Emine Bulut

26 Ağustos 2019 Pazartesi

Vahşeti sonuna kadar izleyebilen oldu mu bilemiyorum? Alçaklığın bundan daha aşağı sınırı da olamaz sanıyorum. Çocuğunun önünde bir anneyi çırpınarak ölüme götüren bıçaklı saldırıyı yapanı insan kabul etmek mümkün mü? Sebebi ne olursa olsun. Bu vahşeti sebebi üzerinden tartışmak da insanlık dışıdır. 

Aynı zamanda bu vahşet, ölenin veya öldürenin kimliği üzerinden tarif edilmeye çalışıldığı kadar meşrulaşacaktır. Vahşetin her şekline ve türüne aynı şiddette karşılık vermeyi öğrenmek lazım ki şiddet hayatımızdan tamamen çıksın.

Bahsi geçen sahnede çocuğunun önünde boğazından bıçaklanarak öldürülen bir erkek olsaydı ne değişirdi ki?

Gerçi, erkeğin kafasını kesip köyün ortasına atan kadına kahraman muamelesi yapıldığına tanık olmuş bir toplumuz biz.

O nedenle bizde hiçbir şey olması gerektiği noktadan ele alınmaz. Herhangi bir konuyu olması gereken noktanın uzağından tuttuğunuzda sallanır durursunuz. 

Vahşetin kendisine karşı çıkmak ve lanetlemek yerine  bunun fırsata çevrilmesine alışkınız.

Bir taraftan devletin aile hayatına yeteri kadar müdahale etmediğinden yola çıkarak veya bir taraftan devletin aile hayatına yeterinden fazla müdahale ettiğinden yola çıkarak olayı tarif etmeye çalışanlar farkında olarak veya olmayarak bu vahşetin failini aklıyorlar.

Şunu bir defa görmek lazım. Devlerin suç önlemede kullanacağı araçlar sınırlıdır. Niyeti tespit edip cezalandırılmayı dünyanın herhangi bir hukuk sistemi becerebilmiş değil. Niyetlerin cezalandırılabildiği sistem zaten sadece Kuzey Kore’de var. Devlet ancak belirli durumlarda somutlaşmış hazırlık hareketlerini tespit edebilir ve cezalandırabilir. Emine Bulut cinayetindeki olayların gelişimine bakarsanız dünyanın hiçbir devletinde böyle işlenmiş bir cinayeti önleyecek mekanizmalar bulamazsınız.

Ancak devlet bu vahşete en ağır cezayı vererek, böyle bir vahşeti aklından geçirenleri caydırmaya çalışır. Verilecek ceza da son derece açık. Yargılama hızlı bir şekilde başlayacak, son derece hızlı bir şekilde Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis cezasıyla sonuçlanacaktır.

Böyle bir olayı bile siyasi bir temelde tartışmak, konuları ele alırken gerçekliğin ne kadar uzağında kalındığını gösterir bize.

Gerçeğin uzağına düştüğünüzde tartışmanız gerekenleri unutur, sloganların etrafında sürüklenirsiniz. Hatta sloganizm bazen öyle hallere girer ki, belki de karşı çıktığınızı zannettiğiniz şeyi meşrulaştırırsınız.

İnsanlık tarihi aynı zamanda şiddeti kontrol altına alma çabalarının tarihidir. Siyasi düşünce tarihi de şiddetin kullanılma biçimini ve kurallarını sorgulamanın tarihidir.

İnsanlık, toplumdaki ilişkilerin kontrol edilmesinde henüz şiddet dışında somut bir araç icad edebilmiş değildir. 

Şiddet kullanmayı devlet tekeline alan ve devletin kullandığı şiddeti de kurallara bağlayan hukuk devleti kavramı insanlığın bugün itibariyle varabildiği son noktadır.

Kadına ve erkeğe devletin kuralları içinde devlet organları eliyle uygulanacak önleyici ve cezalandırıcı şiddet dışında şiddet uygulanmasını savunmanın bizi götürebileceği sağlıklı bir nokta yok.

