Vesayetçi TMMOB yanlış iş peşinde!

Yargının FETÖ’ye bağlı kişileri ihraç etmesinden her zaman rahatsız olan TMMOB, KHK’larla ihraç edilenleri savunarak, YSK’nın kararını “hukuk dışı” olarak değerlendirdi.

15 Mayıs 2019 Çarşamba 10:12
Vesayetçi TMMOB yanlış iş peşinde!

Kendi alanı dışındaki her konuya karışarak ülkeyi geren karanlık odalar yine sahnede. FETÖ Terör Örgütü’nün gerçekleştirmeye çalıştığı 15 Temmuz hain darbe girişiminin püskürtülmesi ile birlikte harekete geçen yargının FETÖ’ye bağlı kişileri ihraç etmesinden her zaman rahatsız olan TMMOB, KHK’larla ihraç edilenleri savunarak, YSK’nın kararını “hukuk dışı” olarak değerlendirdi. TMMOB Yönetim Kurulu, Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin iptal edilmesi sürecinde ihraç edilenlerin hedef alındığını ve antidemokratik uygulama yapıldığını iddia etti.

KHK’ları dert oldu

Hukukçular, KHK ile ihraç edilenlere mazbata verilmemesini ilişkin, ortada suç varsa gereğinin yapılması gerektiğini ifade ederken, TMMOB aksini savunuyor. TMMOB’un açıklamasında, şöyle denildi: “OHAL KHK’leri ile ihraç edilen ve 31 Mart 2019 seçimlerinde belediye başkanı ya da belediye meclis üyesi seçilen adaylara mazbataları verilmeyerek seçilme hakları gasp edilmiştir. KHK ile ihraç edilmiş olmanın temel siyasi hakların ihlal edilmesi ve bu çerçevede seçilme hakkının kısıtlanması asla kabul edilemez. Anayasaya aykırı bu uygulama nedeniyle seçilen, ancak mazbataları verilmeyen Diyarbakır ili Kayapınar, Bağlar, Yenişehir İlçeleri, Kars ili Dağpınar İlçesi, Van ili Edremit, Çaldıran, Tuşba ilçeleri, Erzurum Tekman ilçelerinde Seçilmiş Belediye Başkanlığı ve diğer il ve ilçelerdeki Meclis Üyelerinden mühendis, mimar ve şehir plancısı meslektaşlarımızın mücadelelerinde yanlarında olduğumuzu ifade etmek isteriz.” 

Demokrasiyi hatırladı

31 Mart Seçimleri’nde usulsüzlüklerin zirve yapmasına sessiz kalan TMMOB, YSK’nın seçimin yenilenmesi kararına ilişkin ise “AK Parti’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimlerini yeniletmek üzere sunduğu ilk itirazın içerisinde yer alan, KHK ile ihraç edilenlerin seçme haklarının olmadığı iddiası her ne kadar kabul görmemiş olsa da bu konunun öne sürülerek seçimde şaibe, şüphe olduğu iddiasının ortaya atılması demokrasi açısından ibret vericidir. Bilindiği gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri için yapılan olağanüstü itiraz, hukuka aykırı, Yüksek Seçim Kurulu’nun kendi eski kararlarıyla dahi çelişkili bir biçimde kabul edilmiştir” açıklamasını yapmıştı.

Yeni Akit Gazetesi

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Mayıs 2019 Çarşamba 10:12

YORUM YAZ

 • SelimSelim7 gün önce
  İşine siyaset karıştıran, terör örgütlerine destek veren bu kan emici odaları kapatmayan hükümete yazıklar olsun.
 • BozokBozok7 gün önce
  Adamlar bakiyorkine yaparsa yapsin hukumet pasif daha aziyorlar gerekli cogunlugu oldugu halde ne duzenleme ne kanununi duzenleme. 50 yildir kendi adamlarini universitelere almislar yetistirmislerbeyinlerine islemisler.Kanun cikar duzenle 2 ileri 1 geri manevra yapma yaoarsan bu olur.
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu7 gün önce
  1976 senesinde Karadeniz Üniversitesinde Mimarlık bölümünde okudum ,bizler Sağcı olarak okuyorduk,,bizleri Kantinene sokmazlardıÖnümüzden her geçtiklerinde Faşistler def olun gidin buradan derlerdi bizlere,,Okuyanlar hepsi zengin Ailelerin çocukları ,,Okula gelenSiyaseten hiç anlamayan bir Sömerse sonra Militan olurlardı ,,bu Ot yani önce giç bir şey bilmeyene Önce Çok güzel Kızları bunlarla arkadaşlık yapar kafasını çeler .. Bizler Projeden 10, veya 8 lik Projeler Çizerdik bizler pun 5 veya 6 gelirdi,,İster imanın ister inanmayınBazı militanKomünist derse hiç gelmez ayda bir veya iki defa gelirdi Okula her Sömestre sonunda bir Proje olurdu onu bile kendisi çizmezdi başkasına çizdirirlerdi hata Projeyi kendisi gelip teslim etmezdi projeyi çizen teslim ederdi Projenin sonucunu almak için bileGelmezdi ve İmtihana yani sınavlara gelmezdi başkası yerine girerdi.. Bunlardan biri Mevlüt TOSON .Tahminim Nevşehirli iyidi. Lenin bıyıklıDenilirdi bu pis herif bir gün bunu Trabzon Meydanında kurşun sıktılar hafif yaralandı Hastaneye kaldırıldı Hemşire kanlı elbisesini çıkarırken Hemşire baktı DONUNA İŞİMİŞ Hemşirede onu hayıflamış,,Bu herif bir gitti Mezun ettiler kendisi Okula gelmeden....Hocalarımız daha Militandı Okula Silah bie soktular...Hocalar bizlerden çok korkarlardı çünkü terslik yapsalar Onların ev kapılarına dayanırdık ,,tarafsızOlun derdik ,,1970 senelerin dergilerine bakın Sayfaların yarısından fazlası Komnist Propagandası ile dolu ,,Faşist Türkiye yazıları dolu..Vesselam..
 • KocasolakKocasolak7 gün önce
  Bunlar ve avukatlar vergi kaçağının ZİRVEDE olduğu meslekler. Adam gibi vergini alamazsan, bunlarda semirir, saldırır.
 • teomanteoman7 gün önce
  Şu odalar için bir düzenleme yapılacak dendi fakat halen değişen yok.. Teröre destek olmaktan başka bir amaçları yok. .Milletin aidatları ileyaşıyorlar..
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 7 gün önce
  Bu Karanlık Odalar Kapatılmalıdır.
 • can ugurcan ugur7 gün önce
  FETÖ nün yaptığı :::işe yaramazları topla; sınav soru-cevaplarını ver.. mezun olsunlar.. ama iki tuğlayı üst üste koyacak zeka yok.. pekiii şimdi ne yapalım bu malları demiş fetö.. en iyisi arada bir eline bir paçavra tutuşturup hükümetin önüne set çekmekte kullanalım...ALOOOOO bitti o devir.. eskide kaldııı.. YENİ TÜRKİYE de yeriniz yok sizin..:
 • cccccc7 gün önce
  Türk ibaresi mahkeme kararı ile kaldırılmalı o kurumun başından..
 • cccccc7 gün önce
  T.p Mühendisler ve Mimarlar odası diye mi okunuyor TMMOB

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mayıs 2019