Müslümanlar arasında nasıl fitne yaydılar…

18 Ocak 2019 Cuma

Cenab-ı Hakk, Kur’an-ı Kerim’inde fitne belasını katilden daha tehlikeli olarak bizlere bildirmektedir. Mübarek Peygamber Efendimizin (S.A.S.) fitnenin ne kadar tehlikeli olduğunu bildiren birçok hadis-i şerifi vardır. İslam’ın ilk yıllarından günümüze kadar Müslümanlar fitne belasından çok sıkıntılar çekmişlerdir. Hatta öyle oldu ki, aynı Allah’a, aynı Kitaba, aynı Peygambere inananlar fitne yüzünden birbirleri ile savaşmışlardır. (İslam tarihinde bu savaşlarla ilgili çok örnekler vardır. Halen günümüzde birçok Müslüman ülke maalesef birbirleri ile ya savaş halinde ya da fitne sebebi ile birbirlerine ateş püskürüyor.) Günümüz dünyasındaki Müslüman ülkelerin halleri bu duruma canlı örnek teşkil etmektedir. Peki, bu fitneler nereden ve nasıl çıktı? Veya bu fitnelerin ana kaynağı kimler ve nelerdir? Kimler Müslümanları birbirlerine düşman hale, fitne tohumları saçarak getirdi, getiriyor? Halen getirmeye devam ediyor…

Değerli kardeşlerim, lütfen beni mazur görünüz. Hepimiz biliyoruz ki daha yakın geçmişe kadar ülkemizdeki Müslümanlar, yurt dışındaki gurbetçi Müslüman kardeşlerimiz birbirlerine amansız bir şekilde düşmanlık yapıyorlardı. Ölçüsüz şekilde birbirlerinin aleyhine konuşuyor değiller miydi? Ben yıllarca Avrupa’da kaldığım için çok iyi biliyorum ki yolda iki Müslüman birbirini gördüğü zaman bazıları yollarını değiştiriyordu. Birbirlerine selam dahi vermiyorlardı. Neden? Birisi bir cemaatten, öbürü bir başka cemaatten veya birisi bir siyasi parti mensubu, diğeri bir başka siyasi parti mensubu, bir başka gruptan oldukları için ne yazık ki, aynı Allah’a (C.C.), aynı Peygamber’e (S.A.S.) inanan insanlar birbirlerini hasım gibi görüyorlardı. Müslümanlar diğer bir grubun elinde olan camiye dahi gitmiyor. Kendi cemaatinden veya ekolünden olmayan bir imamın arkasında asla namaz kılmıyorlardı. Kimileri siyasi sebeple, kimileri ekonomik sebeple, kimileri mezhep farkı gözeterek, kimileri de tarikat, meşrep ayrılığı sebebi ile sadece “Bizim grup doğru, bizim dışımızdakiler sapıktır” diyerek akıl almaz fitne ve fesatlar çıkarıyorlardı. İslam’a hizmet ediyorum diyen bu insanlar fitne ve tefrika ateşine odun taşıdıkları için esasında İslam’a en büyük kötülüğü yapmış oluyorlardı. Müslümanlar yıllarca birbirleri ile kısır bir kavga yürütmediler mi? Aman Allah’ım, bu ne büyük cahillik ve ne büyük akılsızlıktı, ne büyük hataydı. Çokları bu fitne ateşi ile her ortamda kendi kardeşini, dava arkadaşını karalayıp karalayıp durdular. Birbirlerine akıl almaz iftiralar attılar. Müslümanlar İslam’ı yaymaya uğraşmak yerine, İslam kardeşliğinin tesisi için çalışmak yerine, İslam’ı tebliğ edip küffarla mücadele etmek yerine, kendi cephesindeki din kardeşinin ipini nasıl çekerimin hesaplarını yapar oldular. Müslümanlar fitne ve fesat peşinde koşarak akıl almaz şekilde her ortamda din kardeşini nasıl bu kadar kötüler? Nasıl yalanlara, iftiralara inanarak birbirlerine haksız suçlamalar, iftiralar ve konuşmalar yaptılar? Cenab-ı Hakk’ın: “İnananlar kardeştir” hükmünü bu insanlar neye güvenerek nasıl çiğneyebilirler? Bu ağır vebalin altından nasıl kalkacaklar? Ebedi alemde bunun hesabını Cenab-ı Hakk’a nasıl verecekler?

