Oy namustur

19 Nisan 2019 Cuma

Ekrem’e yasa dışı bir şekilde mazbatayı verdiler. Bu taraftan aman mazbata geri alınırsa gerginlik çıkar diye olan biteni kabul etmemizi ima eden aklı evvellerin mırıldanmasını duyuyoruz.

Böyledir bunlar. Sahada hiçbir zaman olamazlar. Ama kendilerinin hiç işine yarayamayan akılları da çoktur.

Retorik süslü püslüdür. Cümleler renklidir. Tutarlı olmaya da ihtiyaçları yok.

Mırıldanmaya gerek yok. Açıktan söyleyin. Hırsızlıkla arsızlıkla seçmen iradesinin teslim alınmasına boyun mu eğilsin.

Eğer bir seçim yapılıyorsa, seçmen iradesi ne ise sonuç o olmalı.

Ak Parti’ye itiraz süreçlerinden vazgeçilmesini ima edenler en büyük hakareti seçmene yapıyor aslında.

Siyasi partiler seçimde adaylarını ve iddialarını ortaya koyarlar ve seçmenden oy isterler.

Seçmen tercihini kullanır. Seçmenin oyu seçime katılan partinin veya adayın malı değildir. Oy verme bir temsil ilişkisi yani bir vekâlet ilişkisi kurmaktır. Partiler aldıkları oyun sahibi değil temsilcisi yani vekilidir.

Dolayısıyla vekilin görevi asilin iradesini temsil etmek ve korumaktır.

Asil olan milletin iradesinin korunmasının yöntemi, milletin müşterek iradesi olan yasalarla belli edilmiştir. 

Siyasi partilerin seçmen iradesinin korunması konusunda yasal yollara başvurma yetkisi, millete yani seçmene karşı sorumluluğum en doğal sonucudur.

Bir siyasi parti, seçmenden aldığı oyun kendisine yüklediği sorumluluğa aykırı hareket edemez.

Daha doğrusu Ak Parti temsil ettiği seçmenin iradesine aykırı hareket etmez.

Bazıları sahibi olmadıkları yeşil alanları pazarlamayı bir ahlaki sorun olarak görmeyebilir. Ama Ak Parti’nin siyaset kültürü, sahibi olmadığı bir alanın başkalarına pazarlanmasını dolandırıcılık olarak görür.

Siyasi partiler seçmen iradesinin sahibi değildir. Temsilcisidir yani vekilidir. Bir vekile asilin iradesini dilediğin gibi pazarla demek siyasetin ahlakına asla uymaz.

Ak Parti’ye oy vermiş, siyasal iradesini temsil etmek üzere Ak Partiye yetki vermiş biri olarak bir taraftan mırıldanmalara, diğer taraftan tehditlere bakmadan benim irademe yani oyuma sahip çıkılmasını istiyorum.

Ak Parti’nin oy verdiği kimseler, verdikleri temsil yetkisinin gerektirdiği dirayeti görmezlerse temsil ve güven ilişkisi yara alır.

Süreçler belli. Bu süreçlerin işlemesi gerekir. Seçmen tercihini kullandı artık bundan sonra sürecin uzamasını istemiyor diyenler kesinlikle samimi değil. Yeni şartlar nedeniyle seçmenin önerilerinde bir değişiklik olduğu iddiası varsa onu anlamanın yolu da belli. Yeniden seçim yapılır, seçmenin tercihinde bir değişiklik olup olmadığı net bir şekilde anlamış oluruz. 

Hem de artık herkes hazırlığını önceden yapar da hırsızlık için boşluk kalmaz ve seçmenin gerçek iradesi belli olur.

