• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Av. Yaşar Baş
Av. Yaşar Baş
TÜM YAZILARI
10 Nisan 2020

Dünyamız değişecek

Salgın hastalık aslında aşağı yukarı beş yüz yıllık bir geçmişe dayanan ama son iki yüz yılda iyice vahşileşen barbarlık düzeninin tüm limitlerinin tükendiği bir zamana rastladı.

Limitlerini çoktan tüketmiş olan küresel sömürü düzeni üflesen düşecekti zaten. Şimdi sadece batılı insanlar değil batının insanlık anlayışı ve sistemleri de can çekişiyor.

Sömürü imparatorluğunun ortakları birbirlerinin yüzüne bakacak hal bırakmadılar. 

Dünya bu salgın travması ile hem küresel hem sistemsel hem de kişisel olarak büyük dönüşümler geçirecektir. 

Muhtemelen küresel denklem kökünden değişecek, uluslararası entegrasyonlar çatırdayacak ve küresel sermaye, mal, hizmet ve kişi dolaşımında çok ciddi kısıtlamalar olacaktır. Turizm hareketleri bir daha eski düzeyine çıkamaz. Sağlık başta olmak üzere temel ve stratejik ürünlerde bütün ülkeler tam bağımsız olmak için adımlar atacaktır. Temel ve stratejik sektörlerde ülkelerin kendine yeter hale gelmesi ile ithalat talepleri azalacak ve uluslararası ticaretin alanı daralacaktır. Ticaret hacmi ile orantılı olarak diplomatik bağlar da seviye kaybedecektir.

Ülkeler kendi içlerinde krizlere karşı koyma kabiliyetini geliştirecek adımlar atacaktır. Buna bağlı olarak devletlerin kontrolü artacaktır. Devletlerin kontrolündeki artışa paralel olarak siyasete katılma arayışları yükselecektir. Devletler artık her türlü riske karşı daha güçlü organizasyonlara ihtiyaç duyacaktır.

En büyük değişim ise kişisel ölçekte olacaktır. Büyük ihtimalle iş ve çalışma hayatımızın uzaktan erişim teknolojilerine göre yeni baştan tasarlanacaktır. Bu salgın vesilesiyle anladık ki, iş ve çalışma hayatında vazgeçilmez olarak gördüğümüz birçok şey aslında gereksizmiş hatta üzerimizde yükmüş.

Bundan sonra çok nitelikli ve özel iş yerleri dışında hiç kimsenin ofis, dükkan ve AVM gibi yerleri kullanacağını hiç sanmıyorum. Alışveriş için markete gitmeye gerek olmadığını keşfettik. Dolayısıyla mevki bir yerdeki veya AVM’deki iş yerinin kirasının ürün maliyetine eklenerek cebimizden çıkmasına da hiç gerek yok.

Artık üretim tesisleri, depolar, dağıtım ağları çok daha fazla önem kazanacaktır.

Büyük ihtimalle işe gitme, işten gelme, işe giderken hazırlanma, alışveriş için gidiş geliş ve hazırlanma gibi zaman kayıpları hayatımızdan çıkacağı için, her gün kendimize ayıracağımız zamanlar artacaktır. Her gün kendimize ayıracağımız zamanlar artınca, yeni bir sosyal hayat ve kişisel gelişim fırsatları ortaya çıkacaktır. Büyük ihtimalle uzaktan çalışma ortamları oluşacak. Birbiri ile hiç ilgisi olmayan firmaların personeli, kafe tarzı ortak alanlarda yan yana ama farklı işlerde çalışmaya başlayacaktır.

Uzaktan çalışma insanları asosyal hale getirmeyecek, büyük ihtimalle daha da sosyalleştirecektir. Elbette bu sosyalleşmenin mahiyeti farklılaşarak ve büyük ihtimalle insanlar kendilerini rahat hissettikleri gruplar içinde yaşama için daha fazla fırsat bulacak, bu şekilde gruplaşmalar dolayısıyla gettolaşmalar artacaktır.

Büyük ihtimalle şehirler içinde herkesin kendi yaşama biçimine uygun yeni merkezler oluşacaktır.

Her yeni gibi bu yeniliklerin de hayatımıza getireceği olumlu veya olumsuz etkiler mutlaka olacaktır.

Örneğin bu yeni çalışma düzeni aile sülale ve aşiret gibi bağların çok daha güçlenmesine yol açacaktır

Bir büyük bilişim, dağıtım veya bir başka firmanın yöneticisi, işini çok daha hızlı bir şekilde Siirt’teki akrabasının veya arkadaşının yanında yapma fırsatını bulacaktır.

Bu değişimden korkmaya gerek yok. Yenilik başladığında virüsten çok daha hızlı bir şekilde hayatı kuşatır. 

Bu yeniliklerin içinde inanç ve değer yargılarımızın yaşanacağı yeni fırsatların ne olduğuna kafa yorup, fırsatlara odaklanmak en doğru olan yol olur.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Ünal

Idealler güzel ama gerçek öyle güzel değil dünya asla değişmeyecek cunki hakki arayan yok herkes nalinci olmuş güneş doğudan doğduğu sürece zulüm dünyada devam edecektir hak daima güzel bir hayal olacaktır aykırı olanlar dünya düzeninin carkinda ogutuleceklerdir ayrıca artık peygamber de gelmeyecek
 • Yanıtla

okur

önce bakkallar ve küçük esnaf bitirildi,avm ler açıldı,bir şekilde büyüyebilen büyüdü gücü olmayan avm lerle mücadele edemedi kayboldu gitti.avm ler işçi alarak biraz denge sağlandı,şimdi bilinçli bir şekilde dünyayı eve kapatan güç,sanal ortam ile artan nüfüsun iş talebini olumsuz etkileyerek başka bir kaos hazırlama yoluna gidilecek.sayın yazar sanal ortamda alışverişin işsizliğe yapacağı olumsuzluğu bilmiyor gibi sanal alışverişi övüyorsunuz.peki artacak işsizlik ne olacak?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı