• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Sandıkçıoğlu
Ali Sandıkçıoğlu
..
TÜM YAZILARI
05 Ekim 2019

İki kardeş

Değerli kardeşlerim, bu yazımda Şeyh Sadi Şirazi hazretlerinin günümüz Türkçe’sine çevrilen bir yazısını sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım hepimiz için faydalı olur. Hepimiz kendi çapımızda bu anlatılacak olanlardan istifade eder, kendilerimize göre dersler çıkartırız.

“Doğu ülkelerinde babaları aynı, anaları ayrı olan bir zatın iki oğlu (erkek kardeşler) vardı. İkisi de tahsilli, askeri konuda yetenekli, kılıç kuşanma ve kullanmada, ok atmada usta idiler. Oğullarının bilgili, yiğit ve savaşçı olduğunu gören ülke idarecisi babaları ülkesini ikiye böldü. Yarısının idaresini bir oğluna, diğer yarısının idaresini de diğer oğluna verdi. Babanın niyeti ölümünden sonra olabilecek taht kavgalarını önlemekti. Esasında babanın düşüncesi güzeldi. Güzel olanı da yaptı. Oğullar da babalarının taksim ettiği payla yetiniyordu. Zaten mal, mülk, servet, asker, her şey ziyadesi ile vardı. Baba vermişti. Kardeşlerden biri tam adaletle iş görüyor, halkına sevgi, şefkat ve merhametle davranıyor, dertlilerin dertleri ile bizzat ilgileniyordu. Diğer kardeşin gözünü ise hırs bürümüştü. Daha çok servet sahibi olabilmek için maiyetindeki insanlara gelişi güzel davranıyor, haksız yere zulümler, eziyetler yapıyordu. İdare ettiği ülkede yaşamak oldukça zorlaşmıştı. Tam adaletle hareket eden kardeş ise kendini yetimlere, yoksullara, yaşlılara, gariplere ihsan ve yardıma adamış; bir yandan da hastaneler, aş evleri, misafirhaneler, tekke, cami ve medreseler inşa ediyordu. Devletin hazinesi boşalıyor ancak memleket bir yandan bir yana imar ediliyor, ülke genelinde topyekûn millet zenginleşiyordu. Adaletle davranan kardeş vatandaşının mutluluğu için gece gündüz demeden çalışıyordu. Böyle güzel hizmetleri başarabildiği için de Hz. Allah’a (C.C.) hamd ve şükürler ediyordu. Adil olmayan kardeş ise kendine daha çok servet yapabilmek için zülüm ediyor, vatandaşına altından kalkamayacağı ağır vergiler yüklüyordu. Ticaretle uğraşan tüccarların varlıklarına göz dikti. Haksız yere birçoklarının mallarına el koydu. Güçsüz olan vatandaşlarını daha güçsüz hale getirdi. Esasında bu kardeş kimseye değil, en ağır kötülüğü kendine yapıyordu. Kendine yaptığı kötülüklerin farkında bile değildi. Gözünü hırs bürümüştü bir kere. Hırs, tamah, dünya saltanatı, zevki sefa gözünü kör ettiğinden ileride başına gelebilecek felaketleri göremiyordu. Çok fazla geçmeden durumdan rahatsız olanlar ortaya çıkmaya başladılar. İtirazlar yükselmeye başladı. Askerleri dağıldı. Tüccarlar alışveriş yapmadı. Çiftçiler arazilerini ekmedi. Halk oldukça fakirleşti. Büyük bir kıtlık başladı. Bu durumu fırsat bilen ülkenin düşmanları harekete geçti. Her cepheden savaş açtılar. Sonuç olarak adil olmayan kardeşin devleti, saltanatı, malı, mülkü ve serveti yağmalanıp talan edildi. Halk yaşamak için kendi ülkesini terk edip başka ülkelere göç etmeye başladı. Göç edemeyip geride kalanlar ise yeni yöneticileri alkışlıyordu. Yeni yöneticiler için şöyle söylüyorlardı: “Bahtiyar olun. Zulme son verdiniz. Ülkenin sahibi adil ve esirgeyici olandır.” Pek tabi bu iki kardeşin arkalarında isimleri kaldı. Ülkesini adaletle idare eden iyiliklerle, zulümle idare eden kardeş ise arkasından kötülükleri ile anıldı.

