• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdullah Şanlıdağ
Abdullah Şanlıdağ
TÜM YAZILARI

Adayın kimliği ve oligarşik zorbalık

09 Ocak 2023
A


Abdullah Şanlıdağ İletişim: [email protected]

 

Altılı masanın Cumhurbaşkanı adayı aslında başından beri belli. Muhalefet, nedense adayını açıklamaktan imtina ediyor. Aklın yolu birdir ve değişmez. Altılı masayı oluşturan partiler arasında en fazla seçmeni olan parti hangisiyse, Cumhurbaşkanı adayının da o partiden belirlenmesi esas olmalıdır. Herhalde yüzde 25’lik bir güce sahip olan CHP, gidip de yüzde 2’lik,5’lik, 10’luk veya 15’lik partilere teslim olacak değil ya! Demokrasilerde çoğunluk ve güç çok önemlidir. Kemal Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve Mansur Yavaş isimlerini saf dışı bıraktı. İyi de yaptı. İstanbul’u yönetmekten aciz bir kişi Türkiye’yi nasıl yönetecek? Hem İmamoğlu ihtiraslı ve koltuk sevdalısı bir adam. Aday yapılır da şayet kazanırsa Cumhurbaşkanlığı makamını bırakmayacağı ve tek adam oligarşisini sürdüreceği dillendiriliyor. Oysa ki altılı masanın amacı belli. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini parlamenter sisteme dönüştürmeyi planlıyorlar. 

Altılı masa bir araya geliyor, toplanıyor, konuşup dağılıyorlar. Güldür Güldür’e bile konu oldular. Her geçen gün inandırıcılığını kaybediyorlar. Adayın kimliğinin muhalefet enerjisini artıracağını deklare ediyorlar ama ortada aday maday yok. Kendilerinin de ifade ettiği üzere, “iktidarın devlet gücü kullanarak yüklendiği seçimde ibreyi muhalefet lehine çevirmenin anahtarı hâlâ adayın kim olacağı” sorusuna kilitlenmiş bekliyor. Aynen böyle söylüyorlar. 

İktidar; “devlet gücü” kullanarak propaganda yapıyormuş. İktidarın yaptığı, dev projeleri hayata geçirmekten ibaret. Millet de bu hizmetleri görüyor. Devlet gücünü millet için kullanmaktan daha doğal ne var acaba?

 Ahmet Davutoğlu’nun Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayının seçilmesi halinde izlenecek yöntemi anlatırken kullandığı “Cumhurbaşkanı içeriden veya dışarıdan olsun, genel başkanlar doğrudan karar süreçleri içerisinde imza yetkisine sahip olacak” şeklindeki konuşması arızalıdır. Genel başkanların Cumhurbaşkanını çalıştırmayacağı, atılacak her adımda kendilerinin de söz sahibi olduğunu beyan eden bu açıklama, resmen çok başlılığa işarettir. Bu millet, ne koalisyon hükümetlerine ve ne de çok başlı hükümete geçit vermez. 

Cumhurbaşkanı adayının kimliğini ve gücünü şimdiden sınırlamaya çalışmak, çift başlılık darbesinden başka bir şey değildir. Anlaşılan o ki,  altılı masanın ortaya koyacağı aday ve sistem kurumsal olarak cumhurbaşkanı ve yardımcılarının bir ortak süreç ile cumhurbaşkanı ve yardımcılarının ağırlıklı olduğu bir yapı olacak. Bunun adına demokrasi denebilir mi? Cumhurbaşkanının yetkileri Anayasa’da ifade edilmiştir. Şimdi altılı masanın aktörleri Anayasa’yı çiğneyerek, demokrasiden muaf yeni bir “oligarşik yapı” oluşturacaklar. Altılı masanın böyle bir yapıya evrilmesi, hiç kuşkusuz Ak Parti’nin işini daha da kolaylaştıracaktır. Önceliklerini Erdoğan’ın gitmesine endeksleyen muhalefet, öyle görülüyor ki bu kafayla, Erdoğan karşısında bir kez daha yenilgiye uğrayacaklar.

Bir çift sözümüz de Ak Parti’ye olsun. Ak Parti 2023 seçimlerine giderken, şu dışarıdan bakan atama işini sonlandırmalı ve bakanları seçilmiş vekillerden atamalıdır. Milletvekili adaylarını ise sahada iyi çalışan ve vatandaşla iyi bir iletişim kuran, onların taleplerini Genel Merkez’e doğru yansıtan, vatandaşa tepeden bakmayan kişilerden belirlemelidir. Nerede ve hangi makamda bulunursa bulunsun, konumunu çıkar için kullanmayacak kişiler tercih edilmelidir. Yoksulluğu bitirmeli, yolsuzluk ve yasaklardan uzak durmalıyız.

 Yol arkadaşınız dürüst, mayası ve kıblesi düzgün şahsiyetler olsun. Reisin gölgesine sığınan, dünya gerçeklerinden bihaber, bulunduğu yere artı değer katmayan milletvekili istemiyoruz. Haksızlık karşısında susmayan, zulme rıza göstermeyen, kamunun hakkını gözeten şahsiyetli ve onurlu kişilere ihtiyacımız var. 

Ben Ak Parti’nin demokratik duruşunu seviyorum. Yeniden fabrika ayarlarına dönmesini canı gönülden arzuluyorum.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Yusuf Bolat

Bu adam dürüst biri ve görevini iyi yapıyor demek aslında bir övgü meselesi olmamalı. O adam zaten dürüst ve görevini iyi yapan biri olmalı. Milletvekili seçiminde bu kriter önemli olur kanaatindeyim.

Pazarcıklı pallo

Sayın yazarım tespit ettiği gibi millet ittifakı kendi oligarşik yapısını kurmaya çalışıyor ama başkanlık ile hizmet hızını kalitesini ve değerlerini kazanan halkın buna müsaade etmeyeceği aşikar AK Parti'nin hizmetler ile yapmış olduğu açılışlar bir seçim propagandasi değil İstanbul seçimlerinde geç kalmış kendi yaptığını ve hizmetlerini açıklayamayışının bir tezahürü diye düşünüyorum
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23