Ak Parti kendisine yetki veren milyonların iradesine sahip çıkmak zorundadır. Çünkü irade yani oy dediğimiz şey “namus”tur. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Aynı..fikirdeyim..YSK..verdiğim..oy'un..hakkını..korumalı.."Bizim..mahallede"..rdsizindedediğinizgibi..suret-i..haktan..görünür..gibi..yapıp..verin..başkanlığı..gitsin..diyenler..ima..edenler..Bilinçli..olarak..kripto..durumdadırlar..O..zaman..17..senelik..mücadelim..niye..yapıldı..vesayete..dokunmayalım..gerginlik..olur..Ak..Parti..kapatılmaya..çalışıldı..ses..çıkarmayalım..gerginlik..olur..vs..gerginlik..olacaksa..Alçakların..işidir..HAKKIMIZI..ARAMAYA..sonuna..kadar..devam..
 • RECEPRECEP1 ay önce
  OYNAMUSTUR. OY2 kgNESOĞANA ,NEPATATESE ,NEMAŞIMAAZZAMVERİLDİYE ,,,,, SATILAMAZ..2 kgSOĞANINHESABINIYAPARSAN 28ŞUBATTAGÖRDÜK22BANKANINBATTIĞINI ,SOKAKLARINKAMUSALALANUYDURUĞUNU .BİR BAKARSIN KİNESOĞAN , NE DESOĞANDİKİLECEKYERKALIR......
 • mahmutttmahmuttt1 ay önce
  bir topluluk yedigi darbeden dolayı başkasını suçlayıp hala kendi içindeki münafıkları görmezden geliyorsa o toplulugun kıyameti yakındır.temizlemezsen temizlenirsin.bize hep chpyi fetöyü pkk yı anlatıp duruyorsunuz biz onların ne oldugunu biliyoruz siz nesiniz anlatında sizide anlayalım.oy namustur o nedenle oy verdigin kişide o oyu hak edecek kadar namuslu olmak zorundadır.bırakın goygoyculugu.
 • HaticeHatice1 ay önce
  Cumhuriyet kuruldugundan beri hic bir zaman halkin olurunu almamis dis guclerin kurdugu chp de hersey mubahtir eger oy calmasalardi hirsizlik yapmasalardi bu kadar belediyeyi kazanamazlardi yakindada bunlara oy verenler bin kere pisman olacaklar insallah hergun bir pislikleri ortaya cikacak yakinda yine bir darbe tesebbusunde bulunup hukumeti dusurmeye calisabilirler uyanik olalim cunku kafir uyumuyor su uyur dusman uyumaz gafil avlar
 • SofuoğluSofuoğlu1 ay önce
  "Davul senin sırtında, tokmak başkasının elinde"17 yılkdır muktedir olamamışsın, bundan sonra da olamazsın.Fırsatı kaçırdın geçmiş olsun."Geçti Bor'un pazarı sür eşeğini Niğde'ye"Bundan bir iki gün önce yorumcunun biri şöyle demişti."Devlet Kurumlarındaki çalışan personelin yüzde yetmiş beşi(%75)CHP veya sol kesimli".Adam gerçekten doğru söylemişti.Yargı da dahil bugün gidin her hangi bir devlet kurumuna bakın,yaşam tarzlarına bakılırsa görevlilerin yüzde yetmiş, seksen onlardan olduğu rahatlıkla söylenebilinir.Bakınız, yandaşı, FETÖ memurları ve yargıdaki yandaşları vasıtasıyla TÜRKİYE'yi nasıl allak bullak ettiler.17 sene içerisinde hiç mi sağlam adamları kritik noktalara yerleştiremediniz?Bugün dizinize vurmanın hiç bir faydası yok.Eğer hırsızlığı, yanlışlığı kasıtlı olarak yapanların mevki makamları ne olursa olsun;suç duyurusu yapıp yargı gereken cezayı vermeden, ellerini kollarını sallayarak gezerlerse ve de bıyık altında kıh kıh ederek gülerlerse,HEPİNİZİN VE HEPİMİZİN İNANCI OLSUN Kİ, BUNDAN SONRA YAPILACAK TÜM SEÇİMLERDE AYNI MANZARALARIN YAŞAYACAĞINDAN KİMSENİN KUŞKUSU OLMASIN!VE BİR TEKLİF:HÜKÜMET NE EDERSE ETSİN ELEKTRONİK SAYIMA GEÇİİLMESİ İÇİN BUGÜNDEN HAZIRLIĞINI YAPMASI LAZIM.YANİ,GELECEK SEÇİMLERİN ELEKTRONİK ORTAMDA YAPILMASI KAÇINILMAZDIR.
 • sećmek ile tercih etmek arasinda ki farksećmek ile tercih etmek arasinda ki fark1 ay önce
  Ben bir vatandaş olarak birini seçtiğimi düşünmüyorum.Yıllar yılı değişmeyen bir siyasi partiler yasası ve seçim yasasıvar.Biz parti liderlerinin ve parti meclislerinin belirlediği adaylar arasında sadece tercih yapıyoruz.Yani seçmiyor, tercih ediyoruz.