İstanbul Büyükşehir Belediye seçimi sonuçlanmadı

26 Nisan 2019 Cuma

Bir defa şunun altını net olarak çizelim. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri henüz sonuçlanmadı. 

Adına mazbata dediğimiz belge, İl Seçim Kurulu tarafından düzenlenen geçici bir belge. Ak Partinin itirazı, Yüksek Seçim Kurulu tarafından inceleniyor. Kesin sonuç YSK incelemesi tamamlandığında ortaya çıkacak. 

Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Ekrem İmamoğlu yasalar gereği geçici olarak belediye başkanlığı görevinde. Seçimi kesinleşene kadar hukuken ve etik olarak ancak günlük rutin işlemleri yapması ve belediyenin gelecek beş yılında etkisi devam edecek tasarruflardan uzak durması gerekir.

İmamoğlu bir taraftan koltuğa oturduğu ilk gün veri tabanını tamamını kopyalama girişiminde bulunarak sanki birkaç gün içinde koltuğu bırakacakmış gibi davranırken bir taraftan da sanki o koltukta oturacağı kesinleşmiş gibi uzun süreli etki oluşturacak arayışlara giriyor.

Ak Parti’nin bu geçici durumu kabullenmediğinin altını ısrarla çizmesi gerekir. Sanki seçim bitmiş gibi bir görüntü verilmesi eğer seçim tekrarlanırsa son derece olumsuz etkiler oluşturur. 

Elbette yönetimin sürekliliği esastır ama seçim dönemlerinin de kendine has bir geçiş dönemi olduğunu unutmamak gerekir. Seçimden sonra ama seçimin geçici sonuçları açıklanana kadar İBB Başkanı olan Mevlüt Uysal’ın, bu geçiş döneminde belediye üst yönetimi ile ilgili tasarrufları hukuken ve siyaseten ne kadar meşru ise, İmamoğlu’nun tasarrufları da ancak o kadar meşru olur.

Olumlu icraatlarda motor, olumsuz icraatlarda fren olunacağının deklare edilmesi için de henüz çok erken. 

Ortada bir geçici başkan var. Bu geçici başkanın hukuken de siyasi etik olarak da rolü, seçimler kesinleşene kadar sadece günlük rutin işlerle sınırlıdır.

Olumlu veya olumsuz hiç fark etmez. Belediye başkanı geçici ise uygulamaları da ancak geçici olabilir. 

Aynı konuda olumlu diyebileceğimiz birçok seçenek olur her zaman. Olumlu bir seçeneğin değerini belirleyen en önemli kriter uzun vadeli politikalarla uyumdur.

Belediye başkanı kesin olarak seçilmemişken ve önümüzdeki beş yıllık dönemin politik vizyonu konusunda seçmen tercihi kesin olarak belli değilken etkisi uzun sürecek kararlar alınması doğru değil.

Seçim devam ederken CHP sözcüleri, etkileri seçimden sonra da devam edecek yeni kararlar almayın demedi mi? Hukuken seçim devam ediyor. Ak Parti’nin iddiaları son derece güçlü. Seçimlerin iptali ve yenilenmesi en güçlü seçenek. 

Seçimlerin iptali en güçlü seçenek iken ve seçim iptali kararı verilmesi halinde, İmamoğlu İBB Başkanlığı koltuğunu bırakacak iken, uzun vadeli programların konuşulması bile hatalıdır.

O bakımdan geçici belediye başkanının etkisi uzun süre devam edecek önerilerini içerik olarak tartışmak bile doğru bir yöntem değil.

YSK inceleme için sadece 5 gün süre verdi ve bu beş günün iki günü geçti. Süre öngörülene göre birkaç gün daha uzayabilir.

Seçimin kesin sonuçları birkaç gün içinde belli olacak demektir.

Ak Parti bu birkaç gün içinde seçimle ilgili itirazlarının ve adaylarının arkasında güçlü bir şekilde durduğunu göstermeli.

Ak Parti, İmamoğlu yönetiminin geçici olduğu konusundaki iddiasından vaz geçmiş gibi davranırsa, iddia ve itirazlarının toplum nezdinde bir karşılığı kalmaz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde olumlu veya olumsuz hiç fark etmez önemli ve uzun vadeli kararların alınmaması gerekir.

