Bu kadarı da biraz ayıp oluyor 

05 Nisan 2019 Cuma

Gözlerimle görmesem, biri bana anlatsa bu kadar da olmaz der inanmakta zorlanırdım.

Ortaya çıkan tablo AK Parti’nin kendi içinde de bir sorgulama sürecini başlatacaktır, ama hiçbir şey bu kadar ağır bir hırsızlığı meşrulaştırmaz.

Ali İhsan Karahasanoğlu yazdı. Oy kullandığı sandıkta Binali Yıldırım’a sıfır oy çıkıyor. Yüzlerce böyle örnek var. İstanbul’da sandık sayısı 31 binin üzerinde. Tüm seçimin sonucunun değişmesi işin Ali İhsan Bey’in yaşadığı olaydan sadece yüz tane yaşanması yeterli oluyor. Ortada da yüzlercesi var. 

İnsan sahtekârlık yaparken de ölçülü olur değil mi? Gizlemeye çalışır. Biri Türkiye’nin en saygın politikacılarından birine Türkiye’nin en büyük partisinin adayı iken sıfır oy yazmaya nasıl cesaret edebilir? Edildi ve bu da gözlerinizin önünde gerçekleşti.

Bu cüretkâr hırsızlık o kadar yaygın ki, binlerce sandıkta vahamet derecesi buralara varmayan yolsuzluk ve usulsüzlükleri konuşmaya bile zaman yok.

Benim oy kullandığım sandıkta belediye meclis oylarında 5 oy geçersiz sayılmışken büyükşehir belediye Başkanlığı oylarında 11 oy geçersiz sayılmış. 

Geçersiz oy sayısı 320 binleri bulmuş. Bu cüretkârlık öyle hafife alınacak bir cüretkârlık değil. Hiç kimsenin tek başına yapabileceği bir şey de değil.

Türkiye’nin milli birlik ve bütünlüğü de dahil olmak üzere birçok kurumu çok ağır testlere maruz kaldı. Bu defa da seçim sistemi test ediliyor. Herkese ve her şeye inancı sarsmayı amaçlayanların hedefinde bu defa seçim sistemimiz var. 

Türkiye’nin yaşadığı en çalkantılı dönemlerde bile güvenilirliği hiçbir zaman tartışma konusu olamamış seçim sistemimizin itibarına tarihin en cüretkâr saldırısı yapıldı. 

Ama seçim sistemimizin mekanizmaları çalışıyor. Normal olan seçim hukukunun mekanizmalarının çalışması değil mi? Peki bu mekanizmaların çalışması birilerini niye rahatsız ediyor?

Sanki seçim hukukunun içindeki başvuruları yapmak hırsızlık yapmaktan daha yanlış bir şeymiş gibi hava yaratmaya çalışıyorlar. 

Bir hırsızlık iddiası varsa, normal olanı bu iddiaların şeffaf bir şekilde araştırılmasını talep etmek değil mi?

Türkiye tarihinde çok partili hayatın en uzun ve en güçlü iktidarının partisi seçim tarihimizin en büyük ve organize yolsuzluğuna maruz kalmış, ilçe seçim kurullarının önünde hak aramaya çalışıyor 

İlçe seçim kurullarının her biri başka bir karar veriyor. Demek ki ilçe seçim kurullarına bir müdahale yok. İl seçim kurulu iktidar partisi aleyhine yasalarımızda hiçbir temeli bulunmayan karar alıyorlar. İktidar partisi buna karşı yasada öngörülen başvuruları yapmak dışında ne yapabiliyor ki? 

Muhalefet milletvekilimin oy torbası üzerine yatabileceği kadar şeffaf bir itiraz süreci dünyanın başka neresinde var?

Seçim yolsuzluğunun da üzerine yatmaya çalışıyorlar ama seçimin hukuku işliyor.

Seçimin hukukunu işletmek oy verenlere saygının gereğidir.

