Türkiye kadar özgür kaç ülke var dünyada

06 Mayıs 2019 Pazartesi

Türkiye yerleşmiş bir seçim hukukuna sahip. İtirazlar ve şikâyetler oluyor ama bunların tamamını karşılayacak mekanizmalar var.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerindeki bir ayı aşan belirsizlik seçim hukukunuzdan değil, sonuçların nerdeyse başa baş olmasından kaynaklanıyor. 

Dünyanın neresinde olursa olsun sekiz buçuk milyon oy kullanılan bir seçimde fark 12.000 civarına düşmüşse, yani altı bin oyla sonuç değişebilecek durumdaysa belirsizlik süresi uzar.

Bu süreç seçim sistemimiz açısından önemli bir test niteliği de kazandı.

Aritmetik olarak olabilecek en karmaşık durumu bile stabil bir şekilde ilerleyen süreçler içinde izleyebiliyoruz ve süreç dünyanın en güçlü iktidarlarından biri olan AK Partinin aleyhine işliyor.

Bu süreç sadece seçim sistemimiz bakımından değil demokrasimiz bakımından da çok önemli bir test oluyor.

Türkiye’nin ne kadar güçlü bir demokrasiye sahip olduğu, konuşulanların aksine özgürlük alanının ne kadar geniş olduğunu da bu süreç bize gösteriyor. 

Dünyada kaç ülkede muhalefet iktidar karşısında bu kadar güçlü imkânlara sahip.

Muhalefet partileri nerdeyse terör örgütleriyle kol kola, terör örgütlerinin rehberliğinde bir cephe halinde seçime girebiliyor.

Sonucu değiştirecek fark binde yarımın bile daha altına inmiş durumda.

Dünyanın en güçlü iktidar partilerinden biri, dünyanın en büyük şehirlerinden birimin belediye başkanlığı seçimini binde yarımdan daha az farkla kaybediyor. 

Hem de belediye başkanlığını kaybettiği şehrin yerel meclisinin üçte ikiye yakınını kazandığı halde.

Dünyanın bir başka yerinde bu aritmetik içinde iktidar partisi seçim kaybeder mi?

Şimdi iktidar partisi mahkeme kapılarında hak arayışında.

Mahkemelerin verdiği kararların büyük çoğunluğu da iktidar partisinin aleyhine.

Hem de hukuka aykırı olarak iktidar partisinin aleyhine karar veriliyor.

Muhalefet partileri aklına estiği gibi yargı organlarını tehdit edebiliyor, iktidara karşı darbe tehdidinde bulunabiliyor.

Dünyanın hiçbir yerinde demokrasi ve özgürlük alanı bu kadar geniş değildir.

Türkiye bu seçim döneminde seçim sistemi, demokrasi, temel haklar ve özgürlükler alanında rüştünü bir kez daha ispat etmiştir.

Aynı zamanda bu seçimler hukuk devletinin ne kadar güçlü olduğunu da gösterdi.

Mahkemeler dilediği kararları veriyor. İktidar aleyhine verilen kararlar nedeniyle iktidar tarafından bir tek tehdit yok.

Muhalefet her gün bir başka şekilde yargı organlarını aşağılıyor ve tehdit ediyor.

Bu muhalefet örneğin Almanya veya Fransa’da yargı organlarını bu kadar kolay tehdit edebilir miydi?

Veya;

Dünyanın bir ülkesinde terör örgütleriyle seçim cephesi kurmak bu kadar kolay olabilir miydi?

