Tarihini Bilmeyenlerin Coğrafyasını Başkaları Çizer

29 Ağustos 2018 Çarşamba

“Eğer Türk ve İslam tarihinin son 900 yıllık tarihini çizen tek bir insan göstermek mümkün olsaydı, hiç şüphesiz bu isim Alparslan olurdu”. Erol Güngör.

Dünkü yazının sonunda şu sözlere yer vermiştik.

“Bir toplumu kendi varoluş değerlerinden uzaklaştırmak istiyorsanız; tarihiyle, kültürüyle, diliyle, diniyle ve milli değerleriyle oynayacaksınız ki, o millet kendisine yabancılaşabilsin”.

Türkiye’nin seksen yıldır şarampolden çıkamamasının sebebi, milleti millet yapan bu köklü değerlerle oynanması olmuştur.

Millet olarak sanki gökten bu coğrafyaya düşmüş kimliksiz, kişiliksiz, tarihsiz, dilsiz, dinsiz, devletsiz, bayraksız, vatansız toplulukmuş gibi ikibin yıllık devlet geleneğimiz, 1400 asırlık medeniyetimiz darmadağın edilmiştir.

Maalesef bu yüzden tarihimize ve medeniyetimize sahip çıkamadık. Dünyaya “insanlık-yönetim-medeniyet” nedir öğrettiğimiz 700 yıllık devlet geleneğimiz inkâra uğradığı için coğrafyamızı başkaları çizmiştir.

Şimdi hamdolsun, tüm yara-bere ve cerahatlara rağmen, şarampolden düzlüğe çıktık ve kıyamete kadar bu topraklarda Hilal’in dalgalanacağına olan inancımız yenilenmiştir.

¥

Tabi inancın tam olması yetmez. O inancın sahibi, takipçisi ve fiili olarak yaşayanı olmak şarttır. Hiçbir inanç, emel ve amelsiz yaşamaz.

26 Ağustos Malazgirt zaferi, emelli ve itaatli bir mücadelenin mahşere kadar sürmesi gerektiğini anlatmaktadır. İnancımız ve milli kültürümüz böyle emreder.

Bu anlayışın en güzel örneği, Anadolu topraklarına Hilal sancağını getiren ve diken Alparslan Gazi’nin, Malazgirt ovasında askerlerinin huzurunda yaptığı duadır. Şöyle:

“Ya Rabbi! Yerin, göğün ve yaratılan her şeyin sahibi sensin! Azametin karşısında yüzümü toprağa sürüyor ve senin uğrunda savaşıyorum. Niyetim halistir, bana yardım ihsan eyle! Sözlerimde yalan varsa beni kahreyle”.

¥

Selçuklu tarihini bilmeden Osmanlı tarihini, Osmanlı tarihini bilmeden de Cumhuriyet tarihini bilmemiz ve anlamamız mümkün değildir.

Selçuklu ve Osmanlı tarihini reddederek, yaklaşık 150 yılımız heba edildi ve devletimizle de topraklarımızla da Haçlıların oyuncağı olduk.

Artık milleti öteleyen, devleti sömüren şakilerden, önce devlet kurtulmalıydı.

Şükürler olsun Cumhurbaşkanı Erdoğan içten ve dıştan gelen bütün saldırılara rağmen devleti büyük oranda kurtardı.

Devletin aslına dönüşü zaten milletimizin özlemiydi. Milletimiz Malazgirt ruhunu yeniden inşa edecek olan devletine kavuştu.

Cehalet kesiminin anlamadığı ve bir türlü kavrayamadığı gerçek şudur:

Selçuklu ve Osmanlı devletinin kuruluşundaki mayanın temelinde yatan ruh, “fisebilillah” inancıdır. Bu inanç, dünyalık değil ahiretliktir. Gerçi şimdi bunu da anlamayacaklar. Geçelim.  

Ezcümle:

Yazının başında Erol Güngör’ün sözüne yer vermiştik. Sonunu da ona bırakalım:

“Hakikaten Türk-İslam tarihindeki en büyük Hıristiyan hücumunu yok ederek, Türklere Anadolu’nun ve İslam Orta Doğu’nun kapılarını açmış olması tarihin akışını değiştirmiştir. Alparslan Gazi’den sonra İslam tarihi Türk tarihine, Türk tarihi de İslam tarihine dönüşmüştür”. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Uğur KartalUğur Kartal5 ay önce
  Doğru başlayıp....Selçukluyu anlamadan,Osmanlıyı,Osmanlıyı anlamadan da Cumhuriyeti anlamak mümkün değildir tespiti ne kadar doğru ise Erdoğan ın devleti kurtardığı saçmalığıda bir o kadar gülünesidir.Bu arada Osmanlı yı Osmanlı yapanen önemli Padişah olan I. Murat ıda anmamak ve bu coğrafyada ki var oluş hikayemizin en önemli adımını es geçmekte büyük bir hatadır.Selçuklu ve Osmanlı nın ruhu nun tespiti de hatalı olup tam bir fecaat dır.Bu ruh malesef bizim tarafımızdan değil Jean Poul Roux isimli Fransız tarihçi tarafından nefis bir şekilde tespit edilmiştir ki bu tespit Türklerin her yıkılışında neden imparatorluk olarak geri geldiğini ve bunu yapabilen tek millet olduğunu çok net açıklar....
 • maraşlımaraşlı5 ay önce
  Hocam neredeyse 100 yıl olacak ve hala ithal kanunlarla yönetiliyoruz. yaklaşık 20 yıldır sağ bir iktidar var ve bu durumu hiç değiştirmeyede niyetleri yok anlaşılan demekki herkes halinden memnun , siz ve akit grubu dışında milli ve manevi değerleri dert eden çok az sayıda bir insan var. Maalesef bu değerler dünya malı kadar değerli değil demekki , Allah cc sonumuzu hayreylesin , boşuna dememişler alışmış kudurmuştan beterdir diye , millet iyi alıştı laik kemalist düzene , en baştan en sonuncu kişiye kadar , sizde hocam bu konuları fazla kurcalamayın yoksa adınız yobaza çıkar , giyimde 1400 yıl öncesinemi dönelim diyenler çıplaklıkta taş devrine kadar gidebiliyor maalesef . selamatle
 • sonersoner5 ay önce
  Şimdi bu sözüde birilerine mal ederler
 • Mesut SarpMesut Sarp5 ay önce
  Tarihini Bilmeyenlerin Coğrafyasını Başkaları Çizer sözünüz cok dogru. ...
 • HukukçuHukukçu5 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.

Günün Özeti