• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Av. Yaşar Baş
Av. Yaşar Baş
TÜM YAZILARI
04 Aralık 2020

Bilal Eryılmaz’ın ardından 

Bir devrin, yani bu devrin fikri mimarlarından Prof.Dr. Bilal Eryılmaz hocamız asrın musibetinin pençesine yakalanıp sessiz sedasız Rabbine yürüdü. Fıkhi ihtilaf vardır ama salgın hastalığın pençesinde vefatın şehitlik olduğu hususunda hüsnü zan etmemizde hiçbir beis yok. İnşaallah şüheda ile haşrolunur. 

En veciz tarifi Avukat Muhammed Emin Özkan abimiz yapmış: “Sessiz gemi”. 

Şana şöhrete hiç itibar etmedi. İlmik ilmik dokunan bugünün Türkiye iklimini inşa edenlerdendi Prof.Dr. Bilal Eryılmaz hocamız.

Nerdeyse otuz yıl önce Afyon Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Devletler Hukuku anabilimdalına araştırma görevlisi olarak atandığımda, jüri başkanı Bilal Eryılmaz hocamızdı. İlk defa mülakat vesilesi ile tanıştığımız hocamız bir devrin yolunu aydınlattı.

Avukat Muhammed Emin Özkan abimizin veciz ifadesiyle “sessiz bir gemi” gibi yaşadı ve Yahya Kemal’in ifadesiyle “sessiz bir gemi” gibi Rabbine yürüdü.

 Prof.Dr. Bilal Eryılmaz gibi bir değerin soğuk bir sonbahar gününde vefatından Türkiye’nin habersiz gibi davranması hepimizin ayıbıdır. Bir devrin fikri mimarlarından hocamızın televizyon ve sosyal medya soytarıları kadar değer görmemesi hepimizin yüzünün kızartmalı bence. Bugün fiili iktidarın bu kadar zamanda neden fikri iktidara dönüşemediğini konuşuyorsak tam da bu nedendendir. Fikri iktidarı inşa edecek fikri öncülerin sosyal medya soytarıları kadar değer görmediği bir iklimin fikri iktidarı inşa etmesi mümkün müdür?

Biz alimin ölümünü alemin ölümü gören bir medeniyetin mirasçılarıyız. İlmiye sınıfı da milli servetimizdir. 

Hadisi Şerif; Allah, ilmi kullarından çekip çıkararak değil, alimleri almak suretiyle gerçekleştirecektir. Nihayet alim kalmayınca, halk birtakım cahil alimleri (gerçekte cahil, görünürde alim kişileri) kendilerine rehber edinir” diyor. 

Büyük Hanefi fakihi Bedreddin Aynî, bu hadisi açıklarken şöyle der: “Allah Tealâ, ilmi insanların arasından kaldırma veya göğüslerinden silme şeklinde almaz. Bu, onların ruhlarını alarak yani alimlerin ölümüyle olur. Öyleyse yok olmadan ilmi istemek, almak lazımdır. Bir keresinde Allah Rasulü s.a.v. “İlim kaldırılmadan ilmi alın” buyurdu. Bir bedevî, nasıl kaldırılır, diye sordu. Bunun üzerine Allah Rasulü s.a.v. şöyle buyurdu: “Bilmez misin ilmi taşıyanın gidişi, ilmin gidişidir.” 

Eğer fikri iktidardan söz edeceksek, öncelikle fikri mimarlara hak ettiği değeri vereceğiz. İlim ehline değer vermeden inşa edilen bir medeniyetten hiç kimse söz edemez.

Prof.Dr. Bilal Eryılmaz gibi bir değeri kaybettiğimizde, Isparta İmam Hatip Lisesindeki okul arkadaşlarının vefat ilanı dışında bir gözyaşı görmüyorsak, kaybeden hocamız değil biziz demektir. 

Belki farkında değiliz ama Prof.Dr. Bilal Eryılmaz düşünce hayatımızda büyük etkiler bırakmış bir nesli yetiştiren öncülerdendir. 

Hatırladığımız ve hatırlattığımız değerlerden oluşuyor hayat. 

Prof.Dr. Bilal Eryılmaz, hatırlamamız ve hatırlatmamız gereken değerlerimizden. 

Bu görev de hepimize ait. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Mustafa

Yazınızla hocamızı daha bir sevdik. Rabbim rahmet eylesin mekanı cennet olsun. Sizden de Allah razı olsun
 • Yanıtla

nuri

Allah cc. Rahmet etsin...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23