Olabilirdi diyen varsa Türkiye dışında bir denesin de sonuçlarını görsün bakalım. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • hercaihercai1 ay önce
  SULEYMAN SIRRI DINCER, KELIMELERININ ARASINA BOSLUK BIRAKMAK ICIN KLAVYENDEKI EN UZUN, HORIZANTAL OLAN BUTONU TIKLA. YOKSA YAZDIKLARINI ZOR OKUYORUZ.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Aynıfikirdeyiz ..YalnızbuözgürlükdeğilkepazelikPKKpartisininbaşkanına (kardeşiKandilde üst düzey yönetici) övgülerdüzen mahlukbiryandandaonlarlaaçıkçaittifakyaparak nasıloyalırVATANDAŞHİPNOZDAsorsanPKK yaçokkarşı !!sonraGitonlarlaittifakaoyver..BUBÖYLESÜREMEZBUİŞTEBİRGARİPLİKVAR ..Düşünmektenbirhaloldum..SOSYOLOGLARGÖREVE.
 • hercaihercai1 ay önce
  Cihan, Ak Parti Istanbul''un cogu ilcesinde kazaniyor ama buyuksehir icin kazanamiyor, niye? Cunku hirsizlik yapildigi belgelerle ispatlandi, ondan!
 • hercaihercai1 ay önce
  Sayin yazar dogrulari yazmis. Baska ulkelerde dene bakalim neler olacak diye. Tamamen hakli.
 • Aziz MetinAziz Metin1 ay önce
  Bir de isminizin önüne avukat ünvanı koyuyorsunuz, şu seçim kararının hür iradeyle verildiğine dair yemin edebilir misiniz? Madem üyelerin seçiminde usulsüzlük vardı da neden itiraz edilmedi? İçişleri i, adaylardan kaç kişinin pkk'lı olduğunu belirleyebilmiş de sandık görevlilerinin devlet memuru olmadığını neden belirleyememiş? Neden tüm ilçelerle bereber iptal edilmiyor da sadece il merkez seçimi iptal ediliyor, buna da bir avukat olarak itiraz etsenize mağdurların haklarını korumak adına.
 • avukatavukat1 ay önce
  şuna bakbirde avukatmiş ya bu kadar zekadan yoksun bir canlı varlik olabilirmi özgürlükde dünyada kacıncı sırada oldugumuzu bilmiyor herhalde
 • HAKANHAKAN1 ay önce
  kahkaha attım resmen dünya sıralamasında sonlardayız hadı ordaN
 • CemalCemal1 ay önce
  Boyle bir yaziyi yazipta, bu denli cahil ve komik duruma dusmekten utanmadiginiza gore, birilerine yaranma cabanizin son seviyede oldugunu anlamamiz gerekiyor. Utanmak her kulturlu ve medeni insanin uzerinde tasimasi gereken, cagimizin en onemli karakteristik unsurudur. Sizde goremedim.
 • CanCan1 ay önce
  Acaba mi...nedense bütün siralamalarda türkiye son siralar paylasiyor...bu nasil bir özgürlük anlayisi acaba sn avukat. erkler ayirimi bile sakat oldugunu tespit edildi yani sanki her sey süper, yolu ayni devam diyorsunuz...ekonomi bosuna yokusa sürüklenmiyor ki yatirimci böyle özgürlükler diyarindan kaciyor
 • Sen de gül! Sen de gül! 1 ay önce
  Endonezya, Mozambik, Çad Cımhuriyeti ve Kuzey Kore ülkeleri de Türkiye kadar özgür gardaşım. Fakirin hakkını yemeyelim! Onların da hakkını verelim. Muhalefetin iktidar karşısında başka hiçbir ülkede böyle imkanların olmadığı paragrafa kadar okuyup gülmekten kahkahadan yazıya devam edemedim. Sen asıl başkanlık sistemindeki özgürlükleri Erdoğan'dan sonra gör.
 • AhandaAhanda1 ay önce
  Milletle röportaj yapiyorlar insanlar hangi partiye oy verecegini ve fikrini sòyleyemiyor sen özgürlük diyon.Aç youtube izle.
 • ahmetahmet1 ay önce
  YSK kendisini aklasın ne demek?
 • Ahmet Tekin Ahmet Tekin 1 ay önce
  Selamünaleyküm, 12000 fark 6000 ile nasıl kapanıyor. anlayamadım.
 • CihanCihan1 ay önce
  Verilen kararlar iktidar aleyhine mi? 12bin oy ile iktidar kazanmış olsaydı tek bir sandık bile tekrar sayılmazdı. Balıkesir'e, Bursa'ya, Muş'a bakın da görün.

Günün Özeti