Fazla uzatmadan burada tarihi bir olaya yer vermek isterim. Lütfen düşünerek okuyalım. İnşallah oynanan oyunları fark ederiz. Hepimiz birlik için, beraberlik için, gerçek manada din kardeşliğinin tesisi için üzerimize düşen vazife ne ise onu yapmaya çalışırız… Hindistan’da bir kurban bayramı günü, sarıklı, sakallı, cübbeli iki Müslüman, Allah (C.C.) rızası için kurban etmek niyeti ile bir kurbanlık inek alırlar. Hindu mahallesinden geçerken bir Hindu önlerine çıkarak, ineği ne yapacaklarını sorar. Kurban edeceklerini söylerler. Hindu: “Ey ahali! Yetişin Tanrımızı kurban edecekler” diye bağırır. Müslümanlar da: “Ey Müslümanlar, yetişin kurbanımızı elimizden alıyorlar” diye feryad ederler. Hindular ile Müslümanlar toplanırlar. Sopalarla, bıçaklarla birbirlerine saldırırlar. Yüzlerce Müslüman katledilir. Fakat ineği Hindu mahallesinden geçiren iki kişinin, İngiliz sefaretine girdikleri görülür. Bu hal gösteriyor ki, bu fitneyi çıkaranlar İngilizlerdir.” (İngiliz Casusunun Hatıraları S.91) Bugün de dünyanın birçok ülkesinde Müslümanların aralarını açmak için belki binlerce gizli servis ajanı faaliyet sürdürmektedir. Müslümanlar olarak dün idaremiz altında olan, ancak bugün hepsi küçük birer devletçik haline gelen yüzlerce yıl idare ettiğimiz, hizmetler götürdüğümüz yerlerin elimizden nasıl çıktıklarını unutabilir miyiz? Oynanan oyunları çok iyi tahlil ve analiz etmeli karşı tedbirlerimizi ona göre almalıyız.

Yıllar yılı Müslümanları, o tarikata mensup, bu tarikata mensup; o şeyhin müridi, bu şeyhin müridi; o siyasi partiye yakın, bu siyasi partiye yakın; o mezhepten, bu mezhepten; o bizim gruptan, bizim cemaatten; onlar şu ırktan, biz bu ırktan; onların renkleri başka bizim renklerimiz, dillerimiz başka; onlar bizden değil deyip birbirlerine zamanımızın Müslümanları fitne, fesat, iftira ve yalan kurşunları atmadılar mı? Hatta bazı allı şanlı hoca efendiler bu fitneleri kürsülere, hatta TV ekranlarına taşıyarak ille de kendilerinin doğru yolda olduklarını iddia ederek, diğer din kardeşlerini çeşitli isimlerle, isnatlarla suçlamadılar mı? Yanan fitne kazanının altına bir kucak daha odun taşımadılar mı? (Lütfen gazete arşivlerine bir bakınız.) Elbette insan kendi mensubu olduğu cemaati grubu sevebilir. Yahut siyasetle ilgileniyorsa tüzüğü yaptıkları, yapacakları hoşuna giden bir siyasi partiyi de insan tutabilir. Burada önemli olan ana cadde üzerine birleşmektir. O da Cenab-ı Hakk’ın gönderdiği İslam dini ve İslam şeriatıdır. Şeriata uymayan, dayanmayan, Hz. Allah’ın (C.C.) kitabından ve sünneti Resul’den beslenmeyen bütün tarikatlar sakattır, tehlikelidir, sapıklıktır. Şeriata uymayan hiçbir tarikat doğru yol değildir.

