Seçmenin ne kabahati var!

24 Mayıs 2019 Cuma

İsterseniz CHP’lilerin en saldırgan olanı her kimse onun söylediklerine bakın. İster adaylarına, ister Kemal Derviş devşirmelerine veya her kimse istediğiniz CHP’linin söylediğine bir bakın. YSK kararı ile tespit edilen hukuksuzluklara itirazı olan var mı? Veya YSK kararı öncesinde tespit edilen hırsızlıklara bir şey diyebilen var mı?

Hırsızlıkları inkar edemiyorlar, sonuçları değiştirmiyor diyorlar. Sonuçları değiştirmiyor ama aradaki farkı değiştiriyor. Tümünü saymanın önünde engel olmasalar aslında sonuç da değişiyor. Hukuksuzluk ayyuka çıkmış. Yaptıysa seçim kurulu ve sandık görevlileri yaptı seçmenin ne günahı var diyorlar değil mi?

Sanki Ak Parti’nin YSK üzerinde bir siyasi etkisi varmış gibi laflar ediyor YSK üyelerini tehdit ediyorlar. 

Eğer Ak Parti’nin YSK üzerinde bir kontrolü olsaydı ayan beyan belli olan CHP’nin bile inkar edemediği hırsızlık ortadayken oyların tamamının sayılmasını sağlayabilirlerdi değil mi? 

Oyların sadece yüzde onu sayıldığında on altı bin oy çalındığı tespit edilmesine rağmen oyların tamamı sayılarak hırsızlığın tümünün tespit edilmesine karşı çıkan CHP’liler ne diyordu? Seçim hukuku şekli bir hukuk. İtirazlarımızın içeriği doğru ama şekline göre yeniden sayım kararı verilmesin. YSK da aynen CHP’nin dediğini yaptı ve hırsızlık apaçık ortadayken işin esasına değil şekline baktı ve AK PARTİ’nin aleyhine karar verdi. O zaman CHP adayı; “YSK en güvendiğim kurum” demişti değil mi? Biz o zaman dedik ki, önemli olan seçmen iradesinin sandığa girdiği gibi sandıktan çıkmasıdır. İşin esasına bakın. Yasa böyle diyor dediler hem de yasa öyle demediği halde.

YSK, Ak Parti’nin seçimin şekli hukukuna göre yaptığı olağanüstü itirazı inceledi ve sandık başkanlarının tespitinde ve seçim işlemlerinde kanunun şekil koşullarına açıkça aykırı uygulamaları tespit etti ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptaline karar verdi. 

Daha kararı ve gerekçeyi görmeden başladı yaygara. Sanmayın ki bugün söylediklerini YSK kararını okuduktan sonra söylüyorlar. Bunlar zaten kararı okumadan söylemeye başladıkları nakaratlar. 

Şimdi, ‘işin şekil nedeniyle iptal kararı verilmesi seçmene haksızlık, seçmenin ne kabahati var’ demeye başladılar. İlginçtir, YSK’nın iptal kararına muhalefet şerhi yazanların hukuk bilgisinin derinliği de CHP amigolarının sloganları kadar. 

Onlar da özet olarak seçimde kanunsuzluklar var, hırsızlıklar var ama bunun sorumluluğunu oyunu kullanan seçmene yüklemek yanlış olur anlamına gelen gerekçeler yazdılar.

Daha önce Başbakanlık müşavirliği de yapan Danıştay Üyeliğinden gelen bir YSK üyesi, hiddetine hakim olamamış tabiri caizse miting meydanlarında yapılacak konuşma metni gibi yazmış muhalefet şerhini.

Biz alışığız böyle üsluplara ve dikkate değer de görmüyoruz o nedenle.

Hani CHP diyor ya seçime ilişkin bir konuda sonuca etkili olmayan iddiaları dinlemeye gerek yok. Geçmek lazım. Aynen o şekilde işte bu muhalefet şerhlerinin sonuca bir etkisi var mı? Yok. Demek ki okumaya bile gerek yok. Geçmek lazım. 

Ben bir hukukçu olarak merak edip okudum ve ülkem adına üzüldüm.

Hadi CHP sözcülerini anlıyorum. Onların genetiğinde var bu. Onlar için onların lehine olmayan hiçbir şey ne makul sayılır ne yasal.

