• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Ali Karahasanoğlu
Ali Karahasanoğlu
TÜM YAZILARI
04 Temmuz 2020

Geçmişteki olayları, bugünün penceresinden yorumlayalım!

Gazetedeki günlük yazılarımın yanısıra, Akit TV’de her sabah Fatin Dağıstanlı ile birlikte yaptığımız Manşetlerin Dili programından esinlenerek, sadece içinde bulunduğumuz günlerin manşetlerini değil, bir de eski yıllardaki gazete manşetlerini yorumlamak istedim..

2012 yılı, 2013 yılı, 2014, 2015 ve 2016 yıllarındaki değişik gazetelerin birinci sayfalarında yer alan haberleri ve bugün geldiğimiz noktayı yorumladığım gazete kupürlerini de içeren değerlendirmelerim, yeniakit.com.tr’de 2 Haziran’dan bu yana günlük olarak yayınlanıyor..

Örneğin 3 temmuz günü, eski yıllardaki 3 Temmuzlarda gazetelerde hangi manşetler atılmış, hangi haberler yayınlanmış onları sizin için yorumluyorum..

Merak edenler www.yeniakit.com.tr’den hem günlük olarak, hem de kaçırdıkları için geçmişe dönük olarak, bunları okuyabilirler.

1 aylık değerlendirmeler sonunda, bir kısa özeti, gazete okurları olarak sizlere de aktarmak istedim.

Geçmişi bilmezsek, geleceğe hazırlanamayız.

Geçmişte olanları hatırlamazsak, bugünü doğru yorumlayamayız..

Günlük tartışmaların heyecanı içinde, olayları yanlış değerlendirebilir, önümüze konulan faturaları iyi okuyamayabilir, sıhhatli değerlendirme yapamayabiliriz..

Ama üzerinden 5 yıl, 6 yıl, 7 yıl, 8 yıl geçtikten sonra.. O geçen sürenin getirdiği bilgileri de dikkate alarak.. 

Eski manşetleri tekrar gözden geçirip değerlendirdiğimizde.

Çok daha sıhhatli, çok daha doğru tespitler yapmış oluruz.. 

Bu çerçevede, son 8 yılda yaşananlara baktığımızda, günlük gazetelerin birinci sayfalarına konu edilen başlıklara baktığımızda..

Siyasi partilerin birinci gündem maddelerine baktığımızda..

Şu değerlendirmeyi yapabilirim..

Türkiye, FETÖ bağırsağını temizlemiş, ama devlete sızmış bu kirli hain yapının tasfiyesinden dolayı bir eksiklik hissetmemiş durumda..

Hatırlayın, 17-25 Aralık emniyet darbesinden sonra. Bir-iki tane emniyet müdürü görev yerlerinden alındıklarında..

Dikkat buyrun, ihraç edildiklerinde demiyorum. Sadece ve sadece, İstanbul Mali Şube’den alınıp, bir ilçe emniyet müdürlüğüne gönderildiğinde.

Bu ülkede yıllarca bize, “Siyaset ile işimiz yok. Biz hizmet için, eğitim için uğraşan bir yapıyız.. Siyasette gözümüz yok” diyenler..

Siyasetin nasıl da ta göbeğinde olduklarını, devletin en kritik makamlarına adamlarını yerleştirdiklerini gördük..

FETÖ’nün yayın organları Zaman ve Bugün gibi gazeteleri bir kenara bırakın..

Cumhuriyet ve Sözcü gibi, FETÖ karşıtı olduğunu iddia eden gazeteler bile..

Bu süreç içinde sürekli şu propagandayı yaptılar:

“Emniyet’teki müdürlerin değişik yerlere atanmaları, uzman isimlerin kızak görevlere atanmaları sebebi ile güvenlik konusunda büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Uyuşturucu konusunda uzman emniyetçilerin değişik yerlere gönderilmesi, teröre karşı ehil emniyetçilerin FETÖ’cü oldukları gerekçesi ile değişik yerlere atanmalarının faturasını pahalı ödeyeceğiz..”

İlk aylarda yapılan bu yorumları..

Sonraki yıllarda, fiilen artırılan terör saldırıları ile, okul kapılarına kadar dayanan Bonzai satışları ile, günlük hayatımızda da büyük oranda hissettirdiler..

Ama bugün geldiğimiz nokta açısından bakarsak..

Emniyette onbinlerle ifade edilen FETÖ’cü müdür ve polislerin tasfiyesine rağmen..

TSK’da nerede ise iki generalden birisinin FETÖ’cü oldukları için tasfiye edilmesine rağmen..

Bugün güvenlik konusunda da..

Uyuşturucu konusunda da..

PKK ve diğer terör örgütleri konusunda da, geçtiğimiz son 8 yıllık süreçte zaman zaman zirve yapan olayları asgariye indirmeyi başarmış bulunmaktayız..

Öyle ki.

3-4 yıl öncesine kadar Güneydoğu illerinde önleyemediğimiz PKK saldırıları bir yana.

2014-16 yılları arasında IŞİD ile de ayrıca saldırılara uğradığımız, hatta büyük şehirlerde patlatılan bombalarla terörist saldırılar gerçeğini yaşamamıza rağmen..

Bugün itibari ile, hem FETÖ’cü emniyetçiler ihraç edildi, hem TSK’daki FETÖ’cü subaylar ihraç edildi. Hem de güvenlik konusunda hiçbir zafiyet yaşanmadığı gibi, tam aksine çok daha huzurlu bir Türkiye’ye adım atmış olduk..

