Yerelde kritik eşik Güneydoğu

12 Eylül 2018 Çarşamba

Güzel ülkem içeride ve dışarıda sorunlar yumağıyla yoğrulurken, herkes kendi bildiğini okuyarak varlığını/sultasını devam ettirme gayretinde.

Gerilim isteyen, sandıktan korkan, sokakları ateşe veren ve kriz duasına çıkan “birleşik şer güçleri” uzun zamandır yeni kargaşalar çıkarmak için uğraşıyor.

CHP genlerinden gelen benlik güdüleriyle kendi içerisinde kavgalarla bölünmüş durumda.  Ülke diye kaygıları, vatan, bayrak diye dertleri yok. Onların derdi makam, başkanlık koltuğu.

İyi partinin iyi olmadığını gören ya da beklentilerine cevap alamayan yanardöner tipler partiyi teker teker terk ediyor. Yakında Meral Hanım kendisini başkanlık üfürükleriyle kandıran gülenist sürü ile hesaplaşmaya başlar.

Büyük Birlik Partisi’nde isyan çığlıkları yükseliyor. İl başkanları genel başkanı koltuğundan indirmek için her cumartesi toplantı halindeler ve isyan çığ gibi büyüyor. Destici vekil oldu, Muhsin başkanın mirasını yerken “furuat”la uğraşmıyor. Ona ne davadan, ocaktan, ülküden, nizamdan.

Saadet’i anlatmaya gerek yok, bildiğiniz gibi. Ayakları yerden kesilmiş, hayal dünyasında yaşıyorlar.

Mart ayında yapılacak olan “yerel seçimler” ülkedeki siyasi dengelerin oturmasında mihenk taşı vazifesi yapacak.  

 “Siyasetin sırat köprüsü” olan bu seçimlerde galip gelenler, Türkiye’nin dönüşümünde yetki sahibi olacaklardır.

Bu seçimlerde doğu, güneydoğu illerinde belirlenecek adaylar ve halkın tercihleri en fazla mevzu bahis olacak konu olacak.

Halka maddi anlamda hiçbir şey vermeyen, tam aksine sürekli alıp sömüren HDPKK, neden Doğu ve Güneydoğu’da oyların büyük çoğunluğunu alarak barajı aştı sorusu doğru cevabı bulmadığı müddetçe sıkıntı var demektir.

PKK’nın siyasi uzantısının yönettiği belediyeler hendek, barikat teröründe belediye imkânlarını sonuna kadar kullandılar. Belediyenin iş makinaları PKK’nın hendek kazmasında kullanıldı, kamyonlar patlayıcı sevkıyatı yapıyordu. 

HDP’li belediyeler, elde ettikleri gelirlerin büyük bir kısmını PKK’lı teröristlere kanalize etti. Halka hizmet etmesi için görevlendirilmesi planlanan görevlilere verilmesi gerek maaş, PKK’lı teröristlere dağıtıldı.

PKK için gelir kaynağı konumunda bulunan HDP’li belediyelerin, terör örgütüne eleman topladığı ve esnaflar üzerinde PKK baskısı kurduğu ortada iken Güneydoğudaki illerin yeniden HDP’ye geçmesi belediye eliyle PKK’ya yardım elinin uzanması anlamına mı gelecek yoksa devlet bu eli yeniden kayyımlarla mı kesecek?   

PKK’nın siyasi kolu HDP’lilerin terör örgütüne yardım yataklığı söz konusu olduğunda İçişleri Bakanlığı aracılığıyla bu belediyelere el konulup kayyım atandığında da demokratik yollarla mücadelemiz devlet eliyle engelleniyor çığlıklarıyla tetikte bekleyen terör sevici Avrupa devletleri demokratik haklar engelleniyor, müdahale olacaksa seçim niye yapılıyor diye ayağa kalkmazlar mı?

Kritik eşik, 2019 Mart’ında yapılacak yerel seçimlerdir. Bu seçimlerde AK Parti bölgede Hüda-Par ve Hak-Par gibi siyasi partileri, STK’ları, dernekleri, kanaat önderlerini ve vatandaşı muhatap alarak başarıyı yakalayabilir, bölge halkıyla kardeşlik bağını güçlendirebilir.

Bölgede oluşturulacak ılıman hava, vitrindeki isimlerin resimlerin değişmesi, söylemlerdeki kucaklayıcı, bütünleştirici değişim, ufuk genişliğinin görülmesi, misyondaki aynilik halkın kafasındaki “ama”ları yok edecek ve geleceğe, iktidara atılan adımlar olacaktır.

Toplumsal cepheleşmelerden memnuniyet duymayan, terörü ve şiddeti lanetleyen, bu yolla yapılacak her türlü hak arayışını gayri meşru sayacak insanların artık birleşmesi, “saf” tutulmasının gereği halka anlatılmalıdır.