Bu olaya ve başka bütün olaylara bakabileceğiniz nokta budur.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Abdullah OzdemirAbdullah Ozdemir21 gün önce
  Insan icin sozun bittigi iki sey var.Biri namus meselesi biri rizkInsanlarin ekmegi ve namusu ile oynaysan sonu neyle biter kestiremezsin.Korkarim bu fakir fukaranin ekmegiyle oynamak hayir getirmeyecek.SONRA EKMEKLE OYNAYANIN MALLARI VE MAKAMLARI KENDILERINI KURTARAMAYACAK.
 • Tarık GünerselTarık Günersel24 gün önce
  Sağ olun, Yaşar Bey, olumlu bir yazı. Yaygınlaşan tehdit ve hakaret ortamını sınırlandırmak da gerek. Her alanda. Basınımız daha özenli davranmalı. Bazı gazetelerde (ne yazık ki bu gazete dahil) bazı haber ve yorumlarda eleştiri ötesi ifadeler yer alabiliyor. Umarım toplumumuz daha serinkanlı ve düzeyli eleştiri ve tartışma ortamına çıkarılır -el birliğiyle. En iyi dileklerimle.
 • İhsan SOYSALİhsan SOYSAL25 gün önce
  İDAMI DÜŞÜNÜYORUM
 • Bozuk temeller üzerine "gökdelenler" dikil(e)mez..!Bozuk temeller üzerine "gökdelenler" dikil(e)mez..!25 gün önce
  Temel bozuk olunca ne yapılırsa yapılsın,katî (kesin) çözüm yoktur..! Onun için, hatânın neresinden dönülürse kârdır..!
 • Önce, bataklığı kurutmak lâzımdır..!Önce, bataklığı kurutmak lâzımdır..!25 gün önce
  Önce, bataklığı kurutmak lâzımdır..! İstanbul Sözleşmesi'inden derhâl çekilmeliyiz..! 6284 no'lu nafaka kânûnu da yeniden ve âdil düzenlenmelidir..! Hâdiseleri, sâdece kadın veya erkek olarak değil de muhakkak "kadın ve erkek" yani "âile" esâsından değerlendirmelidir..!
 • ÖmerÖmer25 gün önce
  Mutlaka ağır cezalar gelmeli cezaevileri otel gibi görülmemeli idam olmalı trilyon soyan adamı serbest bırakılırsa cinayete de üç beş sene verilirse af deniyor zaten gizli af var indirim falan suçu bırak önlemeyi arttırır Batı’dan gelen kanunlar bize fayda sağlamaz
 • MustafaMustafa25 gün önce
  Adam 30 yıl ve ömür boyu nafaka ödeyeceğini, kendisinin sefalet içinde eski eşi ve sevgilisini besleyeceğini düşünmüş. Sistem onu düşündürüyor. Bu sistemi savunmaya devam edin. Haşrolurken de İslam dini ve hükümlerine göre değilde, zamanında ne ile hükmediyorsanız öyle haşrolusunuz. aLLAH C.C. koymuş olduğu kanun ve kuralların tam tersinin 100 katı feci kanunlar var. Ömür boyu nafaka ne demek onu bir açıklayın hele..
 • H.Y.EH.Y.E25 gün önce
  Bu tur olaylari minimize eden bir sistem var.ISLAM.Once insani inancli bir mumin olarak yetistirir.Ona burada yaptiklarinin hesabinin sorulacagi bir baska dunya olduguna kalpten inandirir.Sonra da Islam ceza hukukunu uygular.Bak bakalim bu tur cinayetler en aza iniveriyor.Yoksa laik ve sekuler hukuk bunu onlyemezsin.
 • H.Y.EH.Y.E25 gün önce
  Bu tur olaylari minimize eden bir sistem var.ISLAM.Once insani inancli bir mumin olarak yetistirir.Ona burada yaptiklarinin hesabinin sorulacagi bir baska dunya olduguna kalpten inandirir.Sonra da Islam ceza hukukunu uygular.Bak bakalim bu tur cinayetler en aza iniveriyor.Yoksa laik ve sekuler hukuk bunu onlyemezsin.
 • pınar demirpınar demir25 gün önce
  idam idam idam ...tecavüz sapıklık terör cinayet idam bekliyoruz.nokta

Günün Özeti