• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
İbrahim Karataş
İbrahim Karataş
TÜM YAZILARI

Erdoğan’ın Diyarbakır ziyareti ve bundan sonrası

12 Temmuz 2021
A


İbrahim Karataş İletişim: [email protected]

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır ziyareti uzun zamandır beklenen ve son derece elzem olan bir ziyaretti. Aslında daha önce yapılması daha da faydalı olacaktı. Çünkü sahadan gelen bilgiler Kürt halkının HDP’ye mesafeli kesiminin kendilerini yalnız hissettiği ve HDP’ye mecbur bırakıldığı yönündeydi. Oysa ki bölgenin insanı Erdoğan’a güveniyor ve sorunu sadece onun çözeceğine inanıyor. Dolayısıyla ziyaret mühimdi ve bu yeni ‘halk açılımının’ devamı lazım. 

Cumhurbaşkanının bilhassa Kürt kökenli kurmayları üzerinden bölgeye ulaşması gerekiyor. İki gün önce sosyal medyada yayılan bir video vardı. Zihnini Kürtçülükle bozmuş sözde bir molla, Erdoğan’ın diğerlerinden bir farkının olmadığını, İslam’la alakasının bulunmadığını ve aslında milliyetçi emeller güttüğünü iddia ediyordu. Mezkur zat cahildi çünkü Bediüzzaman, Şeyh Said ve Seyit Rıza’yı aynı kefeye koyup, hepsinin Kürt davası için mücadele ettiğini söylüyordu.  

Oysa ki Şeyh Said, Bediüzzaman’a gel birlikte savaşalım dediğinde, Bediüzzaman hazretleri; “Yaptığınız mücadele kardeşi kardeşe öldürtmektir ve neticesizdir. Türk milleti İslâmiyet’e bayraktarlık etmiş, dini uğrunda yüz binlerle, milyonlarla şehit vermiş ve milyonlar veli yetiştirmiştir. Binaenaleyh kahraman ve fedakar İslam müdafiilerinin torunlarına, Türk milletine kılıç çekilmez ve ben de çekmem” demiştir. Ayrıca Şeyh Said Kürtçülük saikiyle değil, şeriatın kaldırılmasından dolayı isyan etmiştir. Rivayet odur ki Seyit Rıza, Şeyh Said isyanının milliyetçilik değil de din temelli olduğunu öğrenince isyandan uzak durur.

Bediüzzaman ve Şeyh Said bugün yaşıyor olsaydı PKK’nın infaz listesinde olurdu. Ancak bu devrin insanının konuya vakıf olmaması ve siyasi ortam yalana alıcı buldurabiliyor. Hal böyleyken yapılacak şey, doğunun gerçek alimlerine ve mütedeyyin halkına ulaşıp niyetin bölücülük değil kardeşlik olduğunu anlatmaktır. 

Eğer niyetler iyi ve safi ise Kürt halkını kazanmanın önünde bir engel yoktur. Çünkü bölge halkı değerlerine düşkündür. LGBT gibi inanca, ahlaka ve geleneklere ters grupları, ateistleri, din düşmanlarını ve solcuları sevmezler. Ancak aynı dünya görüşüne sahip insanları yanlarında bulamazlarsa istemsizce mezkûr gruplarla yan yana gelirler. ‘İstemsiz’ gerçekten anahtar kelimedir. Yerel seçimlerde birçok dindar Kürt kökenli vatandaş eski samimiyeti bulamadıklarını söyleyip Ak Partiye oy vermemişlerdi. Ancak köprüleri de atmamışlardı. Çünkü köprünün diğer ucunun kendilerine hitap etmediğini biliyorlardı. 

Eğer ki Cumhur İttifakı seçimlerden başarı bekliyorsa çözüm yeni partileri bünyesine katmak değildir. Bugün mesela Meral Akşener ittifaka dahil olsa partinin %90’ı gelmez. Bu yüzden mücadeleyi ittifaklar arasında değil, sağ/muhafazakar/vatansever ve sol/laik eksende vermek lazım. Cumhur İttifakı ilk grubun tamamına ulaşmayı amaçlamalı. Bilhassa Kürt halkı içerisinde bu kesimden çok insan var ve sadece sıcak bir karşılama bekliyorlar. Hep HDP kilit parti diyorlar ya. Mezkûr kitle asıl yuvasına dönerse HDP’nin etkisi azalır. 

Öte yandan, yine tekrar etmek gerekirse; MHP de bölgede aktif faaliyet göstermeli ve gerek Bahçeli gerekse de diğer parti yetkilileri ziyaretlerde bulunmalıdır. Kürt sorununun temelinde milliyetçilik var ve çözümünde milliyetçi kesimin payı büyük olacaktır. Çünkü ateşi başka bir ateş söndürür. HDP ve PKK ırkçılığa ve ayrımcılığa maruz kaldıklarını iddia ederek halkı arkasına çekmeye çalışıyor. En çok suçladıkları parti de MHP. Eğer ki MHP bu söylemin gerçek olmadığını anlatabilirse bölücülerin ağzındaki iddialar havaya karışıp kaybolacaktır.

Cumhur İttifakı bunu kendi geleceğinden çok ülkenin geleceği için yapmak zorunda. Memleketin önünde uzun bir yol var. Yollar tamir edilirse koşup hedeflere ulaşmak kolay olur. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

maho

Güzel bir yazı

Tr.

Reis Ağzıyla kuş tutsa yine Diyarbakır Hdp'dir.Diyarbakır HongKong olsa yine Hdp'den alamaz.Belki %5-10 çalar o kadar....
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23