• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Av. Yaşar Baş
Av. Yaşar Baş
TÜM YAZILARI
26 Nisan 2019

İstanbul Büyükşehir Belediye seçimi sonuçlanmadı

Bir defa şunun altını net olarak çizelim. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri henüz sonuçlanmadı. 

Adına mazbata dediğimiz belge, İl Seçim Kurulu tarafından düzenlenen geçici bir belge. Ak Partinin itirazı, Yüksek Seçim Kurulu tarafından inceleniyor. Kesin sonuç YSK incelemesi tamamlandığında ortaya çıkacak. 

Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Ekrem İmamoğlu yasalar gereği geçici olarak belediye başkanlığı görevinde. Seçimi kesinleşene kadar hukuken ve etik olarak ancak günlük rutin işlemleri yapması ve belediyenin gelecek beş yılında etkisi devam edecek tasarruflardan uzak durması gerekir.

İmamoğlu bir taraftan koltuğa oturduğu ilk gün veri tabanını tamamını kopyalama girişiminde bulunarak sanki birkaç gün içinde koltuğu bırakacakmış gibi davranırken bir taraftan da sanki o koltukta oturacağı kesinleşmiş gibi uzun süreli etki oluşturacak arayışlara giriyor.

Ak Parti’nin bu geçici durumu kabullenmediğinin altını ısrarla çizmesi gerekir. Sanki seçim bitmiş gibi bir görüntü verilmesi eğer seçim tekrarlanırsa son derece olumsuz etkiler oluşturur. 

Elbette yönetimin sürekliliği esastır ama seçim dönemlerinin de kendine has bir geçiş dönemi olduğunu unutmamak gerekir. Seçimden sonra ama seçimin geçici sonuçları açıklanana kadar İBB Başkanı olan Mevlüt Uysal’ın, bu geçiş döneminde belediye üst yönetimi ile ilgili tasarrufları hukuken ve siyaseten ne kadar meşru ise, İmamoğlu’nun tasarrufları da ancak o kadar meşru olur.

Olumlu icraatlarda motor, olumsuz icraatlarda fren olunacağının deklare edilmesi için de henüz çok erken. 

Ortada bir geçici başkan var. Bu geçici başkanın hukuken de siyasi etik olarak da rolü, seçimler kesinleşene kadar sadece günlük rutin işlerle sınırlıdır.

Olumlu veya olumsuz hiç fark etmez. Belediye başkanı geçici ise uygulamaları da ancak geçici olabilir. 

Aynı konuda olumlu diyebileceğimiz birçok seçenek olur her zaman. Olumlu bir seçeneğin değerini belirleyen en önemli kriter uzun vadeli politikalarla uyumdur.

Belediye başkanı kesin olarak seçilmemişken ve önümüzdeki beş yıllık dönemin politik vizyonu konusunda seçmen tercihi kesin olarak belli değilken etkisi uzun sürecek kararlar alınması doğru değil.

Seçim devam ederken CHP sözcüleri, etkileri seçimden sonra da devam edecek yeni kararlar almayın demedi mi? Hukuken seçim devam ediyor. Ak Parti’nin iddiaları son derece güçlü. Seçimlerin iptali ve yenilenmesi en güçlü seçenek. 

Seçimlerin iptali en güçlü seçenek iken ve seçim iptali kararı verilmesi halinde, İmamoğlu İBB Başkanlığı koltuğunu bırakacak iken, uzun vadeli programların konuşulması bile hatalıdır.

O bakımdan geçici belediye başkanının etkisi uzun süre devam edecek önerilerini içerik olarak tartışmak bile doğru bir yöntem değil.

YSK inceleme için sadece 5 gün süre verdi ve bu beş günün iki günü geçti. Süre öngörülene göre birkaç gün daha uzayabilir.

Seçimin kesin sonuçları birkaç gün içinde belli olacak demektir.

Ak Parti bu birkaç gün içinde seçimle ilgili itirazlarının ve adaylarının arkasında güçlü bir şekilde durduğunu göstermeli.

Ak Parti, İmamoğlu yönetiminin geçici olduğu konusundaki iddiasından vaz geçmiş gibi davranırsa, iddia ve itirazlarının toplum nezdinde bir karşılığı kalmaz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinde olumlu veya olumsuz hiç fark etmez önemli ve uzun vadeli kararların alınmaması gerekir.

Seçimin bitmiş olmadığının ve Binali Yıldırım’ın halen aday olduğunun unutulmaması ve bunun seçmene hissettirilmesi gerekir.

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23