• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Türkiye'nin hamlesi sonrası tutuşan Yunanistan, S-300'leri açıp ek kuvvet yolladı

Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşma sonrası tutuşan Yunanistan, bir yandan mesnetsiz açıklamalarda bulunmaya devam ederken bir yandan da askeri hareketlilik yaşıyor. Yapılan anlaşmayla birlikte eli kolu bağlanan Yunanistan'ın Girit'teki S-300 sistemini aktive ettiği bildirildi.

Yeniakit Publisher
2019-12-07 08:25:00 - 2019-12-07 08:38:25
Türkiye'nin hamlesi sonrası tutuşan Yunanistan, S-300'leri açıp ek kuvvet yolladı

Türkiye’nin Akdeniz’de attığı kararlı adımlarla planları bozulan Yunanistan, tehditler savurmaya başladı. Savunma Bakanı’ndan, donanma komutanına, milletvekilinden eski askerine kadar çok sayıda isim savaş naraları atmaya başladı. Türkiye ile Libya arasındaki imzalanan ''Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Muhtırası'' Yunanistan’ın birinci gündem maddesi olmaya devam ediyor.

S-300'ler aktive edildi, ek kuvvet yollandı

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre, Yunan ordusu Türkiye’ye karşı adımlar atarken, siyasetçiler de tehditte birbiri ile yarışıyor. Ülke basınına göre, Türkiye’nin olası adımlarına karşı Girit’teki S-300 sistemlerini aktive eden Yunan ordusu, adaya ek deniz gücü, drone, cephane ve özel kuvvet askeri gönderdi.

İsim veremeden El Cezire’ye konuşan bir diplomat da Türkiye’nin bölgede faaliyet göstermesi durumunda donanmanın harekete geçerek cevap vereceğini ve işin savaşa kadar varabileceğini iddia etti.

"Kimsenin bize yardım etmesini beklemeyeceğiz"

Yunan Donanması Kurmay Başkanı Amiral Nikos Tsounis, “Her seviyede tüm olasılıklar için hazırlanıyoruz. Kimsenin gelmesini ve bize yardım etmesini beklemeyeceğiz. Ne yaparsak yapalım tek başımıza yapacağız” ifadeleriyle savaş hazırlığı mesajı verirken, bir televizyon kanalına konuşan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos da benzer açıklamalarda bulundu:

"Her türlü şeye hazırız"

Türkiye bir süredir Doğu Akdeniz’de somut davranışları artırıyor. Türkiye, şuanda halkının ve liderlerinin gözünde Akdeniz olaylarının üstesinden geldiğini düşünüyor. Bu bizim için bir endişe, ama bizi korkutmamalı ve Savunma Bakanı olarak söylediğim şey bu. Birkaç kez belirttiğim gibi, Yunan-Türk ilişkilerinde gelişme için yer var, ancak her türlü şeye hazırız.” Panagiotopoulos, “Türkiye-Libya anlaşmasının yürürlüğe girmesini önlemek için elimizden gelenin en iyisini yapacağız. Güçlü ve haklı müttefiklerimiz var ve bize ekstra güç veriyor” dedi.

"Yunanistan, Türklere karşı korkmaktan vazgeçmeli"

Yunanistan eski Genelkurmay Başkanı ise katıldığı radyo programında esti gürledi. Apostolakis şunları kaydetti:

Durum sakin ve mantıklı hareketler gerektiriyor, panik yok, Komşu Türk, artık kontrol edilmiyor, ne uluslararası hukuka ne de antlaşmalara mantığa uymuyor. Anladığı tek şey, ona baskıyı yapabilenlerden anlıyor. Herkes Türkiye’nin artık yalnız başına harman dövemeğeceğini anlamalı. Bana Yunanistan’ın kimseden bir şey bekleyemeyeceğini söyletmeyin. Yunanistan, Türklere karşı korkmaktan vazgeçmeli ve yapması gerekeni yapmalı.

Libya'nın Atina Büyükelçisi sınır dışı edilecek

Türkiye ile Libya arasındaki imzalanan “Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Muhtırası” TBMM’nin ardından Libya Cumhurbaşkanlığı Konseyi tarafından onayladı.

Anlaşmanın kesinleşmesinin ardından Atina’dan Libya’ya cevap geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Libya’nın Atina Büyükelçisi’nin Dışişleri Bakanlığına çağrılarak, Yunan hükümetinin bu konudaki kararının kendisine bildirildiğini ve ülkeyi terk etmesi için 72 saat süre tanındığını açıkladı.

Kararın, Yunanistan’ın Trablus hükümetine karşı hoşnutsuzluğunun ifadesi olduğunu belirten Dendias, bu adımın Libya’nın Yunanistan’ın koyduğu kurallara riayet etmemesi nedeniyle atıldığını söyledi. Dendias, sınır dışı kararının Libya ile diplomatik ilişkilerin kesilmesi anlamına gelmediğine dikkati çekti. Öte yandan Libya’da Hafter terör örgütüne bağlı bir heyetin bugün Atina’da olacağı açıklandı.

Libya'dan Yunanistan'a arka arkaya sert tepkiler

Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, sosyal medya hesabından yaptığı yazılı açıklamada, Yunanistan’ın, Libya’nın Atina Büyükelçisi’ni sınır dışı etme kararına tepki gösterdi. Mişri, “Yunanistan’ın, büyükelçimizi sınır dışı etme kararı diplomatik eşkıyalık.” ifadesini kullandı. Libya Dışişleri Bakanlığı da “Büyükelçimizin sınır dışı edilmesi kabul edilemez” açıklamasını yaptı. Libya Dışişleri Bakanı Muhammed Siyala ise, “Yunanistan’ın bizim ülkemizde temsilciliği yok. Olsaydı, aynı şekilde karşılık verirdik” dedi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Tr.

Bu S-300'ler Nato sistemlerine aykırı değil,bizim S-400'ler aykırı...Öylemi...
 • Yanıtla

Sevindirici bir haber

Bu haberle Yunanın ne kadar ödünün koptuğunu ve korkularundan uyuyamadığını görüyoruz. Birde utanmadan bizim silahlı kuvvetlerimize bilöf yapıyo aklınca...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23