Muhalefet şerhi yazan arkadaşlara sorum: Yav arkadaş; bu zamana kadar iptal edilen seçimlerin tamamı usul hatası nedeniyle iptal edilmedi mi? Seçmenin kabahati nedeniyle iptal edilen bir tek seçim var mı veya olabilir mi?

Seçmen seçimin usulüne ilişkin bir hatayı nasıl yapabilir?

Seçmenin kabahati yok elbette. Ama hangi seçim, seçmenin kabahati nedeniyle iptal edildi ki? Ak Parti tarafından kazanılan yerlerdeki iptal nedenleri seçmenin kabahati mi?

Seçimi sakatlayan kanunsuzluklar konusunda gerekli tedbirleri almayarak, seçimi sakatlayıp da sonra bu kanunsuzluklar seçmenin kabahati değil örtelim diyen YSK başkanı da sorumluluk anlayışıyla hukuk tarihine geçti. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mehmet ŞahinMehmet Şahin1 ay önce
  Ya kimseyi müslümanlığa sahip çıkaryormusunuz ama mübarek dediğiniz günde bile yalan ve iftiradan geri durmuyorsunuz, merak ediyorum bu yalancılık iftiracılık ve yalakalık ile eşinizin çocuklarınızın yüzüne nasıl bakıyorsunuz belkide onlarda bu karakterinizi kanıksamıştır. YSK kararında ''hırsızlık ve oy çalınmıştır'' şeklinde bir ibare yok. Ayrıca söz konusu usulsüzlükler akp gözetiminde yapılmıştır. akp her seçimde benzer usulsüzlükler yapıyor, kazanırsa ses yok halkın iradesi, kaybederse kendi uyguladığı usulsüzlüğü öne sürerek itiraz . sizin feto artıkları hakettiğiniz lağımlarda kaybolacaksınız fakat isimleriniz tarihin utanç sayfalarında var olacaktır.
 • UnkownUnkown1 ay önce
  Oylar çalındı diyorlar daha 1 tane bile gözaltı olmadı.oyların nerde "çalındığı" belli, usulsüz sandık kurulu üyeleri belli ama ortada ne bir gözaltı ne bir soruşturma var
 • BilalBilal1 ay önce
  Yazar bey sadece muhalefet şerhi koyanlara güya laf çakıyorsunuz, papağan gibi birbirini tekrarlayıp adamakıllı iptale dair açıklama yapamayanlara ne diyeceksiniz? Hiç. Geçiniz.
 • HAKAN HAKAN 1 ay önce
  Kim çalmış tutanak yok yargı yok ama çalmış diyor. İNSANIN AKLIYLA DALGA GEÇİYORLAR.
 • BARBAROSBARBAROS1 ay önce
  sayın yazarBütün herşeyi unutalım. Bu atamaları kim yaptı? YSK. Seçmenin suçu var mı? Yok. Peki bir önceki seçimde mühürsüz oylar için ne demişti YSK? seçmen iradesi önemlidir bizim yaptığımız hatayı seçmene yükleyemeyiz. Seçimleri iptal etti mi? Hayır! Ama bu defa yükledi. tutarsızlık diz boyu. Şimdi 31.Mart seçimindeki bütün sandık kurullarını resen kontrol etmesi gerekmez mi YSK'nın? Eğer bunlarda da memur olmayan görevliler varsa -ki mutlaka vardır- seçimleri iptal etmesi gerekmez mi? Şimdi 23.Haziran seçimlerinden sonra yine aynı itirazlar yapılamaz mı? eğer memur üye bulunmazsa ne yapacak kurullar? Kimse görev almak istemez. YSK kararları kesin olduğu için YSK kendini sorumsuz zannediyor. Hiç olmazsa tarih önünde sorumludur ve seçim işini içinden çıkılmaz hale getirmiştir. Halkın istediği olacak diye diye iktidara gelenler halkın iradesini yok saydı. Olan budur. ama kendi bindiği dalı kesmiş oldu. Bundan sonra AK Parti seçimi kazansa bile hep bir şüphe olacak. Hani kurullara itiraz en son 2.Martta yapılabilirdi? Halkın kararı gaspedilmiştir. Halk bunun cevabını sandıkta verir.
 • BütünBütün1 ay önce
  Bütün suç yskda zaten tüm oylar sayilsaydi bu kadar tantana olmazdı. İdeoloji kör etmiş bunları hak adalet yok bunlarda. CHP genetiği zaten belli faşizmin tek kalan kalesi. İktidar olsalar her sabah Anıtkabir'e götürüp tekmil aldırır millete.ortacaga döner ülke.
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 1 ay önce
  Sayin yazar, AKP iktidarda, emrinde tüm kamu kuruluslari var.Secimin yapilmasinda, YSK adalet bakanligi, emniyet müdürlügü, yargi, vbSandik baskanlari kamu görevlisi olmasi gerekiyor,YSK nasil oluyor da 19 bin sandik baskanini kamu görevlisi disinda alip görev veriyor? Yoksa muhalefet YSK dan habersiz gizlice 19 bin kisiyi görevlendiriyor.BUNU iktidar ve YSK neden ve nasil göremiyor?Partilerin itiraz sürecinde bu kadar büyük bir yanlisi nasil tespit edemiyorlar?Bu sandik baskanlari görevlerini kötüye kullandiysa, kanitlar nerede?Eger elinizde Kanit varsa bunlar neden yargilanmiyor?Eger Kanit yoksa bu insanlari nasil Zan altina aliyorsunuz.Bir vatandas olarak merak ediyorum.Benim icin partiler degil, devlet önemli,Adaletin zedelendigi yerde devlet yikilir.Ben bundan korkuyorum.
 • galipgalip1 ay önce
  ORHAN İNAN hırsız ifşa edilmiş de neden sormuyosun kaç kişi bunlar yakalanmışlar mı suçları tam olarak neymiş hangi partiliymiş.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  HAYRETLER İÇERİSİNDE TAKİP EDİYORUZ.İFŞA EDİLMİŞ OLAN HIRSIZLIĞA RAĞMEN,HAKLARIN BU ÇİRKİN USÜL İLE GASPI NETLEŞMİŞ OLMASINA RAĞMEN ,HALA BİRİLERİNE HESAP SORULMASI GEREKİR İKEN ,BİRİLERİ MAĞDUR EDİLMİŞ GİBİ,MEMLEKET İÇİN BU İŞİN ÜSTÜNE GİTMEMEK DAHA HAYIRLI İMİŞ GİBİ TAVIR VE ÜSLUPLARI KINIYORUM.HAK İÇİN TAVİZ VERMEK,HIRSIZLIĞA VE YASAL OLMAYANA SES ÇIKARMAMAK NE BÜYÜK BİR ZİLLET..BU ÜLKEYİ YIKMANIN ,ATOMİZE ETMENİN EN TEHLİKELİ YOLU ,ADALET DUYGUSUNUN TATMİN EDİLEMEMESİDİR.HATTA BU OLAYDA OLDUĞU GİBİ "KANUN DA NEYMİŞ?"GİBİ BİR SONUCA GÖTÜRECEK TAVIRLAR SERGİLENMESİDİR.YAZIK..HIRSIZA HIRSIZ,KANUNSUZA KANUNSUZ DEMEK BİLE ZORLAŞTI.HIRSIZLIĞI SAVUNAN DA AYNI SUÇUN FAİLİDİR.ELLERİNİZE SAĞLIK.
 • HalilHalil1 ay önce
  Habertürk’ten Muharrem Sarıkaya’nın dün ve bugünkü Deniz Zeyrekin dünkü yazılarını okuyunuz. Halk diliyle çalan kim cevabı yok. YSK hatasının bedelini kime ödetiyor. Şaibeli sandıklarda Binali Bey önde çıkmış yani muhalefet milimetrik hırsızlık yapmış buna kim inanır. 42 bin kısıtlı var dendi 700 kişi çıktı buna neden değinilmiyor. Son olarak 4 zarftan üçü olayı gerekçede anlatılmamış. Bu soruların cevabını halka iyi anlatabilirse Ak parti kazanır. Ayrıca Binali Bey hala seçimde Cumhurbaşkanımızın gerisinde iftar sonrası konuşmaları bence Binali Bey yaparsa daha etkili olur.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Kaleminize..sağlık..Bir..yakın..da..aynı..minvalde.."Seçmenin..ne..kabahiti..var."...diyor..Yahu..kardeşim..seçmeni..suçlayan..yok.ki..seçmene..kabahat..bulan.da..yok..seçim..tekrarı..SEÇMENİN..HAKKINI..koruyor..zaten..BİR..ANLASALAR..
 • 1 ay önce

Günün Özeti