Kasnak boşa mı dönüyor ne?

20 Eylül 2019 Cuma

Dedem rahmetli olumsuz giden bir şey olduğu zaman, “kasnak boşa dönüyor evlat” derdi. Bir gün kendisiyle harman yerinde buğdayları hasat etmiş; patos makinesine veriyorduk. O zamanlar henüz 14 yaşında bir çocuk olduğum için, kasnağın boşa dönmesinin ne anlam içerdiğini bilmiyordum. Ama biraz sonra öğrenecektim. Traktörün kenarında bulunan kasnak denilen ve devamlı dönen bir sistem vardı. Bu kasnağa kalın bir lastik bağlanır. Bu lastik sayesinde patoz makinesi çalışırdı. Büyük merakla dedemi ve tarım işçilerini izliyordum. Az sonra bir gürültü sesi ile patoz durdu. Kasnağı çalıştıran kayış kırılmış, kasnak avara çalışıyordu. Yani boşa dönüyordu. Dedem bana yaklaşarak “işte evlat kasnağın boşa dönmesi budur” dedi. Bunu niye anlattım.

Hâkim Ahmet Turan Oral’ın Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından Yargıtay üyeliğine atandığını duymuşsunuzdur. E ne var canım bunda diyebilirsiniz. Ben de basından öğrendim. Bize yakın medya Ahmet Tural Oral’ın Fetö’cülerle ilgili müspet olmayan davranışları olduğunu deklare etti. Öyle basit türden falan değil. Ahmet Turan Oral, ByLock aplikasyonu ile yazıştığı belirlenen bir şüpheliyle ilgili iddianameyi reddetmekle kalmamış “FETÖ’nün terör örgütü olarak kabul edilebilmesi için Birleşmiş Milletler Daimi Konseyi ve Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararı olmalıdır” diyerek, Yargıtay’ın “FETÖ bir terör örgütüdür” kararını yok sayan kişidir. Bu kişi Yargıtay üyeliğine getiriliyor. Haydi, gözden kaçtı, hâla yargıda Fetö’cüler baskın deyip geçiştirelim. Peki, Adalet Bakanı Gül’e ne demeli? Abdulhamid Gül şunları söyledi: «Daha düne kadar FETÖ’cülerle aynı maklubeye kaşık sallayanlar bugün çıkıp bize FETÖ ile mücadele dersi vermeye, asil şerefli Türk yargısına saldırmaya kalkmasın.”

Ben şahsen demem de, şimdi birileri kalkıp da «be kardeşim daha düne kadar Fetö’cülerle kaşık sallamayı bırak, iş tutan sizdiniz» derse altından nasıl kalkacak? Fetö ile kaşık sallamayan mı var? Milat diye bir şey var; tarihini de biz belirlemişiz. 17/25 Aralık. Söz konusu hakim, bir ilçeye atanmıyor ve Fetö konusunda ciddi zaafı var. Sen bunu Yargıtay’a atayacaksın, basın da eleştirdiği vakit kızacaksın. O zaman biz de kasnak boşa dönüyor deme hakkına sahibiz. Eli kanlı bir terör örgütüne terör örgütü demeyen, denmesi için BM’nin, hem de Güvenlik Konseyi’nin kararını gerekli gören bir hâkim Yargıtay’a üye olarak atanabiliyorsa, çok ciddi sorunla karşı karşıyayız demektir. Yandı gülüm, keten helva. Neşet Ertaş bir türküsünde: “Anam anam, ben derdimi kime yanam” derdi.

Haşiye: Türkiye’nin kendi güvenliğini tehdit eden örgütleri, BM Güvenlik Konseyi’ne onaylatmak gibi bir yükümlülüğü bulunmuyor biliyorum. Yine terör örgütlerine Bakanlar Kurulu değil, Milli Güvenlik Kurulu Kararı gerekiyor. Bizim Yargıtay’a atanan hâkim bunları yok sayıp BM’den medet ummuş. Yazık! 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Oğuz SoyuOğuz Soyu23 gün önce
  Süleyman SOYLU gibi dirayetli millet evladı şart,Adalet bakanı gereken mücadeleyi yapamıyor,liyakat, ehliyet ve sadakat sahibi olmayan kişiler halayargıda görevde ise üstelik ödüllendiriliyorlarsa ADALET BAKANIİSTİFA ederek yüce milletimize hizmet etmiş olur.
 • YORGUNYORGUN23 gün önce
  OF OFFF. ŞU YAŞANILANLARI GÖRDÜKÇE NE YAZIK Kİ BİRAZ DAHA ÜMİDİM KAYBOLUYOR. GARİBAN KÖY ÇOCUĞU İDİK, OKUMAK İÇİN YURTTA KALDIK. YILLAR SONRA ANLADIK Kİ SOHBET DİYE GİTTİKLERİMİZ ÇOK BÜYÜK BİR OYUNUN PARÇASIYMIŞ. DEVLETİMİZE VE HÜKÜMETİMİZE YAPILAN AŞAĞILIK DURUMLARI GÖRÜNCE 17/25 ARALIK İTİBARİYLE REST ÇEKİP TAVIR TAKINIP İRTİBATI KESTİK. DEVLET HAKKIMIZDA İŞLEM YAPTI. BİLDİĞİMİZ HER ŞEYİ ANLATTIK. BUNU YAPILAN AŞAĞILIKLARI SİNDİREMEDİĞİMİZ İÇİN YAPTIK. SANKİ SUÇ ÜSTÜ YAKALANIP KORKUDAN HER ŞEYİ AÇIKLAYAN İNSAN MUAMELESİ GÖRDÜK. İHRAÇ OLDUK AMA DEVLETİMİZE KÜSMEDİK. ÇÜNKÜ BÖYLESİ BİR DURUMDA İHRAÇ OLMAYI ANLAŞILIR BULDUK. KAN İÇTİK KIZILCIK ŞERBETİ DEDİK. BEKLEDİK Kİ -ALLAH'IN İZNİYLE- AMA ÖYLE BİR RÜZGAR ESTİRİLİYOR Kİ, SANKİ İHRAÇ OLANLARIN HEPSİ HAİN, HEPSİ FETÖCÜ. YAPMAYIN ALLAH AŞKINA, BARİ SİZ YAPMAYIN. YARIN HAKK'IN DİVANINDA MAHCUP OLURSUNUZ. GEÇMİŞTE KADERİN CİLVESİ OLARAK BİRLİKTELİĞİMİZ OLDU DİYE HAİN Mİ OLDUK!! BÜYÜK OYUNU GÖRÜP, SAMİMİ OLARAK DEVLETİYLE HER ŞEYİ PAYLAŞAN İNSANLAR ORTADA BIRAKILMASIN. YARIN HAKK'IN DİVANINDA MAHÇUP OLURSUNUZ. YAPMAYIN, ETMEYİN. YAZIKTIR, GÜNAHTIR..
 • Tata TongaTata Tonga23 gün önce
  Türk yargısını halk seçmedikten sonra , yargılamalarım Amerika'daki gibi jüri sistemine geçmedikten sonra kasnak sürekli boşa döner
 • Mustafa Mustafa 23 gün önce
  Ağazı var yer. Maaşınıiki katına cıkartın yeme düzene engel olun doymuyorlar. Balık gibi oldular doyduklarının farkında değiller. Yedi ceddine yetecek servet ettiler biter diye korkuyorlar. Biriktirin ağalar beyler biriktirin hesabını siz vereceksiniz cezasını siz cekeceksiniz. Ölüm hak miras helal catır catır yiyecekler 
 • halk hikayelerihalk hikayeleri23 gün önce
  eskiden zavallı halk, sesimiz çıkmıyor çıkmıyor diye feryad ederdi...meğer, sesimiz çıksa da para etmiyormuş..son yirmi senede de bunu idrak ettik...meger halk bir hikaye imiş, demokrasi, seçim siyaset bir hikaye imiş..türk halkına bu gerçekleri haykıracak babayiğitler henüz doğmamış...dünyadaki gerçek, güç ler her şekil her zaman iktidar imiş..şimdi uyuyan müslümanlara tek çare, kendi nizamları için mücadele etmek, ortaya neleri varsa koymaları gerek olduğunu, bir kez daha idrak ettik..
 • eryeteryet23 gün önce
  bu adalet bakanı derhal istifa etmelidir....
 • YORUMLU YORUMYORUMLU YORUM23 gün önce
  AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI VE AYIRT ETMEK ÇOK ZOR... ALLAH SONUMUZU HAYREYLEYE...
 • Oğuz SoyuOğuz Soyu23 gün önce
  Millet düşmanlarını, Maneviyat düşmanlarını savunan veya savunmasa bile bunlarla mücadele etmeyen veya mücadele zafiyeti olanları bu türönemli görevlere atayanlara YAZIKLAR OLSUN,Hangi görevde olurlarsa olsunlar hepsini Allah'a havale ediyorum. Ümmetin ve milletin vebalini taşıyorlar. Makam mevkii için ''Bana Dokunmayan Yılan Bin Yıl Yaşasın'' anlayışnda olan bu mücadele yoksunu korkak,pısırık bu aciz insanlara daha ne kadaryol yürüyeceğiz.. YAZIKLAR OLSUN

Günün Özeti