Bu süreç içinde bakıyorsunuz, FETÖ ile gizli ve açık ittifak yapan gazeteler, gün oluyor Türkiye’nin IŞİD’i desteklediği alçak iftirasını atıyor.. IŞİD’e Türkiye’nin silah yolladığı yalanları uyduruluyor..

Gün geliyor, IŞİD Musul Konsolosluğumuzu basıp, çalışanlarımız rehin aldığında, siyasi iktidar tahkir edilerek, konsolosluk çalışanlarımızı bile koruyamadık manşetleri atılırken, nihai noktada Türkiye’nin başarılı bir operasyon ile o çalışanlarımızın tamamını nasıl kurtardığını, o gazeteler görmezden gelebiliyorlardı..

Evet, “IŞİD’e silah gidiyor” yalanını attıklarında. İnsan devletine ne kadar güvenirse güvensin, azıcık da olsa şüphe edebilir..

“IŞİD konsolosluk çalışanlarını rehin aldı” denildiğinde, “Aa. Koskoca Türkiye, konsolosluk çalışanlarını koruyamamış mı” diye tedirginlik yaşayabilirsiniz..

Ama nihai noktada, o çalışanlarımızın kurtarıldığı gün itibari ile, ilk iki iftiranın da ne kadar haince isnatlar olduğunu görmüş ve karşınızdakilerin alçaklığını tescilliyorsunuz..

Şehirlerde patlatılan bombalarda da, “Mahvolduk bittik” türünden manşetleri gördüğünüzde..

Sivil halkın arasına giren canlı bombaları gördüğünüzde.

Polislerin toplu olarak bulunduğu alanlarda bile patlayan canlı bombaları gördüğünüzde..

“Bu terör sarmalından, artık kurtulamayacağız galiba” endişesine kapıldığınız saatler, günler olabiliyor. 

Bugün görüyoruz ki, bir dönem bombalar patlatılsa da.. Bir dönem şehirlere varıncaya kadar terör hayatımıza girse de..

Kararlı mücadele ile, terör büyük oranda önlenebiliyormuş..

Yapılan kara propagandalar da, dış güçlerin oyuncağı olan sözde gazetecilerin sabıka kayıtlarına işleniyormuş..

Çözüm sürecinde yaşadıklarımız da, AK Parti karşıtı medyanın, ne kadar ahlaksız olduğunu bize gösterdi.. Çözüm süreci boyunca, bir tane güvenlik görevlimizin can kaybı yaşanmadığı halde, o süreci ihanet olarak nitelendiren Sözcü gibi gazetelerin, 2015 seçimlerinde ise, PKK’nın uzantısı olan HDP’ye oy verilerek, barajı geçmesi ve böylece AK Parti’nin daha az milletvekili kazanması için çağrı üzerine çağrı yapması, çözüm sürecinde attıkları manşetlerle, bu çağrıları yan yana koyduğunuzda, kimlerin kimlerle iş tuttuğunu anlamanız açısından, büyük bir belge niteliği taşıyordu.

“Tarih tekerrürden ibarettir” diyorlar..

İbret almamız ve hataların tekrar etmemesi için, geçmişimizi hatırlamalıyız.. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Hasan

Barolar bölünecekmiş Twitter şöyle olacakmış böyle olacakmış oy oranları şöyleymiş böyleymiş. Umurumda bile değil. Türkiyede 14milyon işsiz var... 
 • Yanıtla

O.U.

Kalemine yüreğine sağlık Ali bey aynen hemfikiriz aslını unutanın nesli olamaz elbetki hem kendimize hem genç kuşaklara geçmişi hatırlatacağız geçmişini bilmeyen geleceğine ışık tutamaz o isid şuclaması yapan bombalar vasıtasıyla ülkeyi karanlıklarda gösteren halkı umutsuzluğa sürükleyen yazılar yazan sözçü ,cumhuriyet vb.leri gazetelerin gazeteci kılıklı elamanları ve patronları zaten bu yaptıkları haberlerin anbalajında bekletilen ve zamanı gelince piyasaya sürecekleri kendi kurguladıkları bir planın uygula karahgahıdır bu gazeteler ve gazeteci kılıklı soysuz vatan hainleri yani işidinde sahibi bunlar bombacılarında sahibi bunlar fetonunda işbirlikçileri bunlar bu soysuzlar önceden bu yemeği piyasaya sürecekleri piar çalışmasını yapıyorlar ondan sonrada kendilerini ülkelerini seven ülkeleri için çalışan bir pozisyona giriyorlar millete algı çalışması yapıyorlar akıllı ve sağduyulu olan bunlara kanmaz tabiki bunların tetikçi provokötörleri var bunlar vasıtasıyla alğı çalışması yapıyorlar bunlar aynı 12 Eylül 1980 de Kenan evrenin yaptığının aynısını yapıyorlar yani aynı silahı hem sağcının hemde solcunun eline verip iç huzuru bozup ondan sonrada ben geldim ben ülkeyi kurtaracağım algısını yaparak milleti etkilemeye kandırmaya çalışıyorlar kismende bunlara inanan saflar var bu sebeple asla geçmişi unutmayacağız unutturmayacağız biz bin yıllık devletiz bizim ejdadımız Süleyman şahlar Ertuğrul ve Osman gaziler ,Fatih sultan Mehmet hanlardır bunları ve osmanlıyı asla unutmayacağız unutturmayacağız .not .Ejdadı fatihanlarımızın cümlesine bir Fatiha okuyalım inşallah.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23