Kabirleri ziyaret etmek

17 Ağustos 2019 Cumartesi

Bu yazımızda kısaca dinimizde kabir ziyaretinin nasıl olması gerektiğine bir bakmak istiyorum. Mutlaka konu ile alakalı çok yazılar yazılmış, siz değerli kardeşlerim elbette ki okumuşsunuzdur. Yani konu ile birçoğunuzun hem bilgisi hem de alakası vardır.

Bilindiği gibi ilk zamanlar Peygamber Efendimiz (S.A.S.) kabir ziyaretini yasaklamıştı. Ancak sonraları Müslümanların kabirleri ziyaret etmesine izin verdiler. Peygamberimiz bir hadisi şerifinde şöyle buyuruyor: “Size kabir ziyaretini yasaklamıştım. Artık kabirleri ziyaret edebilirsiniz.” (Müslim Cenaiz-106) Bir diğer hadisinde Peygamber Efendimiz (S.A.S.) şöyle buyurmaktadır: “Kabirleri ziyaret etmek insana ölümü ve ahireti hatırlatır ve ahireti için ibret almayı sağlar.” (Müslim Cenaiz-108, Tirmizi Cenaiz-59) Peygamber Efendimiz (S.A.S.) bir başka hadisi şerifinde ise şöyle buyuruyor: “Kim beni öldükten sonra ziyaret ederse, sanki hayatımda iken ziyaret etmiş gibi olur.” (Camiul Usul II-190)

Hayatta olanlar için kabirleri ziyaret etmelerinin önemli bazı faydaları vardır.

a)                   İnsana ölümü ve ahireti hatırlatır ve ahiret için ibret almayı sağlar. (Müsned 1- 145)

b)                  İnsanı züht ve takvaya yöneltir. Aşırı dünya hırsını ve haram işlemeyi engeller. Kişiyi iyilik yapmaya yöneltir. (İbni Mace-47)

c)                   Salih kişilerin kabirlerini özellikle Peygamber Efendimiz (S.A.S.) ve ashabı kiramın bilinen kabirlerini ziyaret etmek ruhlara ferahlık sağlar, yüce duyguların oluşmasına sebep olur.

d)                  Kabir ziyareti insanın geçmişi, dini kültürü ve tarihi ile bağlarının gelişmesine sebep olur.

Peygamber Efendimiz (S.A.S.) bizzat kendi annelerinin kabrini ziyaret ettiler, ağladılar ve yanında bulunanları da ağlattılar. Buyurdular ki: “Rabbimden ona mağfiret dileme konusunda izin istedim alamadım. Kabrini ziyaret etme konusunda izin istedim izin edildi. Siz de kabirleri ziyaret edin. Çünkü bu ölümü hatırlatır.” (Müslim, Ebu Davud, Nesei) Kabri ziyaret edilen bir Müslüman kendisi için yapılan dua, istiğfar ve sadakalardan faydalanır. Enes bin Malik, Peygamber Efendimizden (S.A.S.) şöyle bir hadisi şerif rivayet etmektedir: “Her kim kabristana girer de Yasin okur ve sevabını ölülere bağışlarsa, o gün Allahu Teala onların azabını hafifletir. Kendisinin de bu kabristandaki ölüler sayısınca sevabı olur.” (İbni Mace Sünen Cenaiz-24)

Ölülerin diri olanları işitmesi, kabir ziyareti sırasında konuşulanları kabirdeki kişinin duyduğu ve kabir ehlinin verilen selamları aldığı hadisi şeriflerle sabittir. Abdullah b. Ömer’den (R.A.) rivayet edildiğine göre Hz. Peygamber Efendimiz (S.A.S.) Bedir gazvesinden sonra yerde yatan Kureyş büyüklerini bir kuyuya doldurttu. Cesetlerine karşı: “Ey filan oğlu filan ve falan oğlu falan! Allah ve Resulünün size vaat ettiklerini gerçek buldunuz mu? Ben Allah’ın bana vaat ettiklerini gerçek buldum. Rabbimizin vaat ettiği azabın doğru olduğunu anladınız mı?” diye seslenince, Hz. Ömer (R.A.): “Ey Allah’ın Resulü! Bu duygusuz cesetlere mi hitap ediyorsunuz?” deyince, Resulullah Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Siz bunlardan daha fazla işitici değilsiniz. Fakat bunlar cevap veremezler” buyurdular. (Ahmet b. Hanbel II-121, Müslim Cennet-76-77)

Ziyaretçi mezara veya mezarlığa varınca yüzünü mezarlara döndürerek, Peygamber Efendimizin (S.A.S.) selam verdiği gibi şöyle selam verir: “Ey Müminler ve Müslümanlar diyarının ahalisi, sizlere selam olsun. İnşallah biz de size katılacağız. Allah’tan bize ve size afiyet dilerim.” (Müslim Cenaiz 36) Hz. Aişe Validemizin (R.A.) rivayet ettiği hadisi şerif ise biraz daha farklıdır: “Ey kabir ahalisi, size selam olsun! Allah bizi ve sizi mağfiret eylesin. Sizler bizden önce gittiniz, biz de sizin ardınızdan geleceğiz.” (Tirmizi Cenaiz-58)

Kadınlar da kabirleri ziyaret edebilir. Önceleri yasaklanmış olmasına rağmen Peygamber Efendimiz sonra yasağı kaldırarak kadınların da mezarları ziyaret etmesine izin vermişlerdir. İbn Ebi Müleyke diyor ki: “Bir gün Hz. Aişe Validemiz kabristandan geliyordu. Kendisine: “Ey müminlerin annesi nereden geliyorsunuz?” diye sordum. “Kardeşim Abdurrahman’ın kabrini ziyaret ettim” dedi. Ben kendisine: “Kabir ziyareti yasaklanmış değil miydi?” dedim. “Evet yasaklanmıştı ama sonra ziyaret edilmesini emretti” söyledi. (Müstedrek, İbni Mace)

Kadınlar ve erkekler mezarları nasıl ziyaret edecekler? Hangi hususlara dikkat edecekler? Yatak kıyafeti ile, plaj kıyafeti ile, dekolteli bir vaziyette mi? Dinimizin bize emreylediği uymamız gereken haya ve edep kuralları vardır. Yarı çıplak olarak kadınların mezarları ziyaret etmeleri doğru mudur? 11 Ağustos Pazar, Kurban Bayramının ilk günü Karacaahmet’te bulunan Üstadım Süleyman Hilmi Tunahan (KS) hazretlerinin, 17 ay önce vefat eden eşimin, birkaç ay önce vefat eden kardeşimin ve hizmet arkadaşlarımın mezarlarını ziyaret maksadı ile oğullarımla beraber Karacaahmet Mezarlığına gittim. İçeri araba almıyorlardı. Ben belimden ameliyatlı olduğum için bize bir engelli kâğıdı vererek sağ olsunlar araba ile içeri girmemize izin verdiler. Kabristan oldukça kalabalıktı. Fırsat bulunca yıllar yılı Karacaahmet Mezarlığına giderim, samimi olarak söylüyorum şimdiye kadar böyle bir rezalet görmedim. Mezarlıkta mıyız, sosyete düğününde miyiz, plajda mıyız, herhangi bir eğlence yerinde miyiz belli değil. Kadınların, genç kızların büyük bir kısmı tamamen açık. Hayâ yok. Edep yok. Ölülerden utanma yok. Dirilerden ar etme yok. Allah’tan (C.C.) korkmak da yok. Çıplak olarak kabir ziyaretine gitmişler. Böyle kabir ziyareti mi olur? Elbette isteyen istediği gibi giyinebilir. Ancak burası bir mezarlık, yapılan da mezar ziyareti. Eyvah! Şu milletimizin anaları, bacıları ne hale geldi ve getirildi? Yazık! Çok çok yazık! Bu gidiş iyiye alamet değil. Allah (C.C.) bizleri gelebilecek bilumum semavi ve arazi felaketlerden korusun, muhafaza eylesin.

Bizden önce beka âlemine göç edenlere Cenab-ı Allah’tan (C.C.) sonsuz rahmetler diler, vakit geldiğinde bizlerin de bu âlemden ebedi aleme imanı kâmil ile göçmemizi nasıp eylemesini dileriz. Ölüm mutlaka bir gün bizim de kapımızı çalacaktır. O gün gelince Rabbim hepimizin yardımcısı olsun.

Muhterem Diyanet İşleri Başkanlığımıza, Muhterem İstanbul İl Müftülüğümüze, Muhterem Mezarlıklar Müdürlüğüne, Kadıköy ve Üsküdar Müftülüklerine, tüm ilgili ve yetkililere sesleniyorum. Bu yazıyı yazmamın sebebi bayramın ilk günü ziyaret için gittiğim Karacaahmet Mezarlığında karşılaştığım manzaralardır. Bir Müslüman olarak üzüldüm. Bir Türk olarak üzüldüm ve utandım. Dün saçının bir telini dahi göstermekten sakınan Türk anası, Türk kızı ne hale getirilmiş? Bir gün kendinin de o mezara gideceğini düşünmeden anasını, babasını veya bir yakınını yarı çıplak olarak ziyarete gitmesi ne garip bir manzara. Hani edep, hani hayâ? Hani İslamî manada gerçek tesettür? Türk ailesini kurtaracağım beyanları ile yola çıkan kademeciler ne derler acaba? Türk anasını, Türk kızını soyup sokağa atmakla mı kurtaracağız? Eyvahlar olsun. Türk ailesi çatırdıyor, dinamitleniyor, daha doğrusu kökünden yıkılıyor. Bizler ise basit hesaplar peşinde koşuyoruz ne yazık. Bir de bazı kızlar hem çıplak hem de kucaklarında kedi ve köpekleri ile mezar ziyaretine gelmezler mi? İnanın insanın aklı almıyor. Nasıl olur bu kadar vurdumduymazlık? Ölülere ve dirilere karşı saygısızlık? Yıllardan beri süre gelen başörtüsü mücadelesini kazandık, ancak İslamî tesettürü kaybettik. İslami tesettürden eser yok. (Tesettürlü analarımızı, bacılarımız tenzih ederim.) Başları sıkıca kapalı vücut hatları tamamen belli olan güya tesettürlü kızlar da kabir ziyaretlerinde idi. Bu mevzu üzerine başta Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilatı olarak ülkemiz çapında görev yapan bütün il, ilçe müftüleri, tüm din görevlileri, tarikat ehilleri, cemaatler, cemiyetler, dini kurum ve kuruluşlar en azından Kurban Bayramı’nda kurban toplamak için yaptıkları gayret kadar bu milli ve manevi yaralarımıza değinmeleri gerekmektedir. Cenab-ı Hakk akıbetimizi hayır eylesin. Ölüm gelip bizleri uyandırmadan uyanarak Allah’ın (C.C.) emirlerine, Peygamber Efendimizin (S.A.S.) sünnetlerine, İslam dininin akidelerine inanarak yaşamak nasip eylesin. Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • kibarcikkibarcik1 ay önce
  ... mustafa turbede yatana fatıha ıhlas okunur veselam
 • Mü'min, yüce Mevlâ'ya her yerde; havada, karada ve denizde duâ edebilir..!Mü'min, yüce Mevlâ'ya her yerde; havada, karada ve denizde duâ edebilir..!1 ay önce
  @Mustafa: Mevzûları ıhtılât değil de iyi ve doğru"ıstıfâ" etmelidir. Mü'min, yüce Mevlâ'ya her yerde; havada, karada ve denizde duâ edebilir, ama dînimizin direği mesâbesindeki namâz için malûm 12 şartın mevcûdiyeti lâzımdır. Allâh t.'nın emrine itâat, O'na iftirâ değil de ittibâ ü imtisâl ta'bîr edilir...
 • AsımAsım1 ay önce
  Âmin Allah razı olsun
 • Doğrusu...Doğrusu...1 ay önce
  Allâh t'nın en mükemmel hayât nizâmı olan Dîn i Celîl i İslâm hem bu dünyâyı hem sonrakini (Âhıret hayâtını) tanzîm edip pek güzel sisitemleştirmiştir. Bunda çok mühim bir berzâh "geçit" olan kabir hayâtının ihmâli ve nisyânı ne aklen ve ne şera'n/dînen câizdir..! Kur'ân ı Kerîm'i ve onun en güzel hayât tatbîkati olan Sünnet i Seniyye'yi çok iyi okuyup anlayalım veya hiç olmazsa bunu becerebilenlerin eserlerini okuyup anlamağa çalışalım..!
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Namaz müminin miracı dir, mirac Allah cc nun huzurunda olmaktır mirac. Mümin türbede dua edemez. Ederse Allah’a iftira etmiş olur. Allah ım beni namazda huzurda ve tahiyatta duymadın türbede şimdi duyarsın demiş olur.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Mümin türbede dua edemez. Ederse Allah’a iftira etmiş olur. Allah ım beni namazda huzurda ve tahiyatta duymadın türbede şimdi duyarsın demiş olur.
 • HasanHasan1 ay önce
  139 Onlar ki; mü'minleri bırakıp kafirleri dost ediniyorlar. Onların tarafından izzet mi arıyorlar? Doğrusu izzet, bütünüyle Allah'ındır.
 • engineerengineer1 ay önce
  ÖLÜLER ÖLÜ DEĞİL, ÖLÜ OLANLAR BİZLERİZ, YAŞAYAN ÖLÜLER GERÇEKTE İSE HAYAT BİR ALDATMACA OLUP , ÖLDÜ DEDİKLERİMİZ İSE GERÇEK HAYATA DOĞANLARDIR, ONLARIN YAŞADIĞI BOYUT FARKLIDIR SADECE, BİZ ONLARI GÖREMEYİZ ONLAR BİZİ GÖRÜRLER, BERZAHTADIRLAR VE KİMİLERİ ALLAH CC TARAFINDAN RIZIKLANDIRIRLAR, KABİRLERİ CENNET BAHÇELERİNDEN BİR BAHÇEDİR, KİMİLERİ İSE AZAPLANDIRILIRLAR, KABİRLERİ CEHENNEM ÇUKURLARINDAN BİR ÇUKURDUR, ALLAH CC BİZE MERHAMET EYLESİN.
 • MustafaMustafa1 ay önce
  Allah c.c. razi olsun.
 • Ahmet vefaAhmet vefa1 ay önce
  Sayın hocam sizin şaşırmanıza şaşırıyorum galiba bu ülkede yaşamıyorsunuz akp yi desteklemekten gözleriniz kör olmuş diyanet görevini gayet güzel yapıyor ayrıca diyanet tv de de ölülere okunma İslam'da olmadığına dair bir belgesel yapımcısı Türki cumhuriyetlerini tanıtırkengüzelce izah ediyor sizlerde çanak tutmaya devam edin bakalım
 • Mustafa Başoğlu Mustafa Başoğlu 1 ay önce
  Gerçekten yazdığınız gibi , neredeyse plaj kıyafetleriyle kabir ziyaretine gelecekler. Haya maalesef kalmadı. Başlarına yarım yamalak bir şeyler atıyorlar ,baldır bacak ortada. İnşallah düzeliriz.
 • Rıfkı KöseRıfkı Köse1 ay önce
  Bende Mezarlığı ziyaret ettim ama,senin gibi Kadınların kılık kıyafetiyle ilgilenmedim.Bildiğim duâları okudum. Öyle dillendirmişin ki zannedersiniz 18 Yıldır Chp iktidarda Mezarlıklar Müdürü de sankiMüjdat Gezen.Aynayı eline al kendi iktidarınızın Marifetlerini bir incele.
 • emekliemekli1 ay önce
  bu işin aslının yaşadığımız dinle bir ilgisi yokhani şunuda artık söylemek istemiyordum ammayazdıklarınızın içinde bir adet bile mezarla ölüyle ilgili KURAN ayeti yok çünkü Kuran defteri dürülenlerden bahsetmez çünkü diriye ders ve öğüt için gelmiştir sonuçda aslında mezar bir TÜRK geleneğidir

Günün Özeti