• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Av. Yaşar Baş
Av. Yaşar Baş
TÜM YAZILARI
30 Eylül 2019

Gıda güvenliği

Endüstriyel gelişim süreci hayatımızı kökünden değiştirdi. Gıda dâhil tüm ürünlere erişimi kolaylaştırdı ama bir taraftan da doğal yapısını bozdu. Gıda endüstrisindeki büyüme kendi talebini de oluşturdu. İşlerin kolaylaştığını sanıyorduk, ama dönüp dolaşıp geldiğimiz nokta gıda güvenliği oldu. Gıda, endüstrileşmenin en acımasız yozlaştırdığı konudur. 

Doğal yapısı bozulmuş gıdalar, insan sağlığını hatta nerdeyse insanlığın geleceğini tehdit etmeye başladı.

Gıda güvenliğinin önemini her geçen gün daha fazla kavrıyoruz, ama yozlaşma öyle seviyelere geldi ki düzenlemeler yetersiz kalıyor.

Gıda terörünün ürettiği ekonomik kaynaktan beslenen lobilerin gücü, ülkelerin ekonomik gücünün üzerine çıkmaya başladı.

İlginç ve paradoksal bir şekilde gıda endüstrisinin hedef müşterisi az gelişmiş bölgelerin insanları oluyor. Gıdaya en ucuz şekilde erişimden başka öncelimi bulunmayan insanlar bu yeni terör dalgasının kıskacındalar.

Gelişmiş ekonomilerde aynı zamanda güçlü gıda regülasyonları ve etkili denetimler var. Ayrıca tüketici bilincinde giderek yükseliyor.

Ancak bir taraftan bilinç yükselirken diğer taraftan bu lobiler insan sağlığına yönelik ciddi tehditleri perdeleyecek sahte bilimsel raporları finanse ediyorlar. Bir taraftan da alışkanlıklarımız üzerinden manipülasyonlar yapılıyor. Denetim dışı alanlardan sızarak temel gıdaları kirletiyorlar.

Bir siyasi sistemin kalitesini ölçmekte kullanılan ölçüler var. Bana göre en önemli ölçü, insana verilen önemdir.

Siyasal rejim analizinin temelini özgürlükler oluşturuyor ama bana göre çok daha temel kriter insan sağlığıdır.

Siyasi sistemler insanı bir bütün olarak ele almalı. Kamu yönetimine katılma hakları ile özgürlüklere yönelik koruyucu haklar listesi genişletilerek oraya mutlaka insan sağlığı eklenmeli.

Sağlık ile ilgili haklar siyaset bilimi açısından isteme hakları başlığında ele alınarak bir anlamda sağlıklı hayat konusunda kişinin kendisine bir tercih opsiyonu tanınıyor.

Gıda terörünün insanlığın geleceğini bu kadar tehlike içine ittiği bir dönemde gıda güvenliği ve insan sağlığı kişinin talebine bağlı olmaktan çıkarılmalı artık.

Bağımlılık oluşturan maddelere karşı kamu otoriteleri zorlayıcı tedbirler uyguluyor. İnsanın sağlığını ve genetiğini olumsuz etkileyen her şey yasaklanmalı.

İnsanlığın en önemli mirası genetiğidir. Sahip olduğumuz genetik potansiyel sadece bize ait değil. İnsanlık bu genetik miras ile devam edecek. Gelecek nesillerin hak sahibi olduğu genlerimizi korumak sadece kişilerin kararına bırakılamayacak en önemli güvenlik sorunudur.

İnsan sağlığı ve genetiği üzerinde tehlike oluşturan her ne varsa bir düzenlemeye tabi olmalı ve etkili bir şekilde denetlenmeli.

Domatesin genetiğini korumak için yasaklar getiren devlet, insanın da sağlığını ve genetiğini koruyacak önlemleri almalı.

Sorun sadece endüstriyel gıda ürünleri ile de sınırlı değil. Tohum güvenliği, tarımsal gübre ve ilaç gibi ciddi konular var.

Çok ciddi ve önemli ve bir o kadar da geniş bir konu gıda güvenliği. 

En gelişmiş endüstriyel gıda üretimleri de sorunun bir parçası, mahalle manavında poşeti açmak için elini diline sürüp tükürükle ıslatan tezgâhtarın, o eliyle gıda paketlemesi de sorunun bir başka parçası.

En başından en sonuna kadar gıda konusu ciddiyetle gözden geçirilmeyi gerektiriyor anlayacağınız.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

engineer

sertifikalı israil tohumu ile üretilen türetilen hibrit gıdalar, insanları hibrit yapacak ve üreyemez hale getirecek(jack ma ve elon mask'ın ortak kanaati veya iddiası bu) nasıl olacak bu? gıda terörü ile tabbiki
 • Yanıtla

Ömer

Gıda çok önemli bir konu Gıda ile milleti zehirliyorlar çok ciddi tedbirler alınmalı seksenlerde doksanlarda nasıl milleti margarinle kandırıldık bugünkü hastalıkların çoğalmasının sebebi ekmekte aynı bugün bile ne yediğimiz meçhul hatta bügün fabrika tereyağı süt peynir şüpheli sulara boya katıp meyve suyu diye içiriyorlar katkı maddelerinin çoğunu bilmiyoruz
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23