Yukarıda tamamını dahi yazmadığım kıssadan hepimiz kendilerimize dersler çıkartmalıyız. Bugün bilinen bir gerçek ki, ülkemizde çeşitli dış güçlerin ajanları cirit atıyor. Her fırsatta Müslümanları birbirlerine düşürüp kavga ettirebilmek için gece gündüz planlar kuruyor, oyunlar tezgahlıyorlar. Milletimiz kamuoyu önünde tarikat liderlerinin, cemaat liderlerinin, şeyhlerin ve kanaat önderlerinin bir masa etrafında (şeriat masası, sünnetullah ve sünneti resul masası) toplanıp, kucaklaşıp, “Metotlarımız ayrı da olsa bizler biriz. Önderimiz Muhammed Mustafa (S.A.S.) Efendimizdir” mesajlarını vermelerini bekliyor. Bu birleşmenin zamanı geldi ve geçiyor bile.

Unutmayalım ki; tüm Arapları Osmanlı’nın aleyhine çeviren Lawrence, hoca kılığında bir fitneci idi. Ektiği tohumların sonuçları ortada. Keza Yemen’in elimizden çıkmasına sebep olan İmam Yahya, şeyh rolünde sahtekâr bir fitneci idi. Ülkemizde bu yönde faaliyet gösterenleri saymaya kalksak sayfalar yetmez. Biz Müslümanlara düşen, fitne, fesat batağına saplanmadan sırf Rıza-ı İlahi için hangi grup ya da cemaatten olursa olsun, din kardeşini sevmektir. Tur-i Sina dağında Hz. Allah’ın (C.C.) Musa (A.S.) yaptığı vasiyet: “El hubbu lillah vel  buğzu lillah”dır. Yani “Sevdiğini Allah için sev. Düşman olduğuna da Allah için düşman ol.” Rabbim bütün Müslüman kardeşlerimize hak ile batılı, siyah ile beyazı, çirkin ile güzeli, iyi ile kötüyü ayırabilecek hayırlı ferasetler nasip eylesin. Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Allah GörüyorAllah Görüyor4 ay önce
  Allah razı olsun. Devir fitne devri. Gerçekler ortada. Her şey gözlerimizin önüne gerçekleşiyor ama görmek istemeyince düzelme de olmuyor. Gerçekleri görmek istemiyorsan at gözlüğünü takıyor, üç maymunu oynuyor, maymuncukla her kapıyı açıyor, demogojiyle yağ gibi üste çıkıyoruz. At izini it izine karıştırıp güneşi balçıkla kaplıya biliyoruz. Daha büyük hünerimiz ise bir koltukta iki karpuzu taşımak. Nasıl taşımaksa ... Yaşın yanında kuruyu yakmak moda. Sui zan tavan, Allah korkusu yok. Kul hakkına girmek ise sevap. Yani moda. Gel de dosdoğruyu anlattığın gibi dosdoğruyu yaşa.Sözüm size değil. Savunduğunuz yönetime. Daha suçluyla suçsuzu ayıramayıp yaşın yanında garibanı yakanlara. BAŞÖRTÜ ZÜLMÜ GÖR. ŞİMDİ DE CHP den farkımız yokmuş gibi hiçbir suçum yokken vatanhaini ile damgalan, hainlikle suçlan, 2 yıl geçmiş yargısız infazla ihraç ol. Bir empati yapınsayın hocam. Vatanseverken bir anda sorgusuz sualsiz vatanhainisin diye khk ile piyasaya isminiz lanse edilsin. Hemde hiç alakanız yokken... Höyle bir şey hangi vatandaşımızın başına gelirse gelsin. Düşünün bakalım o kişinin psikolojisini... Bir anda helale harama dikkat ederken, kul hakkına girmekten çekinirken, Allah korkusu ile yaşarken hiçbir şeyden haberiniz yokken vatanhaini terörist olarak damgalanacaksınız, yıllar sonra