Kırgızistan’da neler oluyor?

12 Ağustos 2019 Pazartesi

Kırgızistan’da yolsuzluk soruşturması kapsamında eski Cumhurbaşkanı Atambek Atambayev’e yapılan operasyon sanıyorum hepimizde 17 Aralık çağrışımları yapmıştır.

Bunun birçok nedeni var ama sanıyorum en önemli nedeni Kırgızistan deyince zihnimize FETÖ ile özdeşleşmiş bir ülke algısının yerleşmesidir. Kırgızistan’ı, siyasi ve sosyolojik dengeleri konusunda hiçbir bilgi sahibi olmadan FETÖ tarafından ele geçirilmiş bir ülke olarak zihinlere yerleştirmenin maliyetidir bu. Kırgızistan’ı yakından tanıyanlar FETÖ’nün bu ülkede güçlü bir örgüt yapısına sahip olduğunu bilirler. Ancak FETÖ’nün Kırgızistan’da her şeyin sahibi olarak görmek, gerçeklere uygun bir yorum değil.

Kırgızistan doğal kaynakları ve doğal güzellikleri ile köklü geçmişiyle büyük bir kültürel mirası temsil ediyor. Bir grubun veya cemaat tarafından kurtarılmış bölge olarak ele geçirilebilecek veya herhangi bir yabancı ülke tarafından uzaktan kontrol edilebilecek bir ülke değil. Köklü dini cemaatler var. FETÖ güçlü olmaya güçlü ama kesinlikle her şeyin sahibi değil. 

FETÖ, Kırgızistan’da her şeyin sahibi imiş gibi bir algıyı yaymak her şeyden önce FETÖ’nün propagandası olarak işlev görüyor. Benim şahsi gözlememim şu. Kırgızistan’a FETÖ kuklası muamelesi yapmak öncelikle Kırgız kardeşlerimizi çok incitiyor. Türkiye’ye ayak basan her Kırgız’a FETÖ’den soru sormak, kadim dostluğunuza da zarar veriyor. Yerleşik algı eski Cumhurbaşkanı Atambek Atambayev’e yapılan operasyonun bir FETÖ kumpası olabileceği yönünde değil mi? Eğer Kırgızistan gerçeklerini takip edebiliyor durumda olsaydık FETÖ’nün bir terör örgütü olduğunun anlaşıldığı tarihten bu yana Kırgızistan’daki hamisinin Atambek Atabayev olduğunu da biliyor durumda olurduk.

Eski Sovyet Cumhuriyetleri arasında yönetimin demokrasi ve hukuk devleti karakteri en gelişmiş olanının Kırgızistan olduğu gerçeğini de bir kenara not etmemiz gerekiyor. Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov, FETÖ’cü ve ABD’li hesaplar tarafından sistematik olarak yıpratma kampanyalarına maruz kalıyor. Son yıllarda iki kez tekrarlanan darbelerden ilham alan yeni darbe arzularının önüne çıkardıkları isim Atambayev. FETÖ’cü hesaplar ve ABD kuklalarının parlatmaya çalıştığı bir isim.

Elbette Kırgızistan konusunda içerden detaylı bir bilgi sahibi olmadan yapılacak yorumların tamamı sağlıksız olur.

Söylemeye çalıştığım şey şu. Kolay genellemeler bizi öğretilmiş çaresizliklere itekliyor, aramıza duvarlar örüyor. 

Kırgızistan konusunda bir anlamda kendimizi tamamen denklem dışı sayan yorumlara ihtiyatla bakmamız gerekiyor.

