• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Av. Yaşar Baş
Av. Yaşar Baş
TÜM YAZILARI
27 Mart 2020

Karantina tedbirlerine uymamak ahlaksızlık ve vicdansızlıktır

Salgın hastalığa meydan okumak yiğitlik falan değildir. Salgın hastalık varsa, kamu otoritesinin kararlarına uymak hem hukuki, hem ahlaki, hem vicdani hem de dini bir görevdir. Çünkü karantina tedbirlerine uymamak sadece kendinizin değil başkalarının hayatını da tehdit eder. Hayatı korumayı amaç edinmeyen hukuk hukuk sayılmaz, ahlak ahlak sayılmaz, vicdan vicdan sayılmaz, din de din sayılmaz.

Hiçbir kişisel gündem bir insanın hayatını tehlikeye atmanın vebaline değmez. 

İstanbul’un bir ilçesi ve Türkiye’nin bir ilindeki vakaların tamamının kaynağı düğün için Fransa’dan gelen sorumluluk duygusundan yoksun vicdansız bir tek kişi.

Virüsün kaynağı olan Fransa’dan gelip, önce İstanbul’un büyük bir ilçesinde düğüne katılmış, sonrasında da bir başka ilimize gitmiş.

Şimdi sadece bu sorumsuzluğun ve vicdansızlığın bedeli olarak yüzlerce insan tehlike altında. Ve belki de bu vicdansız iyileşecek ama bu vicdansızlığın bedeli olarak bazı insanlar hayatını kaybedecek.

Diyebilirsiniz ki devlet izin vermeseydi. Devletin izin vermemesi demek, karantina tedbirlerinin kolluk kuvvetleri vasıtasıyla zorunlu olarak uygulanması demek. Bir sorumsuz ve vicdansıza izin vermemek için milyonlarca insanın hayatının kısıtlanmasının da bir maliyeti var. Devlet açısından salgınla baş etmenin en kolay yolu sokağa çıkmanın yasaklanmasıdır. Gerektiğinde elbette devletimiz bu kararı da alabilir.

Ancak devletin öncelikle kendi insanının sorumluluk bilincine ve vicdanına güvenmesi gerekir. Bu güvene uygun davranan milyonlar var ama tedbirleri yok sayan sorumluluk yoksunu, ahlak ve vicdan yoksunu insan kılıklılar da var.

Milyonlarca insanın sorumluluk duygusuyla kendi hayatına getirdiği kısıtlamanın etkilerini bir tek kişinin vicdansızlığı alıp götürüyor.

Devlet bir tek vicdansızsın sorumsuzluğunu önlemek için milyonların hayatını kısıtlamadan önce, karantina kurallarına uymadığı için başkalarına virüs bulaştıranlara en ağır cezaları uygulamalı. Bilinçli veya bilinçsiz davranışla başkalarının hayatını tehlikeye atan ya da ölümüne neden olanlar cezalandırılmıyor mu? Çok yakın zamanda bir uçak kazası yaşadık. Pilot tutuklanmadı mı? Peki, Fransa’dan gelerek yüzlerce kişinin hayatını tehlikeye atan namussuz ve ahlaksıza uygulanan müeyyide ne? Devletin garantisinde tedavi. Bu yaklaşım doğru değil. Elbette kamu otoritesinin belirlediği tüm tedbirlere uyduğunuz halde virüse maruz kalabilirsiniz veya başkalarına da bulaştırabilirsiniz. Buna diyecek bir şey yok. 

Yok asker uğurlamasıymış, yok uyarıldığı halde toplu etkinliklere katılmaymış. Veya başka bir şekilde tedbirlere uymayarak virüsün yayılmasına neden olanlara kesinlikle en ağır ceza verilmeli.

