, Rasmussen’in genel sekreterliğine onay vermişti.

Batılı emperyalistler ülkeler, Erdoğan’dan teslimiyetçi olmadığı ve sürekli itirazlar ve ısrarlarıyla Batılılara bedeller ödettiği için istenmez, ancak biz de Başkan Erdoğan’ı teslimiyetçi olmadığı gibi Türkiye’nin haklarını ısrarla savunduğu için severiz…

Mutabakat metninde yer alan maddeler ve içeriğine bakıldığında Türkiye’nin beklentileri karşılanmış görünüyor.

Fakat madalyonun diğer yüzünde ise farklı bir gerçek var. 

ABD ve AB’nin öncülüğündeki Batılı emperyalist ülkeler ile Rusya, şimdiye kadar Türkiye ile imzalanan mutabakatların gereğini yerine getirmedikleri ise diğer bir gerçektir. 

Ancak bu sefer benzer bir sıkıntı yaşanmaması için farklı bir durum söz konusudur.

8 aylık üyelik süresince sözlerini yerine getirmezler ise Türkiye, ‘Veto’ hakkını kullanarak İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğini sonlandırabilecek.

NATO’nun himayesinde gerçekleşen ve imzalanan bu mutabakatın gereği ilgili ülke ve NATO tarafından yerine getirilemez ise NATO itibarını kaybedeceği gibi ittifak içindeki güven bunalımı aşılamayacaktır.

Sadece iki ülke değil, Mutabakat ABD başta olmak üzere tüm NATO üyeleri tarafından benimsenmesidir asıl olan.

Terörle ilişkilerini kesmeleri ve terörün tüm tezahürleriyle mücadelede tutarlı ve samimi olmalarıdır.

Şu gerçeği herkes bilmeli ki; NATO’nun güvenliği ve inandırıcılığı bu mutabakatın uygulanmasındadır.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

para

Reis biraz diklense abd deki banka hesaplarına el koyma tehdidi alıyor ve geri adım atıyoruz.Barış Pinarı harekatında da aynısı olmuştu...Cem Uzan 400 milyar dolardan bahsediyor...İyi para...

A yolcu

Hocam bu toplantıda her şey ğöz önündeydi kimseye minnet etmeyen ülke menfaatı ğururla savunan sayın Erdoğan Yunanistan onun başkanlığı döneminde müracat etse NATO’ya alınmazdı Başkanın dik durması içimizdeki bazı kökü dışarıda olanları Rahatsız ediyor ALTILI masa ve ğizli ortak onun için Erdoğan dan kurtulmak için bidon dan yardım bekliyor lar bidon dolarla içimizdeki videolarda karaborsacılarla ERDOĞAN ı ğöndermek istiyorlar içimizdeki birde Sazanlar var Rabbim yardımcısı olsun ERDOĞAN ın
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23