Bana göre Ecevit…

09 Kasım 2018 Cuma

Eski başbakanlardan Bülent Ecevit vefat edeli 12 yıl oldu.

Onu uzaktan takip ederdim. Siyaseten de farklı düşünen biri olmam hasebiyle, zaman zaman da eleştiren biri olarak onun 12 Eylül sonrası ise Demokratik Sol’u yeniden milliyetçi ve özgürlükçü ve demokratik insan hakları çerçevesinde yeniden yorumlaması dikkatimi çekmişti.

Avrupa başkentlerinde gazeteci olarak görev yaptığım dönemde onu yurt dışı gezilerinde daha yakinen tanıma fırsatı bulmuştum.

Onunla buluşmak ve özel sohbet fırsatı buldum. Devamında Ankara’da iki kere ziyaret ederek evinde ağırlandım ve Türkiye ve dünyadaki siyasi gelişmelerini onunla hasbihal etmiştik.

O tarihdeki buluşmalarımızda, fikir özgürlüğü, bireyin özgürlük alanları üzerindeki baskılar kaldırılmalı, insan onurunun korunması, ülkenin bölünmez bütünlüğü ile vatanseverlik konularındaki görüşleriyle sempatimi kazanmıştı.

Bülent Ecevit bana göre, Türk siyasi tarihinde çok önemli yer tutmuş, ülke ve dünya siyasetini iyi takip eden önemli bir politikacıydı. 

Siyasilerin muhalefette iken farklı, iktidarda ise daha farklı olabileceğini de her zaman ihtimal dahilinde olduğunu da sürekli hesaba katan bir kişiyim.

Hatta iktidar gücünün bir zehirlenmeye bile insanı sürükleyebileceğini de bilenlerdenim.

Ancak, Ecevit gibi deneyimli bir devlet adamının fikirlerini inkâr edecek derecede bir tavır takınacağını ise doğrusu hiç mi hiç beklemiyordum.

NELER OLMUŞTU

1999 seçimlerinde iki başörtülü kadın aday TBMM’ye girmeye hak kazanmıştı; MHP’den Nesrin Ünal ve Fazilet Partisi’nden Merve Kavakçı.

O dönemde, kamuda başörtüsü yasağı olduğundan, gözler de bu iki milletvekilinin başörtüsü konusunda nasıl bir tavır alacaklarına çevrilmişti.

MHP’li Ünal, Genel Kurul çalışmalarına başörtüsünü çıkararak katılacağını açıkladı. Kavakçı ise, başörtüsüyle milletvekili yemini edeceğini söyledi.

O dönemin Fazilet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan da Kavakçı’ya sahip çıkarak, “Nasıl isterse öyle hareket edecektir” dedi.

OLAYLI GENEL KURUL

Başörtülü vekil tartışmaları sürerken Kavakçı, yemin töreninden önce kalabalık bir destekçi grubuyla birlikte TBMM’ye gitti.

3 Mayıs 1999’da TBMM’deki yemin töreninde, yemin sırası Kavakçı’dan önce olan MHP’li başörtülü milletvekili Nesrin Ünal, başını açarak yemin etti ve Genel Kurul’dan büyük alkış aldı.

Kavakçı ise, yemin töreninin ortasında Meclis Genel Kurul Salonu’na başörtüsüyle girince, Genel Kurul bir anda karıştı. FP sıralarından Kavakçı’nın salona girişi sırasında alkış koparken, DSP’li vekiller ise ellerini sıra kapaklarına vurarak protesto ettiler. MHP, ANAP ve DYP’liler ise olaya seyirci kalmayı tercih etti.

ECEVİT BİZZAT MÜDAHALE ETTİ

Kavakçı, yanında bir başka kadın Fazilet Partisi Milletvekili Nazlı Ilıcak’la birlikte FP’ye ayrılan milletvekili sırasına oturdu.