Değerli kardeşlerim, ben hiçbir yorum katmadan Şeyh Şadi Şirazi’den naklen bu hadiseyi sizlere aktarmaya çalıştım. Ancak hepimizin üzerinde ittifak edeceğimiz bir husus vardır ki; tarih içerisinde zulümle saltanat kurmaya çalışan ve başarılı olan ne devlet başkanı ne sultan ne hakan ne insan ne abi ne kardeş ne amir ne emir ne de memur vardır. Son zamanlarda ülkemizde siyaset sahnesinde yeni yeni oyunlar oynanmak isteniyor. Yeni filmler sahneye konulmaya çalışılıyor. Vefakârlıktan nasipleri olmayan, gözlerini hırs ve kin bürüyen bir kısım insanlar dün velinimetim dedikleri insan veya insanları bugün topa tutar olmuşlar. Dün her yaptığına alkış tutanlar, olur efendim diyenler; bugün dış güçlerin de etkisi ile kendi elini tutup havaya kaldırdığı insanları yıpratmak için ezeli düşmanlarla iş birliği yapmaktan çekinmiyorlar. Dün ülke genelinde isimleri bilinmeyen bu muhteris insanları, isimleri, getirdiği makamlarla kahraman eden dava arkadaşlarına ihanet ediyor, arkadan hançerlemeye çalışıyorlar. Dünyanın ne kadar ömrü olduğunu ancak kâinatı yaratan Hz. Allah (C.C.) bilir. Kıyamete kadar da hiç birileri zulümle, ihanetle, kıskançlık ve hasetle abat olamayacaklar, saltanat süremeyeceklerdir. O halde aklıselim insanlar için önemli olan insanlara saygı, sevgi ve adilane muhabbetle yaklaşmaktır. Hiçbir zaman insanları küçük görüp, doğruluk, merhamet ve adaletten ayrılmamaktır. Rabbimiz hiçbir şekilde zulme meyletmeyin buyuruyor. Yukarıdaki iki kardeşin kıssasından ibret alarak insanları sevebilmeyi, herkese adilane ve samimi olarak davranabilmeyi haksızlık ve zulümden uzak durmayı Cenab-ı Hakk hepimize nasip eylesin. Cümleniz Mevla’ya emanet olunuz.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Raşit ergin

Yazarlık farklı bir meslek. Oradan buradan alıntılarla,Oğluyun kızıyın hikâyeleriyle, kendiyin hatıralarını yazmakla yazar olunmaz. "Kişi haddini bilmek kadar irfan olamaz" sözü ne kadar güzel bir söz. Müktesibatınızı bilmiyorum ama, bazı yazılarınızı okudum başı, sonu bağlantılı değil. İmla hataları göze batıyor. Benimde yazarlıkla falan ilgim yok. bende sizin gibiyim ama ayrım yapmadan bir çok yazarı okuyorum . Yani,İyi bir okuyucuyum. Selam ve sevgilerimle.
 • Yanıtla

Ayşe B

Harika bir yazı olmuş elimize emeğinize sağlık. Gerçekten, ibret almasını bilenler için çok ibretli çok manidar hadiseler yaşıyoruz, milletçe çok önemli günlerden geçiyoruz. Aslında mesele çok açık, kimin kimle durduğu neyi niçin yaptığı çok net. Fakat malesef herkes bu netliği göremiyor, anlayamıyor. Ama yine de bu milletin çoğunluğunun ferasetine güveniyoruz inşallah hayırlara tebdil olur bu yaşananlar diyelim:))
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı