Sanki ilk defa seçimlere itiraz oluyor

15 Nisan 2019 Pazartesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçim sonuçlarına itirazlar üzerinden yaygara koparanlar çok iyi biliyor ki, her seçim sonrasında binlerce itiraz olur.

Bu itirazların çoğunluğunu da genellikle CHP’liler yapar. Bu seçimde de öyle. Elinde itiraz dilekçeleriyle gezenler, Ak Parti’nin itirazları konusunda açıklama yapmak yerine yaygara çıkararak itirazı bastırma peşinde.

Aslında hep böyle oldu. CHP’nin genetiği budur. Bağır, gürültü çıkar, gerçekleri perdele ve el çabukluğu veya kirli ittifaklar üzerinden iktidara kurul. 

CHP aynı CHP ama Türkiye onların ezberlerinin Türkiyesi değil. 

Artık hukuki süreçler sağlam temeller üzerinden yürüyor. Bağırmak çağırmak, yeni gezi tehditleri değil; hukuk süreçleri sonucu belirleyecek.

Dünyanın öbür ucundan ABD’den bize akıl verenler önce kendilerine bir baksın.

Biz onların demokrasi ve hukuk kavramından ne anladığını çok iyi biliriz.

Türkiye Venezuela değil. Türkiye’nin seçim sonuçlarını okyanusun öbür tarafından parmak sallayanlar değil, Türk milletinin tercihleri ve bu tercihlerin sayımını yapan devletimizin organları belirler.

Türkiye’nin seçim geleneği, Türkiye’ye parmak sallayanlardan çok daha güçlüdür.

Türk milletinin tercihi neyse herkesin bu tercihin önünde düğme iliklemekten başka yolu yok.

Bu tercihin ne olduğunu belirlemeye yarayan seçim mekanizmasının kuralları ve usulleri var.

İtiraz da seçimin mekanizmalarından biri. El çabukluğuna getirilen milli irade hırsızlığına karşı itiraz süreci işliyor. 

Her seçimde binlerce itiraz oluyor ve itirazlarla birçok yerin seçim sonucu değişiyor. Daha çok da Ak Parti aleyhine değişiyor.

Hiç kimse de bu zamana kadar itiraz süreçlerinin sonucunu gayri meşru ilan etmedi.

Aslında CHP’liler de çok iyi biliyor ki, itiraz süreçleri hakkındaki karar organları bağımsız çalışıyor.

Buna rağmen yaptıklarının bir tek nedeni var. Hırsızlık ile ele geçirmeye çok yaklaştıkları İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını yaygara ile koparmak,

En iyi yaptıkları iş bu. Zerre tutarlılıkları olsa, dün şike operasyonunda FETÖ televizyonlarında yorumculuk yapıp, Fenerbahçe’ye karşı FETÖ operasyonunun sözcülüğünü yapan Ekrem, bugün Fenerbahçe taraftarının önüne çıkabilir mi?

Yeşil alanı insanlara pazarladığı için nitelikli dolandırıcılık suçundan yargılananlar milletin önüne çıkabilir mi?

