Duruşmalarda kayıt ve görüntü yasağı kalkmalı

15 Mart 2019 Cuma

Hatta mümkünse zorunlu hale getirilmesinde de fayda var.

Eğer yargılamanın kalitesinin artırılması planlanıyorsa, önce etkili bir denetim imkanının oluşması lazım.

Yargılamanın en temel figürü hakim ne yaparsa ve ne yazarsa yargılama o eksende ilerliyor.

Özellikle de hukuk yargılamasında çok büyük önem arz eden taraf beyanlarının hakimin algılama hatta algılamayı da bırakın, bunu yazılı olarak tutanağa geçirme yeteneğine bağlı olarak nasıl şekil değiştirdiğini bir görseniz aklınız şaşar.

Mesleğinde zirve yapmış avukatlar artık yazılı beyan dışında bir beyanda bulunmamayı alışkanlık haline getiriyorlar. Zorunluluk halinde sözlü beyanı söyledikleri gibi tutanağa geçirmek çok az kişiye nasip oluyor.

Hakimler çoğu kez tarafların beyanını değil kendi anladıkları özeti tutanağa geçiriyor. Halbuki tarafların beyanları esas değil mi? Taraflar ne diyorsa aynen o şekilde tutanağa geçmesi lazım.

Hele bir de bazı hakimlerin davanın taraflarına karşı takındıkları tavırları, hak aramak için adliyeye gelen insanların maruz kaldıkları muameleleri görmelisiniz. Ama bir mahkemede yaşananlar konusunda sahip olabileceğiniz tek ispat aracı hatalı uygulamayı yapan hakimin tek taraflı kararı ile yazılan tutanak. 

Türkiye’nin hakim savcı kadrosunun çok çok büyük bir bölümü meslek ilkelerine sadakat, hukuk uygulama formasyonu ve etik sınırlar konusunda açık ara dünyanın en iyisi durumunda. 

Ancak mesleki etik, yargılama formasyonu ve genel davranış düzeyi bakımından ortalamayı aşağı çekenleri tespit edecek araçlar sınırlı kalıyor. 

İşine aşık olan ile işini baştan savan, yargılamayı insanların son başvuru mercii ve adaletin son kapısı görme sorumluluğunu taşıyan ile kendini çıkar odaklarına peşkeş çeken arasındaki farkın belirginleşmesini sağlayacak her yeniliğe kapının açık olması gerekir.

Bu ayrımı yapmaya yarayan tek ölçü elbette hakim tarafından yazılan tutanak değil. Ancak en önemli araç duruşma tutanakları.

Özellikle de bazı hakimlerin duruşma esnasında taraflara karşı insanlıkla bile bağdaşmayacak şekilde davranışlarının aynı hakim tarafından yazdırılan tutanaklar dışında ispatı nerdeyse mümkün değil.

Milyar dolarlık davalarda taraf avukatlarının beyanlarının tutanağa doğru geçirilip geçirilmediği tartışılıyor.

Bu tartışmalara ne gerek var. Duruşmada görüntü ve kayıt yasağının kime ne faydası var. Duruşmalar aleni olmak zorunda değil mi? Aleniyet isteyenin duruşmayı izleyebilme yetkisinden ibaret değil. İsteyenin gerektiğinde ilgisini ispat etmek koşuluyla olan biteni öğrenme hakkıdır aleniyet. 

Duruşmalarda görüntü ve kayıt yasağına karşı ağzınızı açsanız, ABD’deki görüntü ve kayıt yasağını yüzünüze çarparlar.

Bi defa ABD dünyaya model olacak bir yargı sistemine sahip değil. İkincisi aslında iki yüz yıl önce o dönemin tek kayıt aracı olan duruşma ressamları aracılığıyla kayıt alınmasının yolu açılmış. Ancak aradan geçen iki yüz yılda gelişen kayıt alma araçlarına göre sistem güncellenmemiş.

Duruşmada kayıt almanın tarafların haklarına bir olumsuz etkisi zaten olamaz. Nitekim bazı davalarda ses ve görüntü kaydı alınıyor. Bazı davalarda başından sonuna kadar ses ve görüntü kaydı yapılırken diğer davalarda ilkesel olarak ses ve görüntü kaydı yasak.