FETÖ güçlü ama her şeyin sahibi olduğunu söylemek gerçekçi değil. Bu zamana kadar Kırgızistan devletinin FETÖ konusunda attığı adımlar yetersiz olabilir. Ancak Kırgızistan’ın bağımsız bir devlet olduğunu gerçeğinden hareket ederek terörizmle uluslararası mücadele ile ilgili mevzuat çerçevesinde bizim gereken talepleri usulüne göre yapıp yapmadığımızı da gözden geçirmenizde fayda var. Benim şahsi hissiyatıma göre son olaylarda boşa dalış yapan FETÖ ile hesaplaşma konusunda Kırgızistan’da ciddi bir konjonktür oluştu. Cumhurbaşkanı Sooranbay Ceenbekov, Türkiye ile ilişkilere önem veriyor. Türkiye bu konjonktür üzerinden hareket ederek uluslararası terörizmle mücadele ile ilgili talep ve başvurularını usulüne göre yapmalı. Devletimiz Kırgızistan konusunda kamuoyunda oluşan bilgi kirliliğini ortadan kaldıracak kanalları açık tutmalı. FETÖ’nün kurtarılmış bölgesi şeklindeki algı, Kırgızistan’a yönelik sivil girişimler konusundaki cesareti azaltıyor. Böyle bir atmosfer ise sadece Pennsylvanialı Şeytanın askerlerinin işine geliyor. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Doğan YıldırımDoğan Yıldırım5 gün önce
  Yazar avukat bey ,ilk önce Bişkek te yaşayacaksın aç kalacaksın,bütün sokakları bilecek insanları yüz tanıma sistemin otomatik gelişecek biraz da T.Ç elçilik in önünde bekleyeceğim,belki yazındaki bir çok eksiği görür belki bu yazıyı yazmanı tavsiye edenlere de tavsiye olur?
 • Bako. ABako. A5 gün önce
  Merhaba Yaşar bey. Bir kirgizstan vatndaşı olarak yazını taktir ettim, çok güzel ve dogru noktalara deginmişsiniz.Öncelikle yazıdaki gorulleriniz içşn tebrik ve teşekkür ederim. İkinci olarak sizden iki ricam olacak, 1- lütfen yazıyı sizin kurumda çalışan Muhammed uzun beyde okusun, oyle bir yerlerinden arıp tutup kendini gazeteci haberci sanmasın, en son yaptıgı kırgızstaan haberi kahve muhabbeti ve koca karı muhabbetlerinden farkı yok. 2- Atambek degil Almazbek Atambaev.İlginiz için teşekkür ederim.
 • Adil HanAdil Han6 gün önce
  On yıldır Kırgızistan'dayim buna bağlı olarak yazınızın bi değerinin olmadığını düşünüyorum. Keşke bir bilenin fikrini alsaydiniz.
 • DavutoğluDavutoğlu6 gün önce
  Güzel bir yazı. Bölgeyi iyi bilen biri olarak yazınıza katılmamak mümkün değil. Fetö güçlü algısı Türkiye'de oluşturuluyor. Bunu da bölgede bulunan liyakatsiz Tika, Diyanet, Üniversite ve diplomatik görevdeki bir kısım kripto kişiler yapıyor. Kırgız hükümeti fetöye operasyon yaparken, Türkiye'de tam tersi fetö operasyon yapıyor algısı var.
 • Fatih ErenlerFatih Erenler6 gün önce
  Eski Cumhurbaşkanı Atambayevyeni yönetim tarafından yolsuzlukla suçlanıyordu. Bu yüzden tutuklandı.
 • Adnan Adnan 6 gün önce
  Atambek değilAlmazbek Atambekov Herkesi aynı torbaya koymak ,aklını bir kenara koymaktır.İşimiz gücümüz inanmak istediğimiziyazıpkonuşmak
 • Bu neçe aydınlatmadır?Bu neçe aydınlatmadır?7 gün önce
  "Atambek Atabayev Zambirzimbirov" şimdi bu herif; apocu mu ayy, fetocu mu, yoksa fetocular mı buna öperasyon çekiyorlar? Konunun künhüne vakıf olamadım şahsen. Yazar konuyu aydınlatacağına o da aynı şeyi sormuş ve oturmuş aşağı. Benden ne farkı kaldı?

Günün Özeti