Bu duruma, DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu ve Devlet Bakanı Hikmet Sami Türk bizzat müdahale etti. Üçlü, kürsüye giderek oturumu yöneten geçici başkan Ali Rıza Septioğlu’ndan Kavakçı’yı dışarı çıkarmasını istediler. 

Ancak Septioğlu, Bakan Türk’ün, ‘Laik Cumhuriyete yakışmıyor’ uyarısına ‘Laik Cumhuriyetle ne alakası var’ diyerek Kavakçı’yı dışarı çıkarma eğilimi göstermedi.

DYP’li Meclis eski Başkanvekili Kamer Genç de kürsü önüne gelerek Septioğlu’nu uyardı. Ancak Septioğlu elindeki Meclis İçtüzüğü’nü göstermekle yetindi.

ONU DİNLERKEN 

KAHROLDUM…

22 Mayıs 1999, milletvekili Kavakçı Meclis Genel Kurulu’nda. Başbakan Ecevit konuşuyor: “Burası devlete meydan okunacak yer değil! Lütfen bu hanıma haddini bildirin.”

İşte bu kısa konuşma, ona olan inancımı kaybetmeye ve onu gönlümde bitirmeye yetti.

Anladım ki, politikacılar iktidar gücüne yenik düşer ve kendini bile inkâr edecek dereceye düşerler.

Ve gördüm ki, fikirler güce göre değişirmiş…

Ecevit’in en çok eleştirdiğim bir diğer siyasi tavrı ise, ilerleyen yaşına rağmen iktidar gücünü partisine ve ülkesine zarar verdiği halde devretmeye yanaşmamasıydı.

Yürüyecek mecali kalmamış, ülke ekonomisi çökmüş, saygınlığını kaybetmiş bir iktidarın başbakanı olarak önüne boş para kasası fırlatılan bir başbakan olmamalıydı.

Demek ki, iktidar hırsı insanı bu hallere düşürebiliyor. 

Aslında bu iki önemli hatası olmamış olsaydı, ona olan sevgi ve saygım hâlâ devam ediyor olacaktı. İnşallah hayatının son anlarında pişmanlık duymuş ve Allah’tan affını istemiştir.

Ecevit, keşke bu iki olumsuzluğun içine düşmeden bu dünyadan göçmüş olsaydı.

