• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Gazi Süleyman Paşa ve Bolayır ve Göynük

30 Eylül 2021


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

Bir toplum tarihinden yoksun bırakılınca, haliyle kültürel değerlerinin de yoksulluğunu yaşar.

Yerlilik ve millilik şuuru, bir toplumun hayatındaki en önemli mihenk taşlarındandır. Tarihi ve kültürel şuur eksikliği, kendi kendimizi dışlamamız demektir.

Şimdi paylaşacağım gezi notlarıma elbet böyle başlamak istemezdim ama ne yapayım ki, suya sabuna dokunmadan yazmaya da vicdanım el vermiyor.

Bu arada önce şu bilgiyi aktarayım.

Dünkü yazımızda Mehmedi Bican ile Ahmedi Bican Hz.lerinden söz etmiş, Mehmedi Bican hakkında verilen bilgilerin son derece lakayt şekilde yazıldığını belirtmiştim.

Kültür Bakan Yardımcımız Serdar Çam, konuyla ilgilenmek ve düzelttirmek üzere ilgili birim ve yetkililere talimat vermişler. Kendisine teşekkür edelim.

Orhan Gazi oğlu Gazi Süleyman Paşa, Avrupa’ya açılan fethin ilk banisidir. Ayrıca Ankara’dan İzmit ve Geyve’ye kadar olan bölgenin de fatihidir.

Bu coğrafyadaki en önemli durağı ise Göynük’tür. Göynük’te adını taşıyan bir cami ve hamam yaptırmıştır. 1331 tarihli hamam, 2009 yılına kadar faaldi.

Bu tarihten sonra kullanılmaz oldu. Bizans ve önceki uygarlıkların eserlerini ayağa kaldırdığımız kadar keşke kendi eserlerimizi de ihya edebilsek.

“Göynük’teki Gazi Süleyman Paşa hamamının bir örneği daha yok” diyecektim ki, Gazi Süleyman Paşa’nın kendisi, atı ve Lalasının defnedildiği Bolayır köyünde rastladım.

Duymayanlar için biraz bilgi verelim. Avrupa’nın fethine açılan kapı Gelibolu’dur. Fethin ilk hareket noktası da Gelibolu merkeze 17 km uzaklıktaki Bolayır’dır.

Bolayır’da adına “Çimpe Kalesi” denilen ama kaleden çok tabyaya benzeyen noktaya çıkıldığı ve fethin buradan başladığı söylenir. “Çimpe Kalesi’nin” diğer adı “Çimbi Kalesi’dir”.

Bolayır’daki hamamın banisinin Gazi Süleyman Paşa olma ihtimali zayıf görünmektedir. Büyük ihtimalle Orhan Gazi’nin Lalası Şahin Bey tarafından, iki ayrı çok oluklu çeşmelerle birlikte yaptırılmış olması daha güçlü ihtimaldir.

Namık Kemal’in kabrinin de içinde bulunduğu geniş bahçedeki Gazi Süleyman Paşa’nın kabrinin hemen altında tarihi hamam ve çeşme bulunmaktadır.

Bölgedeki hamam başta olmak üzere tarihi eserler, Kültür Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğünün envanterinde kayıtlı olması gerekir.

Lakin nasıl olduysa olmuş, diğer iki çeşmeye dokunulmamış ama hamam restore edilip bir de müze haline getirilmiş.

Sanırım vakıflardan sorumlu bakan yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’dır. Kendisinden istirham edelim ve Bolayır’da ciddi bir araştırma ve inceleme yapılmasını dileyelim.

Hatta Sayın Demircan, keşke bizzat kendisi hem Göynük’te çürümeye terk edilmiş hamamı, hem de kimler tarafından nasıl restore edildiği bilinmeyen Bolayır’daki hamamı ve diğer eserleri yerinde bir görebilse.

Ezcümle:

Gelibolu denilince kendi tarihimizden çok, geçmişteki uygarlıklar biliniyor. Bu bir tarih yoksunluğu değil de nedir Allah aşkına?    

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İbrahim Dağ

Bir Göynüklü olarak Gazi Süleyman Paşa Hamamının içler acısı durumunu iki sene önce Sosyal medya aracılığı ile A.Misbah Demircan beye iletmiştim. Ancak bir gelilme olmadı. Halen atıl bir vaziyettedir. Bu konuya değindiğiniz için teşekkür ederim. İnşaallah bir netice alırız. İşletmesini şahıslar yapmasa bile Kültür Bakanlığı veya Belediye yapsın.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23