• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Av. Yaşar Baş
Av. Yaşar Baş
TÜM YAZILARI
18 Ocak 2021

Sultanbeyli örnek olsun

Sultanbeyli Belediyesi salgın dönemindeki en temel korunma araçları maske ve dezenfektana erişme konusunda yenilikçi bir yol bulmuş.

İlanlardaki QR kodunu telefonuna okutanlar kolaylıkla maske ve dezenfektana erişebiliyor.

Bulunan yöntemin yenilikçi etkisinden çok daha önemli olanı bir kamu kurumunun salgın ile ilgili sorumluluklarını ciddiye aldığını göstermesidir.

Ağır bir salgın hastalık dönemi yaşıyoruz. Son büyük salgın hastalık yüz yıl önce yaşandığı için, salgın hastalık dönemlerinin tabi olduğu hukuk rejimlerini unutmuş durumdayız.

Tarihin ilk salgın dönemini yaşamıyoruz. Tarih boyunca büyük salgınlar insanlığın en ağır ve dramatik imtihan dönemleri olmuştur.

Salgın hastalık dönemlerinin kişisel ve sosyal sorumluluk ölçülerine ilişkin çok büyük bir fıkhi birikim var. Bu dönemde sorumlulukların yerine getirilmemesinin çok ağır veballeri olduğunu ahirette hepimiz yakinen müşahede edeceğiz.

Bu sorumluluğunun farkında olan ve gereğini yerine getirenler de var, bu sorumluluğun farkında olmayanlar da.

Sultanbeyli Belediyesi bu sorumluluğun gereğini hakkıyla yerine getiriyor. Belediye Başkanı Hüseyin Keskin gerçek bir Müslüman entelektüel. 

Belediye yönetiminde sorumluluklarının gereğini yerine getirdiğini görüyoruz. Aynı zamanda bu ülkenin yetiştirdiği gerçek bir entelektüel olarak güncel siyasi konulardaki görüşleri de çok değerli.

Büyük bir medeniyet projesinin takipçisi olanlar, tarihimizin ve coğrafyamızın bize yüklediği misyonu, iç dinamikleri, bölgesel ve küresel denklemi iyi bilmek zorundalar. 

Küçük hesaplarla, küçük zihinlerle anlayabileceğimiz ve ayakta tutabileceğimiz değerler değil bunlar. 

Öncelikle sorumluluklarımızın ve potansiyelimizin farkında olmamız, potansiyelimizle uyumlu bir iş planına sahip olmamız gerekir.

Bir ambar buğdayın numunesi bir avuçtur. Ölçek değişse bile mantık ve yaklaşım değişmez. Evrenin bütününe ait olan mantık zerrede de tezahür eder.

Türkiye’nin yeni dünyada yeni bir küresel eksen olarak yükselebilmesi, sorumluluğunun farkında olan yöneticilerin performansına bağlı.

Sultanbeyli Belediyesinin öncü ve kuşatıcı yönetim anlayışının yaygınlaşması ve örnek alınması gerekiyor. Bugün gündem salgın hastalık olur, yarın başka bir gündem olur. Önemli olan gündemi doğru yerinden yakalamaktır.

Bir meseleyi doğru tarafından tuttuğunuzda, hiç kimseyi incitmeden ayağa kaldırırsınız.

Eğer salgın hastalık gündeminde Türkiye’nin tamamı, görevini sorumluluk duygusu içinde yerine getirenlere ayak uydursaydı, belki de dünyanın geriye kalanı için çok daha büyük umutlar inşa edecektik. Bugün bulunduğumuz seviye elbette çok önemli bir başarıya tekabül ediyor. Ancak devletimizin yol haritasına ayak uydurabilseydik, çok daha büyük bir başarı olabilirdi. 

Dünyanın her tarafında devletler ve toplumlar büyük bir açmazın kıskacında iken, güçlü tarihsel birikimimiz rehberliğinde çok daha büyük bir örnek inşa edebilirdik. Salgın hastalık tedbirlerinin yaygınlaşmasında örneğin Diyanet İşleri Başkanı sorumluluğundan bu kadar uzak kalmasaydı, belki de başka noktalarda olurduk. 

Bu bakımdan başarılı örneklerim altını çizmemiz ve yaygınlaştırmamız gerekiyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23