Seçimin bitmiş olmadığının ve Binali Yıldırım’ın halen aday olduğunun unutulmaması ve bunun seçmene hissettirilmesi gerekir.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Geçti bir kereGeçti bir kere23 gün önce
  Seçim yenilenirse İmamoğlu yüzde yetmisle gelir. Akp artık mide bulandiriyor
 • Mustafa Başoğlu Mustafa Başoğlu 23 gün önce
  Bırakın bu işleri beyefendi , atı alan Üsküdar ' ı geçti , döndü , bir daha geçti.
 • istanbulluistanbullu23 gün önce
  Orhan İnan canlı yayın yapıyorlar izle suyu nerden kaça alıyorlarmış ispark ne olmuş oku dinle sonra kmi savunuyorsan savun ben vergime sahip çıkıyorum kim allahtan korkup çalmazsa oyumuda ona veririm sende öyle yap
 • İmamİmam23 gün önce
  İmamoğlu başkan nokta
 • Yusuf TürkoğluYusuf Türkoğlu23 gün önce
  Sayın Ekrem İmamoğlu İstanbul BüyükşehirBelediyesibaşkanıdır. Bunu kabul etmek demokrasiye inanan herkesin görüşüdür.
 • Pisi pisiPisi pisi23 gün önce
  Seçim bitti kardeş siz genel seçime odaklanın yoksa yine iftiralarla bağırmaya başlayacaksınız ama üzgünüm sizin için tren kalktı.
 • salihlilisalihlili23 gün önce
  av.yaşar abi yaz abi yaz iptal ossun abi istanbul.ankarada iptal ossun abi..yaz abi yaz iptal hemen ossun abi.. dolar 8 ossun ama..borsa zaten çöktü daa çöksün abi..faizler uçtu abi .cds ler tavan yaptı abi. yaz abi yaz iptal ossun hemen...iiki dolar aldık av yaşar abi..iii para kazandık abi ..saol abi saol..
 • ZAFERZAFER23 gün önce
  Çok güzel bir yazı olmuş. Kaleminize sağlık. Sessiz çoğunluğa tercüman olmuşsunuz.
 • ÖmerÖmer23 gün önce
  Kaleminize sağlık duygularımıza tercüman olmuşsunuz
 • DoğrucuDoğrucu23 gün önce
  Ferit Güllü uçan tahmininle sabah sabah insanları iyi güldürdün...
 • Ferit GüllüFerit Güllü23 gün önce
  Millet iradesi seçim yenilenmesi durumunda %60 ile İmamoğlu diyeceği için ak parti seçimleri yenilemeye cesaret edemiyor. Ben cehape'nin yerinde olsam hadi derim hadiii, yeniletirim seçimleri %60 ile alırım belediyeyi. Ama yenilen pehlivan güreşe doymayacağı için yine seçim olur. Onu da yeniletir bi %60 daha çekerim.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN23 gün önce
  BAHSETTİĞİNİZ REHAVETİ BİR VATANDAŞ OLARAK BEN DE HİSSEDİYORUM.AK PARTİ SESSİZ VE KABULLENMİŞ GİBİ BİR BEKLEYİŞ İÇERİSİNDEDURUYOR,HİSSİ VERİYOR.TAMAM KANUNLARA SAYGIYA EYVALLAH,ANCAK KANUNSUZLUĞA DA ŞİDDETLİ TEPKİ BEKLİYORUZ.BU KADAR YOLSUZLUĞA VE OY HIRSIZLIĞINA RAĞMEN ,BU DURUMA EN UFAK BİR ELEŞTİRİ DAHİ GETİRMEDEN KOLTUĞA YAPIŞMAYA CAN ATAN,AĞLAYAN SIKLAYAN VE NİHAYETİNDE BÜYÜK BİR İŞTAHLA KOLTUĞA YAPIŞAN ŞAHSI İYİ TAKİP ETMELİ.ÇÜNKÜ,BELEDİYE DATALARININ KOPYALANMASI DAHİL ,İSTANBUL DA YAPTIĞI TAŞIMALI MİTİNG DAHİL,YSK KARARININ ALEYHİNE OLMASI HALİNDE YAPILACAK EYLEMLERE BİR ÇOK HAZIRLIK YAPAN ŞAHSI VE YANDAŞLARINI İYİ TAKİP ETMELİ...ELLERİNİZE SAĞLIK.ÖNEMLİ BİR GÜNCELE DİKKAT ÇEKMİŞSİNİZ..
 • Murat ÖzelMurat Özel23 gün önce
  Ak partinin hukukçuları bunları düşünemiyor mu? Adamı belediye başkanlığı kesinleşmiş gibi havalara sokuyorlar
 • ayşe gülayşe gül23 gün önce
  fox a bakın nasıl her gün hukukçu çıkartıyorkendi zihinlerine uygun. her gün bu konu da yayın yapıyor, baskı desek daha doğru.diyoruz ya bu sol geçinenler daha çok sahip çıkıyor birbirlerine. şu anda hala okuyo bazı tivitleri.
 • HalkHalk23 gün önce
  Yoo, halk kararını verdi. Sorun yok!

Günün Özeti