Emniyette görüntü ve ses kaydının zorunlu olması işkence ve kötü muamele iddialarını azalttı mı azaltmadı mı?

Aynen bu şekilde yargılamada yaşanan kötü muamelelerin önüne geçmek için ses ve görüntü kaydı serbest olmalı hatta zorunlu olmasında da fayda var.

Hem hakim performanslarını kendilerinin tuttuğu tutanaktan değil olduğu gibi izleme fırsatı olur.

Hem de duruşma sürelerinin yarısından fazlasını oluşturan da tutanak tutma işinden de kurtulmuş oluruz.

Öte yandan; tüm yargılamaların ses ve görüntü kaydı ile sürdürülmesi ne ciddi bir iş yükü getirir ne de ciddi bir maliyet. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HasanHasan6 ay önce
  Gerçekten çok güzel bir öneri. Hakim bir kaç duruşmamada benim dediğimi eksik yazarkan karşı tarafın dediğini ayrıntılı olarak tutanağa geçiriyor. Duruşmayı kaydetmek de yasak. Bu tarafsızlığa aykırı tavrı nasıl ispatlıyacağım? Mahkeme salonuna basının kamerası alınmasın ama duruşmaların taraflarına ses ve görüntü kaydı yapma izni verilsin.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer6 ay önce
  Yerinde..bir..öneri..
 • receprecep6 ay önce
  yaşar bey ben bu gazetenin tam 26 senelik yani doğduğu günden beri abonesiyim hastasıyım ama şuan senin bu yazdıklarına türk hakimlerine vede adaletinin olduğuna kesinlikle İNANIYORUM öyle insanlarımıza adalet sistemi öylesine mağduriyetletler yaşatıyorki inanının vatandaşlıktan çıkıp bir daha geri dönmemecesine kaçası geliyor insanın
 • Pratik çözümPratik çözüm6 ay önce
  Sayın Baş,Haklısınız ama sorun sadece duruşma ressamlığı geleneği değil.Görüntülü kayıt:1-Yargılamanın sujelerinin, doğallıktan uzaklaşıp objektife oynaması tehlikesini getirebilir.2-Neyin ne kadar kaydedileceğine dair tartışmalar devam eder. 3-Medya çekim yapmaya kalkarsa, duruşma salonları stüdyo veya mankenlik ajanslarını andırır hale gelebilir.4-Klasörler dolusu evrakı fiilen okuma ve ikincil formalitelere bile riayet gereği karşısında, (mevcut iş yüküne göre) mahkemeler kilitlenir. 5-Kayıtlar üzerinde, spor tartışmalarında olduğu gibi -Erman Toroğlu vb...- yeniden izleme talepleri vb ile başa çıkma külfeti doğar. EN BASİT ÇÖZÜM YOLU: Bunların hiç birine gerek yok. Sadece yeminli iki steno katibi, birbirinden (ve hatta hakimden de) bağımsız ve ayrı şekilde, her söyleneni stenografi cihazına kaydeder; bilahare tutanağa dönüştürülür.(Zabıtlardan çıkartılması gereken konularda mahkemece karar alınır) olur biter.
 • Osman YıldızOsman Yıldız6 ay önce
  Harikasın Yaşar Baş. Çok önemli bir konuyu gündeme taşıdın. Vatandaş olarak senden ricamız bu konuyu herkesin ve bilhassa ilgililerin dikkatini çekene kadar gündemde tutmandır. Selâm ve saygılarımla..
 • Osman ÖzkanOsman Özkan6 ay önce
  yaşar bey duruşmalarda kayıt ve göruntu yasağı kalkmalı yazınız ülkemiz için acilen uygulamaya geçilmesi gereken çok önemli bir konuya parmak basmaktadır amerika ne der batı ne der komplekslerindenkurtulup kendi toplumlarımızın huzur ve adaletin tecellisi için gerçekten kayıt ve göruntulu bir sisteme geçilmesi adalet teşkilatındaki çuruk elmaların daha çabuk tesbit edilmesine haksızlıkların önlenmesine çok buyuk katkılar sağlar.
 • doesn' t work!doesn' t work!6 ay önce
  Sanmıyorum; gazeteciler gidip alttan karıların ...rını çekerek, magazin sayfalarına servis ederler..

Günün Özeti