Ergen çocuklar gibi, sosyal medya profilini değiştirerek belediye başkanı olunmuyor. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MardinliMardinli2 ay önce
  Yaşar bey dilinize sağlık.Efendim bu chp zihniyetidir çünkü kuruluşu cumhuriyettin kuruluşunun hemen sonra kurulan bir partidir.Bu partinin zihniyetinde zorbalık yalancılık zulüm din düşmanlığı vardır.Bunların tarihleri budur bağıntıların tarihine kötülükleri bunlardan daha fazladir demokrasi onlarda yok halkçı diyorlar halka verdikleri bir şey yok.Yok yok bir şeyler verdi verdikleri şeyler bunlardı halkı müslüman devlet camileri ibadete kapattılar kuranı kerimin öğrenmesi yasakladılar ezanı türkçeleştirdiler ıslama ve müslümanlara alay ettiler camileri sattılar camileri askeri kışla yaptılar kıyafet şapka kanunu soyadı kanunu velhasıl çok şeyler kendileri icin yaptilar
 • soran adamsoran adam2 ay önce
  size basit bir soru. oyları çalmak isteyen mi oy çuvalları üzerinde yatar, çaldırmamak isteyen mi? madem akparti hile var diyor, chp liler oy çalıyor diyor, neden akparti oy çuvallarını korumuyor, çuvalların üzerinde yatmıyor, oy torbalarını korumak derdine düşmüyor da chp liler çuvalların üzerinde yatıyor, çuvalları korumaya çalışıyor?
 • ORHAN İNANORHAN İNAN2 ay önce
  YASALARA UYMAYI ÖĞRENMELERİ LAZIM.YOKSA VAY BU MİLLETİN HALİNE..KANUNSUZLUĞU KENDİSİNE YOL EDİNMİŞLER .KAZIN AYAĞI ÖYLE DEĞİL DEMEK LAZIM.MİLLETE VE HUKUKA SAYGI GÖSTERMEYENİHANET İÇERİSİNDE OLUR.
 • Refıgül BaltacıRefıgül Baltacı2 ay önce
  Sayın Av.Yasar BasBızler nımetındegerını bılmedıkAllah onu elımızden almak üzereAk Partı ve ona gönül vern her fert kendıne dönüp bakacak.Bız nerde hata yaptık dıye yoksa bu durumu kabullenmek zorundayız.Selam ve dua ıle
 • Avni DoganAvni Dogan2 ay önce
  Binali Yıldırım'ın Sandığından En Çok Oy Kendisine ÇıktıAK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın oy kullandığı sandıkta, büyükşehir belediyesi seçiminde en çok oy kendisine çıktı.31 Mart 2019 Pazar 21:08Binali Yıldırım'ın Sandığından En Çok Oy Kendisine ÇıktıAK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım'ın oy kullandığı sandıkta, büyükşehir belediyesi seçiminde en çok oy kendisine çıktı.Yıldırım'ın oy kullandığı Tuzla Aydınlı Emlak Konut Cemil Meriç İlk ve Ortaokulu'nda "1049" numaralı sandıkta sayım işlemi tamamlandı.Buna göre, sandıktaki İstanbul Büşükşehir Belediye Başkanlığı için verilen oylardan 149'unu Binali Yıldırım, 134'ünü CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu aldı.Sandıktan Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi ve Vatan Partisi'ne de birer oy çıktı.Kaynak: AA
 • İnsanİnsan2 ay önce
  İnsan kendi kendinin kurdu oluyor bir milletvekili o oyların üstüne yatıp poz veriyorsa o seçim iptal edilmeli. Bu devlet ne için var herkes yerini makamını bilsin diye böyle karışık görüntü olursa işte o devlet batar. Başkan boşa demiyor iki kazı bile gudemez bunlar. Daha haketmedigi makama böyle hakaret edenler birde bu devleti yönetmeye kalksalar yandık biz.
 • 4fhs7yvay4fft4fhs7yvay4fft2 ay önce
  S.ASayin Baş Demekk ki ne séçmen ne iktidar asil olan muktedir olasiligi, olasiliktan ne derce uzak gerçege ne derece yakin?

Günün Özeti