Kardeşliği pekiştiren ziyaret

05 Eylül 2018 Çarşamba

Başkan Erdoğan, kardeş ülke Kırgızistan’da önemli bir ziyaret gerçekleştirdi.

Aynı soy ağacının gövdesinden çıkan dallar gibi iki ayrı devlet ama aynı millet olduğumuzun bilinci yeniden hatırlandı ve bu ziyaretle kardeşlik ruhumuz yeniden pekişmiş oldu.

Ortak inanç ve kültürel değerlerden oluşan tarihimiz gibi açımız ve tasamızda bir olduğu gerçeği ortaya çıktı.

Kırgız Türkü, “Size ihanet eden FETÖ’yü, bize de ihanet etmiş sayarız. Sizin düşmanının bizim düşmanımız, sizin dostunuz birim de dostumuzdur. Çünkü bir soydaşız, biz karındaşız” diyerek Türk milleti ve devletinin yanında olduklarını ifade etmeleri gerçekten çok anlamlı oldu.

Geçmişten kalan FETÖ ihanet yapılanmasına karşı ortak mücadele böylece başlatılmış oldu. 

Başkan Erdoğan’ın bugün bize yapılan yarın size yapılmasın” şeklindeki uyarısı çok etkili oldu.

YENİDEN BULUŞMA SEVİNCİ

İki ay kadar önce Kırgızistan’da bir dizi görüşmeler yapmak ve önceden başlatılan projelerin durumunu keşif yapmak üzere Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ın başkanlığında oluşturulan heyete davetleri üzerine ben de katılmıştım.

Bağımsızlığına kavuştuğu o zor dönemde 1991-1992 yıllarında iki defa Kırgızistan’ı ziyaret etmiştim. 

Ekonomik sıkıntılar ve siyasi çalkantıların bir kaosa dönüştüğü o dönem ile şimdiki Kırgızistan arasında çok büyük fark görmüştüm.

O zamanlar, bu küçük kardeş ülkede yaşananları anlamaya çalışırken, soydaşlarımız ile hemhal olamamıştım. 

Ama bu sefer onları ve kültürlerini daha yakinen tanıma ve onları bir de başkalarından değil kendilerinden dinleme fırsatı bulmuş oldum.  

Gördüm ki, bizde unutulan ve halen onları sürdürdüğü birçok ortak kültür değerlerimiz var.

Aynı inanç ve kültür değerlerine sahip olduğumuza bir kere daha şahit oldum.  

Misafirperverlikleri cana yakınlıkları ve ikramlarıyla akraba yakınlığı derecesindeydi. 

Asırlar boyu ayrı kaldığımız kültür değerleri ve soydaşlarımız ile buluşmak hem bizi hem de onları mutlu etmişti. 

ERDOĞAN SEVGİSİ

Milli Meclis Başkanı Dastanbeg Dzhumbegov, Dış İşleri Genel Koordinatörü Alyasbek Alimkulov ve Talas Valisi Turgunbayev Melisbek, Talas Üniversitesi Rektörü Aybek Upenov, Arabaev Kırgız Devlet Üniversitesi Rektörü Tölöbek Abdırahmannov başta olmak üzere görüştüğümüz her kesimden ilgili ve yetkililer “Sayın Erdoğan’ın seçim zaferini kutluyoruz. Çünkü ‘Güçlü Türkiye’ bizim için çok önemlidir ve Türkiye’nin onun liderliğinde güçlendiği ve güçlenmeye devam edeceği inancındayız. O, hem alemi İslam’ın hem de Türk Dünyasının yakın dostu ve lideridir” şeklinde sevgi ve takdirlerini ifade etmeleri heyetimizi de memnun etmişti.

Ben onlardan öğrenmiştim. 

Büyük bir sevinç ve mutlulukla “Türk Başbuğu ziyaretimize gelecek” diyerek BaşkanErdoğan’ın Kırgızistan’ı ziyaret edeceğini ifade ediyorlardı ve daha 3 ay öncesinden onu karşılama hazırlıklarına başlamışlardı. 

Kırgız kardeşlerimiz, Başkan Erdoğan’ın yeniden seçilmiş olmasından duydukları memnuniyeti ve “Erdoğan sevgisine” şahit olduk.

TÜRK BİRLİĞİ KURULSUN

Türk dünyasında gittiğim her kardeş ülkede hep aynı sesi duydum. 

Özbek, Türkmen, Kırgız, Azeri, Pomak, Lezgi ve Kumuk gibi daha birçok Türk soydaşlarımız ile her görüşme ve buluşmasında bize “Güçlü lider Erdoğan’ın Başbuğluğunda Türk Birliği Kurulmalı” diyerek içten gelen arzularını ifade ettiler, ediyorlar.

Bu öneriyi Türk dünyası çok önemsiyor. Özel bir binası olan ve ortak değerlerin yaşanması ve yaşatılmasına katkı sağlayacak bir sekretaryadan oluşan bir organizasyon arzulanmaktadır.

Türk dünyası,  Başkan Erdoğan’dan öncülük ve işaret beklediğini bilvesileyle hatırlatarak yazımı tamamlamış olayım. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

  • HukukçuHukukçu6 ay önce
    Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
  • Bülent KahramanBülent Kahraman6 ay önce
    Adamlar neredeyse kırgizistanın tapusunu Erdoğan'ın üzerine yapacakmış sayın yazar, ne güzel anlatıyorsunuz, hay Allah size uzun ömür versin. Çogüzel çogüzel.

Günün Özeti