• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Hüseyin Öztürk
Hüseyin Öztürk
TÜM YAZILARI

Ahde Vefa Sultan İkinci Abdülhamid Han

12 Şubat 2024
A


Hüseyin Öztürk İletişim: [email protected]

 

Geçtiğimiz Cumartesi, Cennet mekân II. Abdülhamid Han’ın Rahmet-i Rahman’a kavuşmasının (10 Şubat 1918) 106. seneyi devriyesi idi. Ruhu için el-Fatiha.

Bu hafta tanıtmak istediğimiz eser de II. Abdülhamid Han’a ait. İstanbul Ticaret Odası tarafından hazırlattırılan kitabın adı; “Sultan İkinci Abdülhamid Han Ahde Vefa” ismini taşıyor. Malum II. Abdülhamid Han İstanbul Ticaret Odasının kurucusudur.

II. Abdülhamid Han, Devlet-i Aliye’nin başına en zor şartlarda geçmiş bir Sultandır. İçeriden ve dışarıdan Osmanlı Devleti’ni tarih sahnesinden silmek üzere her türden hareketin başlatıldığı bir devirde, 33 yıl boyunca içeriyle ve dışarıyla mücadele etmiştir.

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç’i ve yönetim kadrosunu tebrik etmeli. Doğru tarih üzerine yaptıkları yayın çalışmaları takdire şayandır.

“Sultan İkinci Abdülhamid Han Ahde Vefa” isimli eser de onlardan birisidir. Kitapla ilgili şu bilgileri paylaşalım:

Osmanlı Devletinin 34. padişahı olan ve dünya siyasetini iyi bilen II. Sultan Abdülhamid Han; Osmanlı girişimciliğini ve yerli sermayeyi güçlendirmek, ihracatı artırmak, üretim yapısını Avrupa ile yarışır hale getirmiştir.

Bugünkü Türkiye’nin temellerinin atılmasında aynı zamanda ekonomi ve ticari birikiminin oluşup şekillenmesinde büyük payı olan Sultan İkinci Abdülhamid Han’a dair eğitim, ekonomi, uluslararası stratejileri hakkında birçok yeni bilgiler derlenmiştir.

Eserin takdiminde II. Abdülhamid Han’ın şu ifadesine yer verilmiş:

“Her zevk ve her safa asılsızdır. Cihanda halkın takdirine mazhar olmaktan büyük hiçbir mükâfat ve onda saklı safadan başka hiçbir safa yoktur. Çünkü bu safa ebedidir, işte ben bu gayrette olduğumdan daima bu ‘iş ve çalışma aşkı’ ile çalışacağım”.

Eserde yer alan bölümlerden söz edelim:

“Eğitim Açılımları. Ekonomi Hamleleri. Uluslararası Strateji. Sultandan Hatıralar ve Bereketli Bir Ömrün Panoraması”.

Bugün Türkiye’deki tamamına yakın belli başlı devlet kurumları, kuruluşları, mahallî ve özel teşebbüsler, yüksek ve orta dereceli okullar, Sultan II. Abdülhamid devrinde veya ondan az önceki ve az sonraki yıllarda kurulmuştur.

Şükür artık eskisi kadar Abdülhamid düşmanları kalmamıştır ama yine de kadri bilinmemiş, iftiraya uğramış tarihi şahsiyetlerin başında gelmektedir.

Halen üzerinde iki düzine bağımsız devletin yaşadığı üç kıt’aya yayılmış azametli Cihan Devletini en ağır şartlara rağmen 33 yıl yönetmiştir.

Cihan Devleti olma felsefe ve inancının son başarılı Hakan’ıdır. Onu tahttan indirenler, 10 yıl içinde devletin ikin bin yıllık devlet olma geleneğini imha etmişlerdir.

II. Abdülhamid, devletimiz ve milletimiz adına, tıpkı Cumhurbaşkanımız R. Tayyip Erdoğan gibi bir sabır dehasıdır.

Ulu Hakan 33 yıl nasıl bir zihniyetle uğraştıysa, bugün R. Tayyip Erdoğan da 22 yıldır aynı zihniyetle uğraşmaktadır.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Cem Erdem

 Mustafa Kemal ATATÜRK 

MUZAFFER

ELİNE SAĞLIK, MÜSLÜMAN ÇALIŞIYOR ESER LERİ ISBATITIR, MÜSLÜMAN ÇALIŞIYOR CENNET MEKAN ECDADINI EMANETİNE SAHİP OLMASINI BİLİYOR, MÜSLÜMAN ŞEHİT OLUR, ALLAH CC RAZI OLACAĞI İŞLER LER YAPMAYI NASİP ETSİN İNŞALLAH AMİN, HAZRETİ MUHAMMED MUSTAFA SAV HÜRMETİNE SAĞLIK UZUN ÖMÜR VERSİN İNŞALLAH AMİN SAYIN CUMHURBAŞKANIM RECEP TAYYİP ERDOĞAN VE HÜKUMETINE İNŞALLAH AMİN, MÜSLÜMAN MEZARA KADAR DEĞİL KIYAMETE KADAR KALACAKTIR.....
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23