Ama söz konusu CHP ise, arayacağınız son şeydir tutarlılıktır.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Muhalefet Muhalefet 6 ay önce
  Siz Avukatsınız ama bilmiyor musunuz ki i Türkiyedeyönetimden bağımız bir yargı yoktur. Yalan mı? ( CHP nin dediği gibi Demokrasi hak hukuk adalet olduğuna da inanmıyorum ayrıca ama bu ayrı bir konu tabii) Yine ondan bağımsız görevini yapabilecek bir YSk da yoktur.Yine her dediği kanundur.Pekinerde demokrasi? Ülke KHK lar ile yönetilecek ise Meclise ne gerek var.?İmamoğlu'na yapılan ayıptır günahtır. Erdoğan'ıbu yüzden hiç ama hiç sevmiyoruz. Kanuni vecibelerimizhariç onu kendi Cumhurbaşkanım olarakASLA gönülden seven ve destekleyen bir yapım yok. Hele ben aç bilaç ve borçlu yaşar iken onun saraylarda krallar gibi yaşamasını dahalka yapılan haksızlık olarak görüyorum. o nednele ister ulusal isterse uluslar asımeselelerde olsun aslafikren yanında değilim,onu desteklemiyorumhele Sayınİmamoğlu'na yapılandan sonra asla da ruhen ve bedenenErdoğan'dan yana veya onu destekler olmayacağım.Kanunenöyle olsa bile Vicdanen ve gönül olarak O benim Cumhurbaşkanım değil %51 in Cumhurbaşkanıdır.
 • AliAli6 ay önce
  Şimdi artık bu pis gerginlik ten kurtulma zamanı kardeşler, nefret dili dönemi bitti, kucaklaşmasakta birbirimizi dinleyebiliriz, hırslar ihtiraslar geride kaldı, imamoğlunun dili birleştirici, hepimize iyi gelecek, şükürler olsun bölen parçalayan geren zihniyete artık tahammül kalmadı!
 • Erdem Erdem 6 ay önce
  Yorum yazmaktan vazgeçtim . Hayrettin Hatunu ve lazer sanki benimle birlikte yazmış.Demekki genel kanı bu yönde. ..Siyasiler halkın durumunu görmeli. ,köşe yazarları da siyasi partileri sivazzlamayı bırakıp halkın arasına girip HAK için Yazmalı
 • Fatih KamburFatih Kambur6 ay önce
  Yav elalem uzayda fotoğraf çekme yarışında biz İstanbul'da seçimleri yeniletme peşindeyiz. Yukarıdan say olmadı, aşağıdan say yine olmadı, yeni seçim yap yine olmaz. Verin şu adama kazandığı başkanlığı da artık millet işine baksın. Hizmet ederse destek olursunuz İstanbul kazanır, hizmet etmezse görevden alır yerine valiyi atarsınız. Güç sizde işte. Hele bir verin ne yapacak bi göstersin.
 • ..............................6 ay önce
  Zeytinyağı
 • lazerlazer6 ay önce
  sayın yazar biriniz çıkar beş takıma bir stat yeter der biriniz çıkar şu seçimlere yapılan komik itirazları normal karşılar ve savunur biriniz çıkar sabah akşam herşeyi yahudilik siyonizm der vatandaş aç aç aç banane binali olmuş ekrem olmuş şu olmuş bu olmuş ya vicdanınızın gerçek sesini dinleyin yazılarınızı ona göre yazın yada başka meslek bulun insanların aklıyla dalga geçmeyin.
 • CccCcc6 ay önce
  Ne demiş büyükler büyük lokma ye büyük konuşma. ... chp nin tek parti dönemi uygulama lari bu zamanda akp tarafindan uygulaniyor. ... rahmetli erol ol çok un eşi nin konuşmalarını bir dinleyin
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu6 ay önce
  Bu yazımı öteki yazılarım gibi okuyup dikkate alacağınızdan emin olmamakla birlikte yine de yazıyorum. Bu seçim sonuçlarına yaptığınız itiraz ve ısrarlar halk tarafından hoş karşılanmıyor. Halk sizin haklı olduğunuza inanmıyor bir an önce yenilgiyi kabul edin ve hatalarınızı düzeltmeye bakın önünüzde geç de olsa yapılacak olan genel seçime güçlü girmeye bakın. Yoksa genel seçimde çok büyük bir hezimet yaşayacaksınız. Şimdiye kadar başarılı idiniz ve halk sizi ödüllendiriyordu. Bu başarı başınızı döndürdü ne oldum delisi oldunuz ve halk size uyarısını yaptı anlayın artık. Millet geçim derdinde piyasayı pahalılık kavuruyor, siz kaybettiğiniz bir seçimi kazanma peşine düşmüşsünüz. Bakın devlet dairelerinde çalışanlar işlerini doğru dürüst yapmıyor veya yapamıyor çünkü birçoğu liyakatsiz bir kısmını da "vatandaş memnuniyeti" adı altında siz yetkisi ve etkisiz kılmışsınız. Doktorlar vatandaştan sopa yiyor, öğretmenler görevini yaptığı için öğrencileri tarafından katlediliyor. Suçlular polisin tepesine çıkmış, Yetkililer susuyor. Adı ne vatandaş her durumda haklıdır. Piyasada patates, domates, soğan fiyatını bile kontrol edemeyen bin yönetim var. Hükumet mazluma karşı şefkat elini uzatmalı zalime karşı sert yumruğunu indirmeli. Bu acizlik, vurdumduymazlık, bu adam sendecilik, saldım çayıra Mevlam kayıra anlayışı işte partiyi bu duruma düşürdü. Her başarısızlığı dış güçlere, Fetö'ye, muhalefete yükleyip kurtulmaya çalışmaktan vazgeçin bunlar o kadar çok kullanıldı ki sizi gülünç duruma düşürüyor. Düşmanların tuzak ve hilelerine karşı gerekli tedbirleri almak sizin göreviniz. Şikayet etmekten çok hizmet etmeyi seçin. Halka yapılan şikayetlerden bir sonuç çıkmaz. Bu konuları halka şikayet ederek çözemezsiniz. Bu size acziyet ve puan kaybettirir. Az konuşun çok iş yapın Unutmayın ki " Çok malda haram, çok sözde yalan vardır" Bu Akim ve Cimere yapılan şikayetlere verilen cevaplar insanlarla dalga geçer gibi Milleti dikkate alın Lütfen.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz6 ay önce
  Yaşar Bey;Lafı eğip bükmeye gerek yok.Bugüne kadar hiç bir yerel seçimde iktidar cenahında ve ortağı MHP'de bu denli ciddiyetsizlik ve gözü karalık görülmedi.İstanbul seçim sonuçları karambole getiriliyor.YSK görevini yapmaya çabalıyor ama üç ayağı bağlanmış,kalan tek ayağı ile sandığın namusunu kurtarmak isteyen kurbanlık koç durumuna düşürülmüş.Siyasi irade buna engel.Sayın Bahçeli'ye bazı şeyler söyletiliyor.İstanbul seçimlerinin iptali gibi.Bu da kesmez tüm yerel seçimlerin 2 Haziranda tekrarını da diretebilirler.Hissedilen duygular bana göre bu yönde.Seçimlere itiraz,anlamından saptırıldı.Kazanan belli.Millet farkında.İlle de iktidar kazanmalı fikri hakim olunca,üretilen mazeretler ironik hal alıyor.Bugünkü yazınız da bana göre bu ironik halin normal olduğunu söylüyor.Sanki ilk defa seçimlere itiraz oluyor,diye serzenişte bulunuyorsunuz.Ciddiyetsizlikten ciddiyet çıkarmaya çabalayan bir yazı.

Günün Özeti