İdeolojisi, siyasi partisi, etnik kökeni, dini, mezhebi ne olursa olsun sadece terör ve şiddet karşıtı insanların koşulsuz ve pazarlıksız bir araya geldiği bir insanlık safına, bir insanlık hattına, cephesine duyulan ihtiyaç aktarılmalıdır.

Koşulsuz ve şartsız şiddeti reddeden, terörü lanetleyen, kamplaşma ve kutuplaşmaya karşı çıkan, kötüye ve kötülüğe göğüs gerip güzeli yakalamak için gayret saf eden herkesle aynı safta bulunmanın bir insanlık vazifesi olduğu akıllara işlenmelidir.

Terörün, cinayetin, şiddetin, istismarın ve kutuplaşmanın karşısında olmak, karşısında olanlarla aynı safı paylaşmak, aşılmaz bir vicdan duvarı örmenin bir insanlık vazifesi olduğu anlatılmalıdır.  

Doğruları anlamak ve anlatmak, gerçeklerle yüzleşmek siyasilerimizin ve siyasi yapının işine gelmiyor. Bizim halkımız ve siyasi teşkilatlarımız da bunları irdelemiyor, sorgulamıyor ve doğrudan taraf olmuyor. Emredilen onun doğrusudur.

Sorunların en büyüğünden biri de Erdoğan ismi gölgesinde kendisini nimetten sayan AK Partili tiplemeler. 

Yakınlarını belediyede istihdam eden, usulsüzlüklerde kötü örnekleri taklit eden, halk ile bağını koparmış türünün son örneği “şehrül eminler!”dir. Şehrin hatta ülkenin tez zamanda bunlardan arındırılması gerekir ki şehirler de huzur olsun. Benden söylemesi...

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mustafa KöseMustafa Köse7 ay önce
  Kim bunu yaparsa Güneydoğu'daki terörü bitirir bu İran Irak Türkiye üçgeninde gümrüksüz büyük bir şehir bahçe şehir gibi bir şehir Hakkari İran Irak üçgeninde gümrüksüz büyük bir şehir . Kim başarırsa terörü bitirir. Tunceli Bingöl ve Elazığ üçgeninde büyük bir şehir bahçe şehir gibi bir şehir Güneydoğu'da terörü bitirir . Bilimsel olarak araştırabilirsiniz çalışan para kazanan terörist olmaz .İran Irak ve Türkiye Hakkari üçgeninde bir şehir ve Tunceli Elazığ Bingöl üçgeninde büyük bir şehir. Bu bölgelerde güneydoğulu ların öncelik oturma hakkı olmalı ve terör biter kazanan dağa çıkmaz ıssız dağa çıkar. Boş insan kolay kolay hırsız olmaz. işten çıkarılan belli ödemeleri olan küçükte olsa bir refah içinde yaşayan işten çıkıp iş bulamadığı zaman gayri meşru işlere çok kolay başvurur . Bu Ülkeni ileri gelenleri birazda bu konuda siz kafa yorun
 • Mustafa KöseMustafa Köse7 ay önce
  Kim bunu yaparsa Güneydoğu'daki terörü bitirir bu İran Irak Türkiye üçgeninde gümrüksüz büyük bir şehir bahçe şehir gibi bir şehir Hakkari İran Irak üçgeninde gümrüksüz büyük bir şehir . Kim başarırsa terörü bitirir. Tunceli Bingöl ve Elazığ üçgeninde büyük bir şehir bahçe şehir gibi bir şehir Güneydoğu'da terörü bitirir . Bilimsel olarak araştırabilirsiniz çalışan para kazanan terörist olmaz .İran Irak ve Türkiye Hatay üçgeninde şehirde ve Tunceli Elazığ Bingöl üçgeninde tampon bölge. Bu bölgelerde güneydoğulu ların öncelik oturma hakkı olmalı ve terör biter kazanan dağa çıkmaz ıssız dağa çıkar. Boş insan kolay kolay hırsız olmaz. işten çıkarılan belli ödemeleri olan küçükte olsa bir refah içinde yaşayan işten çıkıp iş bulamadığı zaman gayri meşru işlere çok kolay başvurur . Bu Ülkeni ileri gelenleri birazda bu konuda siz kafa yorun
 • Temel çeküçTemel çeküç7 ay önce
  Reis varken bize bir şey olmaz niye halkla muhatap olalım gibi tavırlar sergileyen halktan köşe bucak kaçan bu yöneticiler var oldugu sürece işimizin çok zor oldugunu biliyoruz biz halkınarasına karışabilen her şart altında inandıgı şeyleri canhıraş bir şekilde savunabilen yöneticilerlazım gerisi teferruattırselamlar
 • selamselam7 ay önce
  Üçkaatçi davada biz yokuz dava ehlinin yanindayiz madur rollünun artik bizim için önemi yoktur. Allah cc devletimize milletimize ve tüm mazlum islam coğrafyasina yardim etsin kuvvetini yardimini bizlerden eksik etmesin.amin.

Günün Özeti