pardon denilerek vatanhaini olmadığınız anlaşılacak. Bunu da adı adalet olan partim, hem de Müslümanım diyen yöneticilerimiz gerçekleştirecek. Hakkımda savunmak dahi alınmayacak, sorgusuz sualsiz terörist damgası yiyeceksiniz. Yıllar sonra yapılan soruşturmayla hiç alakasız olduğunuz anlaşılacak takipsizlik verilecek. Neyle suçlandığını dahi bilmeden arkasından ohal komisyonunun kararını bekleyerek tekrar yıllar geçecek. Neden, çünkü Allahtan başka referansın yok, dayın yok, avukata dayıya yedirecek paran yok. O zaman sıran gelecek diye beklemeye devam. Neyi anlatıyorsunuz? Anam bile yapılan yanlış uygulama sonucu en sonunda dayanamayıp kalp krizi geçirerek vefat ettiyse neyi anlatıyorsunuz? Çocuklarım bile yapılan yargısız infaz ile dindarlar bu kadar büyük veballere gidiyorsa din bu değildir diyerek namazlarını bırakarak cumaya bile gitmez oldular. Bunun vebali kimdedir sayın hocam? Din yanlış yapmaz insanlar yanlış yapıyor dedimse de anlatamıyorum?Zulüm devam ettikçe veballer katlanıyor. Gerçekten kendin pişir kendin ye gibi yaşıyoruz. Dini kendimize çok güzel uyduruyoruz. Herkes çok biliyor, yanlışı da bilerek yapıyor. Artık hiç inandırıcı olamıyoruz. Neden mi? Her şey ortada anlatmaya luzüm yok. Zaten görüyoruz, görüyorsunuz. EY İNSANLAR! ALLAHIN VAADİ HAKTIR. DÜNYA HAYATI ALDATICIDIR. ALDATICILAR ALLAH’IN ADINI KULLANARAK SİZİ ALDATMASIN. (Fatır Suresi 5. Ayet). Dosdoğru olalım, yaşayalım, zaten düzelme olur. Söylemlerle icraatlar örtüşmüyorsa, insanlara nasıl güven verebiliriz? Bir zamanlar okunmuş terlikle, kefenle, kitapla, kediciklerle cennete gidenler şimdi de sui zan ile kul hakkına girerek cennete gidiyorsa neyi anlatıyoruz ki. Veballerden çekinmeyen bir topluluğa doğru son sürat gidiyoruz. Çağ atlama bu olsa gerek. Ne de çok biliyoruz. Çamur atmakta çok hünerliyiz. Her şeyi çok biliyoruz. Kitap yüklü merkep olmak moda olmuş ki üç maymunu çok iyi oynayabiliyoruz. BİR ÜLKEDE HALK BUNALMIŞ ELLERİNİ SEMAYA AÇARAK ADALET ÇIĞLIĞI ATAR HALE GELMİŞSE ORADAKİ YARGI SİSTEMİNDE BİR SORUN VAR DEMEKTİR. ADALETİ KAYBETTİĞİMİZDE HER ŞEYİMİZİ KAYBEDECEĞİMİZİ DE BİLMEK ZORUNDAYIZ. Gözler üç maymunu çok güzel oynuyor. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Fitne bayram ederken güven kayboluyor, şüpheler artıyor. Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • İskenderİskender5 ay önce
  Elbette,Tevhid inancına sahip tüm insanların benimsenmesi,Allah'a olan inancın bir gereğidir. Ancak,bu Tevhid inancına sahip olanların kendi vatandaşları arasında ayırım yapmayan,vatandaşlarını kayırmayan,milletin malını kendisine ve yakınlarına peşkeş çekmeyen ve en önemlisi de ADİL olmaları şartıyla. Aksi taktirde bu niteliklerin dışındaki mizaca ,tavır ve davranışa sahip olanların benimsenmesi,arkalarından gidilmesi ve onlara destek verilmesi"şeytanın yoluna girmek"ile eş değer olduğu umulur.