Önümüze konulan zora ki yemeklerden birini aç kalmamak üzere yemek zorunda kalmanın adı bizim ülkemizde seçmek olmuş.Ben vatandaş olarak diyebiliyor muyum ki "şu adam çok donanımlı, bilgili, cevval bu aday olsun" elbette diyemiyorum.Sermaye gruplarının belirlediği ekonomisi çıtanın üstünde olan kişiler partilerce aday gösterilmiyor mu? Adaylık başvurusu ücretlerine bakın ne kadar yüksek, bu başvuru ücreti neden alınır "partilere maddi kazancın" diğer adı bence.Geçenlerde bi arkadaşım aday olmayı düşünmüş parti demiş ki ya senin paran var mı? Ben de dedim ki hazineden aktarılanları bu partiler ne yapıyor acaba? hiç vatandaşa açıklamıyorlar.Bazen duyuyoruz şu kişi aday olmak için partiye şu kadar bağış yapmış.Bana göre aday ne kadar dağıtırsa kazandıktan sonra dağıttıklarını çıkarmak için o kadar yolsuzluğa bulaşır.Bi de son dönem tüm partiler bi ittifaktır tutturdu gidiyor.Kendilerini yetersiz gördüklerinden olacak ki biri bir yerden göstermiyor öteki başka bir yerden.Mesela yıllardır MHP'ye oy veren vatandaş partisinin kararı üzerine bulunduğu ilde oy veremiyor keza CHP ve AK parti de de aynı durum var.Kişiyi istemediği bir yere zorlamaktan başka bir şey değil bence.Bu yol ile bana göre partiler kazanabilir ancak demokrasikaybeder.Biz vatandaşlar partileri kazandırmak için oy kullandırmak yerine,  bizi yönetecekleri en demokratik şekilde seçmek ve seçme hakkımızı kullanmak istiyoruz.Emin olun ülkemizde ki tüm siyasi partilerden çok soğudum ve diyorum ki ey siyasiler bizi çok yordunuz, yıllardır hep siz kazandınız ama kaybeden hep biz olduk kaybeden hep demokrasi oldu.cidden yeter artık
 • ZazaZaza1 ay önce
  Ağzına sağlık üstad ! Bi bitmedi bu aynı mahallede olduğumuzu iddia eden ezikler !
 • Hatice HaticeHatice Hatice1 ay önce
  her kimkiSiyasette, Bürokraside velhasıl Kamuda , Allah C.C. nazarında hak etmediği halde liyakatı olmadığı halde çalarak,rüşvetle yada torpil ile bir makama gelmiş ise...Mübarek Cuma günü ve Mübarek Beraat gecesi hürmetineo makamındatoz zerresi kadar huzur bulamasın...Allah nazarında hakkıyla bir makam mevkii elde edenleri RABBİMbütün iftira ve saldırılara karşı Muzaffer kılsın Amin...
 • Başbuğ TürkeşBaşbuğ Türkeş1 ay önce
  Bir MHP li ve cumhur ittifakına oy vermiş biri olarak söylüyorum; Seçimde REİS tek başına çalıştı. Ne adaylarda ne teşkilatta eski heyecan yoktu. Adeta herkes rehavet içinde nasıl olsa kazanırız diyerek sırtını REİS'e dayamış yatıyordu.. AK Parti üst yönetiminin yanlış aday tercihleri de (ör: Özhaseki) mağlubiyeti kaçınılmaz kıldı. Oylara sahip çıkmaya gelince; seçim akşamı sahip çıkacaktınız. Şimdi ağzınızla kuş tutsanız da boş... Bu mağlubiyetten dersler alıp, koltuğunu dolduramayan yöneticinin kellesini alma vaktidir. Akparti özüne dönmeli ve liyakat esaslı çalışmalıdır. Yosa 4.5 sene sonra daha büyük bir bozgun bizi bekler.
 • Eski ak partiliEski ak partili1 ay önce
  YSK her türlü desteği verdi, saydırdı da saydırdı 17 gün boyunca, ne oldu? Elinizde adam gibi delil olsa imamoğluna mazbata verilir miydi, ne dedi ali ihsan yavuz, "hiçbir şey olmasa bile biz diyoruz ki bir şeyler oldu, seçimden önce seçim günü fark edemeyeceğimiz kanunsuz işlemler yapıldı, CHP yaptı demiyorum ama CHP ye yarasın diye yapıldı" eee? YSK daha ne yapsın?
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Hafız çocukyetiştirenler Allah subhanehu ve teâlâ aşkına yetiştirdiğiniz hangi çocuk yarına hazır. Mezarlıkta ve mevlitler de , altın günlerinde kuran okusun OKUDUĞUĞU KURAN'DAN ASLA HABERİ OLMASIN RABBİ OKUYANA NE DİYO BİLMESİN AMA BOL BOL KURAN OKUSUN. masonlar Çocuklarınızı yarına hazırlıyor KORUNCUK KÖYÜN DE
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Koruncuk köyü diye çoçuk köyü kuruluyor. Lions rotary ve masonlar öncelikli kız çocuklarını koruma altına alıyor. Hitler gibi yarının alman milliyetçi neslinin yetiştirecek alman anne adayları diye seslenmişti . Bugün mosonik kuruluşlar İmanlı nesli yetiştirecek anne adayı kızlarımızı bünyelerinde topluyor herhalde imanlı nesil yetiştirmek için toplamıyorlar.
 • erkguverkguv1 ay önce
  Sayın Abdurrahman Dilipak Beyefendi' nin şu yazınızı okumasını dilerim. Gerçi sizi de bir trol olarak görme durumu mevzu olabilir. Sonuçta kendisi Ekremi kabul etmiş görünüyor. Tavsiyesine bakacak olursak sanki onu görevden almak daha önce yapmış olduğumuz ( bir taraf olarak söylüyorum ) bir takım yolsuzlukları ortaya çıkarabilirmiş! Umarım bu imaları, Ekrem'in belediye kayıtlarını kopyalamak için 3 kişiyi görevlendirmesinden sonra edinmiştir!

Günün Özeti