Keşke o iktidar hırsı ve gücüne yenik düşmeseydi ve her kesim tarafından rahmetle anılmış olsaydı… 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • hercaihercai4 ay önce
  Ecevit'i sagcisi da solcusu da seviyordu, ama yazarin dedigi gibi, Kavakci hakkindaki konusmalari Ecevit'i gonullerde yerle bir etti. Benim dusuncem de ayni.
 • MOHAÇMOHAÇ4 ay önce
  ... TÜRK MİLLETİ ONU RAHMETLE ANIYOR...
 • Ayhan çolakAyhan çolak4 ay önce
  Ölen ölmüştür. Hesap Allahın katındadır. Bize kötü konuşmak düşmez. ... Selam ve dua ile
 • KomünistKomünist4 ay önce
  ... ne oldu sizin alacağınız papaz, memleketin yarısı desteklerken alamıyorsunuzda, Ecevit yüzde 26 oy ile ne yapsın...
 • necmi uluslunecmi uluslu4 ay önce
  Kardeşim sen evvela kendini bir yokladaha evvelki iktidarı sırasında sag sol çatışmalarında ölen beş bin gencin en büyük sorumlularından biride ecevit degilmiydi.Bu memlekete yaptıgı bir hayır mevcutmu,
 • TunahanTunahan4 ay önce
  Disguclerin Akp yi iktidara getirme isii 3yil oteleye bildi.Ekonomik darbe ve Bahcelinin suikasti ile Akp iktidar oldu,aslinda sukretmemiz lazim Ecevit sayesinde reisimiz baskan oldu.
 • 145314534 ay önce
  Ecevit Rockfeller bursuyla okumuş,Fetö liderinin şefaat hakkı olursa ( ALLAH'ın dinine savaş aç şefaat hakkı bekle ) şefaat edeceği,ALLAH'ın emri örtünmeye tahammülü olmayan,sahte Kıbrıs kahramanı,terörist başının teslimine " Neden teslim edildiğini halâ anlayamadım " ve " Ekonomi bakanıma on beş gündür ulaşamıyorum " Diyebilen sözde siyasi liderdir.
 • Abdullah Abdullah 4 ay önce
  Ecevit o lafları ederken henüz yemin etmemişti yani daha milletvekili değildi, hiçbir zaman halkın adamı olmadı kissingerin öğrencisi,gazze gibi açık cezaevine dönen Türkiyenin basgardiyani idi.
 • ZOMBİZOMBİ4 ay önce
  SON CÜMLEYE BAKARMISIN RAHMETLE ANILIYOR OLSAYDI..))) ...
 • NuriNuri4 ay önce
  Fransa cumhurbaşkanı Macron için hukuk okurken eşi yoluyla elde edilmiş yahudi (Rothshildler tarafından) devşirmesi deniyor ya, Ecevit de hukuk okurken sabetay olduğu söylenen Rahşan hanım tarafından devşirildi mi acaba Örneğin Fetöyü nasıl koruyup kolladıkları vb. yahudiye hizmet var.
 • MilletMillet4 ay önce
  Sayin yazar ecevit bir islama düşman değil ayni zamanda bu ülkeye en büyük ekonomi krızi yaşatti millet yerlerde süründü 
 • Yunus 16 Yunus 16 4 ay önce
  TARİH E DİKKAT!! ÖCALAN İLE FGÜLEN TAKAS EDİLDİKTEN SONRA MAYIS 1999. O GÜNKÜ DURUMUN BİR PROVOKASYON OLDUĞU BUGÜN DAHA İYİ ANLAŞILIYOR. SANKİ BİR FETÖ KOKUSU VAR GİBİ. OYUNUN BİR PARÇASI NILICAK FETÖ DEN ŞİMDİ NEREDE??? KAVAKÇI NİN DA YARISI TÜRK YARISI AMERİKAN!!! O GÜNÜN ŞARTLARINDA TBMM Yİ GERMEYE NE GEREK VAR DI??? O GÜNÜN TÜRİYE SİNDE PLANLAR DIŞARIDA HAZIRLANIP OYNANIYORDU.
 • Bir dönem küfrün sembolü o olduBir dönem küfrün sembolü o oldu4 ay önce
  Ebu Cehl' in peşinde iz sürenlerde iyi haslet aranmaz yazar bey. Anılarınız, görüşmeleriniz olmuş olabilir, bunların altında ezilmeyin. Ecevit' i sevmeye tek müstehak kişi mel' un Gülen' dir. Ona şefaat dileye dileye, öylece geberip gidecektir!
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer4 ay önce
  78.kuşağı..Üniversitede..demokratik..solcu..dernekte..görev..yapmış..bir..kişi..olarak..Fikirlerime..tercüman..oldunuz..size..katılıyorum..Keşke..İki..olumsuzluğu..yapmasaydı..belki..de..o..anki..ruhsal..durumu..sebebiyle..boşta..bulundu..Allah(cc)..rahmetiyle..muamele..etsin..Saygılar..selamlar..
 • YorumYorum4 ay önce
  Evet FETÖ/PDY Terör örgütü mensubu Nazlı ılıcak demek istedin herhalde. Başka ülkelerde yaşayan insanların sorunlarına bakıyorum birde bizim ulkemizde yaşayan insanların sorunlarına. Ne sağ ne de sol hepiniz kendi yaşam biçimini üstün kılmaya çalışıyorsunuz. ..
 • AloAlo4 ay önce
  Fetonun beğendiği birinden bu memlekete hayr gelir mi

Günün Özeti