 • Cemalettin KarakocCemalettin Karakoc5 ay önce
  Hani Ayasofya`yi acan`a birtmüjde vardi. O müjdeyi neden ortaya cikmasina yardimci olmuyorsunuz?Ilahiyat Üniv. deki dersiamlar`i islah etmedikce fitne Durmaz.
 • MustafaMustafa5 ay önce
  Hucurât suresi_13 - Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli ve en üstününüz O'ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, herşeyden haberdar olandır. Tam bir Ümmet oluncaya kadar parçalanmaya devam .
 • AliAli5 ay önce
  Müslümanlar arasına fitne önce soy ,sopla sonra mesheple sonra tarikatcilikla millyetcilik vatan , bayrak toprak.İman soyla sopla yürüyecek olsaydı Kur'an'da bir çok ayetolurdu,tek bir ayet yok. Benimimamım azam öbürü seninki azam sa benim imamım azamul azam . Gelin ümmet olalım.Hucurât suresi_ 13 - Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık. Ve birbirinizle tanışmanız için sizi milletlere ve kabilelere ayırdık. Muhakkak ki Allah yanında en değerli ve en üstününüz O'ndan en çok korkanınızdır. Şüphesiz Allah bilendir, herşeyden haberdar olandır
 • MUAMMERMUAMMER5 ay önce
  ALLAH CC BÜTÜN MÜSLÜMANLARA BİRLİK VE DİRLİK ŞUURU VERSİN
 • Ali rızaAli rıza5 ay önce
  Hocam ya ben yazdıklarınızdan bir şey anlamıyorum yada siz yazdıklarınızın farkında değilsiniz , bir çelişki var , dinden kardeşliktenbirliktelikten , fitneden söz ediyorsunuz , ardından size göre mutlak yol olan sünnilikten başka yol yok gerisi sakattır diyorsunuz , bir hatırlatma yapayım , sıffın savaşımiladi 656 yılında muaviye bin sufyan (ki sufyan bedir savaşında. Hz Muhammede kılıç çeken adamdır , )Hz Ali arsıda yani haşimilerle (haşimiler Hz muhammedin kabilesi) emeviler arasında geçen savaştır , islam ümmeti üç kısma ayrıldı , muaviyrden yana olanlar sünni , HzAliden yana olanlara şii alevi , tarafsız kalanlara rafizi dendi , rafizileriHzAli nehveran savaşında bertaraf etti , siz hangi taraftasınız ? , her müslümanın bunu kendine sorması lazım , muaviyeden yanamıyım ,Aliden yanamıyım , sizin dediğiniz gibi kardeşlikten dem vurup kendi yolunudan başkasını sakat ilan etmek , tatmin etmiyor , herkes artık neyin ne olduğunu biliyor , deniz bitti doğrular gün gibi ortada ,
 • nostaljinostalji5 ay önce
  En iyi müslüman bana selam vermeyen ve 500 metre uzağımdan gecendir
 • atıf.atıf.5 ay önce
  sayın yazar sen bunları lütfen ülkenin yarısın vatan haini ilan eden zata söyle.bizim atacak adımımız yok.ağız dolusu hezayanla halkına kükreyip dışarıdaki asıl düşmanına üzüldükle yetinen düşünsün.
 • davuddavud5 ay önce
  bu ülkede mümini mümine düşman edenlerin Allah belasını versin
 • TarıkTarık5 ay önce
  Şunuda yazın yazar bey feminizmi yasayla getirip evliliklere darbe vuran zinayı açıktan serbest bırakan zihniyeti de bi zahmet hocam yazda gönlümuz gözümuz bunları görsün.lutfen hocam bundan buyuk fitne olurmu niye oy verdik biz bu partiye.

Günün Özeti