• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Av. Yaşar Baş
Av. Yaşar Baş
TÜM YAZILARI
21 Eylül 2020

Je tâime Macron

Fransa’nın minik kuşu Macron, Doğu Akdeniz konusundaki son mesajını sosyal medya hesabından Türkçe yayınladı.

Bu şımarık çocuk devlet yönetmeyi ilkokul döneminde öğretmeni olan eşinden öğreniyor belli ki. Ama şunu bilmesinde fayda var. Doğu Akdeniz, ilkokul öğretmeninden öğrenilecek bir bölge değildir.

Dış politikanın Fransa’nın varoşlarındaki mahalle diliyle yürümeyeceğini anladığında ya bu şımarık çocuk tarihin tozlu sayfalarına gider ya da Fransa. Öyle anlaşılıyor ki, Fransa seçmeni bu şımarık çocuğu değil Fransa’nın geleceğini tercih edecek.

Doğu Akdeniz, medeniyetin başladığı havzadır. Bugün Macron’un bir parçası olduğu Avrupa medeniyetinin dayandığı yerdir Doğu Akdeniz.  Öyle küçük hesaplar, ucuz taktiklerin teslim alabileceği bir bölge değildir. Daha önce de yazdım, Fransa’nın büyüklüğüne yakışacak bir dış politika vizyonu inşa edemeyen Macron, vizyonunu büyütemeyince Fransa’yı küçültüyor.

Aslında ben sevmeye başladım bu Macron denilen çaylağı ve şımarık Yunan ortağını. Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı eksiksiz talep etmek için gereken motivasyonu sağladılar bize. 1947 yılında Paris’te hukuka aykırı bir oldu bitti ile taraf olduğumuz anlaşmalara göre sahip olduğumuz bazı haklarımızı, taraf olmadığımız bir sözleşme ile haklarımızı yok saydılar. Türkiye tek parti döneminin kendi içindeki sancılarından dönüp bakacak mecale sahip değildi.  Hukuka aykırı oldu bitti ile oluşan statükoya on yıllar boyunca itiraz edilmemesi ile defacto bir şekilde bir statüko oluşturdular. İyi saatte olsunlar bu hukuka aykırı statükoyu yeniden tartışmaya açmış oldular. Bu vesile ile Ege Denizi diye bize ezberletilen batı yakamızdaki denizin adının Adalar Denizi olduğunu da hatırlattılar.

İki şımarık kafadar, yıllar boyunca Adalar Denizindeki adalar ile ilgili olarak geçersiz hale getirdikleri Lozan Anlaşması hükümlerini de tekrar gündemimize soktular, Artık Türkiye’nin  bu şımarık ortakların oluşturduğu gündem üzerinden, Lozan Statüsünün gereğini yapmasının yolunu açtılar. Lozan yok sayılsın diyorlarsa da, Lozan yok farz edildiğinde uluslararası hukuk neyi gerektiriyorsa Türkiye’nin onu yapmasının yolu açmış oldular.

Minik Macron ve şımarık ortağı Yunanistan iyi saatte olsunlar. Şımarıklıkları sayesinde Doğu Akdeniz ülkeleri, Doğu Akdeniz’in hukukunu tayin konusunda kendi aralarında mutabık kalmanın adımlarını atmaya başladılar. Doğu Akdeniz’in statükosu ile ilgili olarak Doğu Akdeniz ülkeleri mutabık kaldığında, minik kuş Macron Doğu Akdeniz’e ancak ve sadece turistik vize ile girebilecektir.

Ben şahsen seviyorum bu Macron’u. Niye sevmeyelim ki, on yıllar boyunca Doğu Akdeniz ve Adalar denizi konusunda anlatamadığımız, anlaşamadığımız Türkiye’deki tüm grupları Türkiye’nin hukuku temelinde bir araya getirmiş oldular. Bu iyilik unutulur mu?

Öyle anlaşılıyor ki minik kuş Macron Fransa’daki ilk seçimlerde emekli olacak. Türkçe konuşmayı da öğrendiğine göre, önümüzdeki ilk seçimde emekli olmasından sonra kendilerini ve muhterem eşlerini misafir etmek üzere Doğu Akdeniz kıyılarına bekleriz. 

Hiçbir güvenlik endişesi duymasına da gerek yok. Büyük bir tarihin mirasçısı olan Türkiye, vaktiyle minik kuş Macron’un atalarının güven içinde yaşatmalarının teminatı olduğu gibi, bu gün de kendisinin ve bölgesinin barış içinde yaşamasını sağlayacak güce de karaktere de sahiptir. 

Emeklilik günlerinde bekliyoruz buralara Macron’u. Türkçeyi de söktüğüne göre rahat eder buralarda. Seviyoruz kendilerini. Hasretle de bekliyoruz buralara.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abbas

.. je t'aime ..
 • Yanıtla

avukat Yusuf

Ege denizi diye bildiğimiz denize, Adalar denizi demek yerine,ADALI DENİZ daha isabetli olacaktır. adalar denizi deyince ada kiminse denizde onundur gibi bir anlam çıkabilir.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23