• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Mehmet Koçak
Mehmet Koçak
TÜM YAZILARI

Kürtlerin dostu görünen düşmanları kimdir?

29 Haziran 2022
A


Mehmet Koçak İletişim: [email protected]

ABD öncülüğündeki Batılı emperyalist ülkeler ve onların borazanı medya kuruluşları yıllardır, Türkiye’nin bölücü terör örgütü PKK ile mücadelesini ‘’Türkiye Kürtleri katlediyor’’ yalanıyla bir karalama kampanyası sürdürmektedir.

Bugün Madrid’de başlayan NATO Zirvesi’nde NATO’ya üyelik girişimleri tartışılan ve Türkiye’nin ise veto hakkını kullanarak karşı bir tavır alacağını açıkladığı İsveç ve Finlandiya, aynı yalanları bahane ederek, yıllardır bölücü terör örgütünü himaye eden ülkelerdir.

Silahlı terör örgütü PKK ve onun farklı isimler altındaki uzantıları olan YPG-SDG gibi örgütleri yıllardır himaye eden ABD ve AB üyesi bazı ülkelerle İsveç ve Finlandiya gibi ülkeler Kürtlerin asıl düşmanı olduğu bir gerçektir. 

Kürtleri bölen, kendileriyle işbirliği yapanları koruyup destekleyen ve taşeron olarak kullanan, işbirlikçiliği kabul etmeyenleri ise dışlayıp baskılar uygulayan Kürtlerin düşmanı olan ülke ve örgütleri tanımak için şu açıklamayı okumak yeterli olacaktır.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) bildirisinde yer alan bilgiler özetle şöyle:

“Amerika’nın bölgedeki askeri desteğini alan PKK, kendi emrinde hareket etmeyi kabul etmeyen tüm Kürt parti ve örgütleri uzantıları olan Halk Koruma Birlikleri (YPG) ve (Suriye Demokratik Güçleri) SDG’den oluşan silahlı güçleri aracılığıyla baskı altına almaktadır. Siyasi faaliyetlerine engel olduğu gibi yerleşim yerlerinden zorla göç etmelerine sebep olmaktadır.

PKK’nın ideolojisini kabullenmeyen ve silahlı mücadelesine destek vermeyi reddeden Kürtler zorla yerleşim yerlerinden boşaltıldı.

Kürtlerden boşaltılan köy ve kasabalar ile şehir mahallelerine PKK’nın uzantısı olan PYD/ YPG’li taraftarı Kürtler yerleştirilerek kurtarılmış bölgeler ilan edilmiş.

Bir yandan PKK’nın uzantısı YPG’nin silahlı militanlarının tehditleri diğer yandan ise bölgedeki ABD güçlerinin baskıları yüzünden binlerce Kürt ailesi, PKK’nın uzantısı YPG’nin elinde bulunan kendi yerleşim bölgelerine yıllardır giremiyor.”

PKK terör örgütünün uzantısı olan ve farklı isimler altında silahlı faaliyet gösteren YPG/SDB gibi örgütlerle ABD ve müttefiklerinin kirli ve karanlık ilişkilerini açıklayan ENKS Başkanlık Divanı üyesi ve Suriye Kürdistan Birlik Partisi Sekreteri Süleyman Oso “Kürtlerin asıl düşmanı PKK ve ABD’dir” ifadesini kullanarak bir gerçeği açıklamış oldu.

Diktatör Beşşar Esad ile onu destekleyen Baas rejimine karşı mücadele eden 11 muhalif Kürt parti ve örgüt tarafından kurulan, kısa adı ENKS olan ‘Suriye Kürt Ulusal Konseyi’ adına yapılan açıklama bölgede yaşanan gerçeklerin anlaşılması için gerçekten önemlidir.

Eylül 2017’de toplanan ENKS Konferansı PKK’nın uzantısı PYD/YPG’ye bağlı silahlı militanlar tarafından basılmış ve Konseyin yöneticileri tehdit edilerek tartaklanmıştı. 

Suriye Kürt toplumunun siyasi partileri, sivil akımları ve aktif isimlerini içeren geniş bir ittifak olan ENKS’i kendi kontrolüne alamayan PKK’nın Suriye’deki uzantısı Demokratik Birlik Partisi (PYD) ve silahlı kanadı YPG, konseye karşı siyasi baskı ve zaman zaman silahlı saldırılar düzenleyerek faaliyetlerini engellediği için Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) 2017’den beri toplanamıyor.

ABD’nin Suriye’deki merkez komutanlığının işbirliği teklifini reddettiği için Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS), ABD tarafından dışlanıyor.

Konseye üye olan veya destek veren siviller ve akrabaları YPG’nin ağır baskı ve saldırıları sonucu yerleşim yerlerinden kaçarak bir kısmı Türkiye’ye önemli bir kesimi Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne sığınmak zorunda kaldılar.

Bugün bazı gerçekleri inkar eden ve NATO’ya üye olmak için ısrar eden İsveç’e ait silahlar Türkiye’nin operasyonuyla PKK terör örgütünün silah depolarında ele geçirilmiştir.

Türkiye’ye silah ambargosu uygulayan ülkeler arasındaki İsveç, Finlandiya ve onlar gibi terör örgütü hamiliği yapan silah verip destekleyen ABD ve diğer NATO ülkeleri artık bu yanlışlarından dönmeli.

NATO ise terör örgütlerini koruyan ve destekleyen olmaktan kurtulan bir yapıya kavuşacak cesur kararları almalıdır.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

yasemin

hdpkk,Kürt görünümlü Kürt katilidir, Diyarbakır Anneleri çocuklarını,ilerdede topraklarını, evlerini vermiyorlar hdpkklılar a

Düşmanlarımız

Ülkemizin yükselmesini,tam bağımsızlığını,müreffeh bir ülke haline gelmesini istemeyen gavurlar hap teröristleri desteklemişlerdir.Bu böylece de devam edecektir,menfaat çatışması olduğu sürece.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23