Karantina tedbirlerine uymayan ahlaksız ve vicdansızları da deşifre etmek gerekir. Bir defa karantina tedbirlerine uymamanın bir cesaret gösterisi değil, başka insanların hayatını tehlikeye atan bir namussuzluk olduğunu bu topluma iyi anlatmak gerekir. Karantina tedbirlerine uymayarak hasta olanları salgın mağduru olarak görmek de doğru değil. Hatta şunu söyleyeyim. Karantina tedbirlerine uymayarak başkalarını enfekte edenlerin tazminat sorumluluğu da olur. Fransa’dan gelen ahlaksız mesela. Bu vicdansızsın enfekte ettiği herkes, kendisine karşı tazminat davası açabilir ve davayı da kazanır.

Karantina tedbirleri kapsamında hayatın devamı için sokağa çakmaları gerekenler elbette çıkacak. Zorunlu olmadığı halde dışarıya çıkanlar, zorunlu olduğu için dışarıya çıkmak zorunda olanların haklarını da çalıyor. Onları da tehlikeye atıyor.

İnsanların hayatını tehlikeye atan davranışların bazı hallerde bir dindarlık gösterisi arkasına gizlenmesine de izin vermemek gerekir.

İslam hukuku bakımından karantina tedbirlerine aykırı bir ibadet şekli olamaz.

Bunu topluma anlatması gereken kurum Diyanet İşleri Başkanlığı’dır. Cemaatlere ve dini konularda temayüz etmiş kanaat önderlerine de çok iş düşüyor.

15 Temmuz’da tanklara ve uçaklara karşı sokağa çıkıp silahsız bir direnişle dünyaya örnek olan Türkiye dindarları, kamu otoritesi tarafından yapılan çağrıya uyup, zorlayıcı bir karar alınmadan eve kapanarak bu virüs saldırısına karşı koyup dünyaya örnek olmalı.

Karantina tedbirlerine gönüllü uymanın uhrevi mükâfatı çok büyük.

Çünkü sadece kendi hayatınızı kısıtlayarak bir bedel ödemiyorsunuz. Başkalarının hayatını kurtararak büyük bir ecir kazanıyorsunuz.

İslam’ın her türlü tehlikeye karşı koymada ne kadar mükemmel bir sisteme sahip olduğunu tüm dünyaya anlatmış oluyorsunuz.

Belki de karantina tedbirlerine gönüllü uyum ile yakalayacağımız başarı, bugün kaos içinde çırpınan batı toplumları için bir ilham kaynağı ve uyanış vesilesi olacak. Bir insanın hayatında bundan büyük bir fırsat ayağına kaç defa gelebilir ki.

Böyle büyük bir fırsatın bir kaç ahlaksız ve vicdansız tarafından heba edilmesine izin vermememiz gerekiyor.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Haksizlik ve Ahlaksizlik

Domuz ürünlerini haram diye yemeyen Allahi peygamberi mukaddesatı ağzından düşürmeyen, aynı zamanda hak namına zulum ve haksızlık yapanlara Butu n mukaddesatı kendi çıkası ve saltanatı icin tepe tepe kullananlara karşı sesini çıkarmayan en büyük zalim ve en aşaglik ahlaksızdır sayın Avukat..
 • Yanıtla

sokağa çıkma yasağı

Sayın yazar, "Bir sorumsuz ve vicdansıza izin vermemek için milyonlarca insanın hayatının kısıtlanmasının da bir maliyeti var. Devlet açısından salgınla baş etmenin en kolay yolu sokağa çıkmanın yasaklanmasıdır. Gerektiğinde elbette devletimiz bu kararı da alabilir" ne güzel yazmışsınız, bir maliyeti var. Eğer bu maliyete katlanamayan devletimiz, sorumsuz insanların bu hastalığı her geçen gün biraz daha yaymaya başladıklarından sonra ki maliyeti düşüne biliyor musunuz? Batı bu maliyete başta girerek sokağa çıkma yasağı getirdi. Biz ise "hem evde kal ama" diyoruz. Bu salgının aması olmaz. Bir an önce çocuklarımızın, gençlerimizin ve devletimizin geleceği için sokağa çıkma yasağı getirilmeli.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı