Yargı reformu stratejisi

31 Mayıs 2019 Cuma

Dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Yargı Reformu Strateji Belgesi tanıtım programındaydım. TBMM Başkanı Mustafa Şentop başta olmak üzere yargı hukuk alanının bir zirvesi gibiydi. Türkiye’nin her yerinden yargı hukuk alanının tüm bileşenleri bir aradaydı. Çok iyi organize edilmiş bir toplantı oldu.

Yaklaşık bir yıldan bu yana bir yargı reformu strateji belgesi hazırlığı yapıldığından haberdardım. İşin doğrusu strateji belgelerinde daha önce gördüğümüz çok defa gördüğümüz gibi genel niyet beyanları ve parlak hedeflemelerden birine yeniden tanıklık etmeyi bekliyordum.

En sonda söyleyeceğimi baştan söyleyeyim olağanüstü bir çalışma ve sunuma tanıklık ettik.

Dokuz ana başlık halinde yargının sorun alanlarının çok doğru şekilde tespit edildiği görülüyor.

Adalet Bakanı Abdulhamid Gül genel bir giriş yaptı. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan strateji belgesinin detaylarını açıkladı.

Bir defa şurası çok net olarak görülüyor ki; Adalet Bakanı sorun alanlarının tamamına en küçük detayına kadar vakıf. Bu çok önemli bir avantaj.

Strateji belgesinin somut bir eylem planı ile bütünleştirilmesi de çok çok önemli bir detay.

Cumhurbaşkanımızın adil bir Türkiye idealine ne kadar inanmış olduğuna da tanıklık ettik.

Bu kadar ağır saldırı altındayken düşünce ve savunma alanlarının genişletilmesine yönelik son derece ileri adımların ve somut eylem planlarının açıklanabilmesi çok değerli bir yaklaşım.

Avrupa Birliğinin müzakereleri durdurma çağrısı yaptığı bir dönemde bu provokasyonlara, reforma devam kararı ile cevap verildi ve Avrupa Birliği vizyonunu aşan bir eylem planı ile yola çıkıldı. Doğru siyaset budur. 

Yeni dönemde çok büyük değişimlere, özgür ve adil bir Türkiye idealinin kurumlaşmasına tanıklık edeceğimiz görülüyor.

Türkiye yargı teşkilatında tarihte örneği bulunmayan büyük bir arınma döneminde içine kapanma ve geriye çekilme yerine bir kaç adım büyüklüğünde kocaman bir adım atıyor. 

Devlet yönetimi böyle bir şeydir. Eğer ile adım atamazsanız yükler ağırlaşır ve geriye gidersiniz. 

Ak Parti iktidarının ilk yıllarında her alanda ileriye atılan adımların hızında küresel çıkar odaklarının saldırıları altında bir gerileme olmuştu. Çok büyük bir mücadele dönemi yaşadık. Türkiye bir var olma savaşı verdi ve ayakta kaldı başını hep dik tuttu.

Yargı Reformu Strateji belgesi varlık mücadelesinin getirdiği yorgunlukları atan yeni bir motivasyon oldu.

Çok güçlü iş planları var. Katılmadığım tek husus avukat sayısındaki artışı yavaşlatmaya yönelik arayışlar oldu. İlginçtir salondan en büyük alkışı da bu bölüm aldı.

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu da toplantıdaydı.

Cumhurbaşkanının yargı hukuk alanında bir manifestoya dönüşen konuşmasını izledi.

Baroların ve barolar birliğinin siyasetin yedek kulübesinden İstanbul için sloganlar attığı bir dönemde avukatların ihtiyaçlarına Cumhurbaşkanımız sahip çıktı.

Çok güçlü bir vizyon ortaya çıktı. Bir türlü oturtulamayan reformların tartışması devam ederken, böyle büyük ve ileri bir adım şahsen beni şaşırttı ve gururlandırdı.

Bu defa işin doğru tarafından tutulduğu net olarak görülüyor.

Bu inancı hissetmek bile çok çok önemli bir şey.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • SuatSuat1 ay önce
  Yargının adaletinden bahsettiğiniz ülkemizde tek adama söylenen bir söz ile yıllarca hapis cezası veya suçlu olduğun halde tek adamın bir lafı ile serbest kalma durumu var. Örnek mi istiyorsunuz, adam evinde tayyipin de bulunduğubir posterin altına "parlamentarist haydutlar"yazdı diye hapis cezası alırken. Herkezin bildigi amerikali papaz ajan diye tutukluyken tayyip talimatiyla bir anda serbest kalmadı mı? Hukukçu olarak buna ne diyeceksiniz merak ediyorum doğrusu.
 • AdsızAdsız1 ay önce
  Dağ fare doğurdu.Feyzioglu kazanıldı.
 • Bagiye Bagiye 1 ay önce
  Ak partiye ve cumhur ittifakına Allah selâmet versin inşallah
 • abdullahabdullah1 ay önce
  akit yazarı ali Karahasanoğlu'nun bugünkü yazısını bir okur musunuz lütfen?.. islam düşmanı baroların talepleri ile ilgili
 • YusufYusuf1 ay önce
  Sayın yazar bu reform değil,12 Eylül ruhuna sarılmaktır.Baro ne işe yarar?Neden var?Hele mantıklı bir açıklaması varmı?Bu reformla davalar daha kısa sürede mi karara bağlanacak???
 • AbdullahAbdullah1 ay önce
  Sayin Yazar ; sadece avukat sayisi engellemesi degil ; Avukatlara yesil pasaport ugulamasi, bazi sozlesmelerin degerine goreAvukatsiz yapilamaycak olmasi ..Allah askina biraz daha acik elestiri yapiniz.Devlet hic bir meslek grubunu ve sinifini bu sekilde kendine gore payelendirmemeli . Ysil pasaport ulusal milli bir meseledir, bir meslek grubunun gonlunu alma meselesi degildir.. Lutfen reform diyerek siyasi uygulamalari davete katildiniz diye salt ovmeyiniz, eksikleri de soyleyiniz ki yarin Hak'kin huzurunda yuzunuz kizarmasin .
 • temel çeküçtemel çeküç1 ay önce
  Avukat sayısının sınırlandırılmasını tabi isterler bir boşanma davasından 50 000 lira kazananlar yerlerini ancak kendi çocuklarına bırakabilirler oldu olacak beşik üleması uygulaması hayata geçirilsin gelecekleri garanti altına alınsın

Günün Özeti