• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Oruca niyet etmeyi unutursak oruç kabul olur mu? Oruca niyet ne zaman yapılır?

Niyet etmeden oruç kabul olur mu? Oruca nasıl niyet edilir? Oruç niyeti nasıl getirilir? Oruca niyet nasıl yapılır? Sahurda oruca niyet etmeyi unuttum ne yapmalıyım? Sahurdan sonra oruca niyet edilir mi, sahurda oruca ne zaman niyet edilir? soruları mübarek Ramazan ayının girmesiyle birlikte oruç tutan Allah’ın seçilmiş kulları tarafından merak ediliyor. Oruca niyet konusunda Diyanet’in fetvası araştırılırken, ‘Oruca niyet etmeyi unutursak oruç kabul olur mu?’ Oruca niyet etmeyi unuttum ne zaman zaman oruca niyet etmeliyim?’ sorusunun cevabına ilişkin diyetten yapılan açıklamanın detayları haberimizde.

Yeniakit Publisher
2021-04-13 10:00:00 - 2021-04-13 10:01:40
Oruca niyet etmeyi unutursak oruç kabul olur mu? Oruca niyet ne zaman yapılır?

Mübarek Ramazan ayı, ayların en faziletlisidir. On bir ayın sultanıdır. Ramazan oruç ayıdır. Ramazan Kur’an ayıdır. Zira Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim Ramazan ayında inmeye başlamıştır. Ramazan ayının bir günü bin aydan daha hayırlıdır zira Ramazan ayı içerisinde Kadir Gecesi bulunmaktadır. Ramazan ayı Rabbimiz’e şükür ve ibadet, iyilik ve ihsan, mağfiret, rahmet ve O’nun (C.C) rızasını kazanma ayıdır. Ramazan zekat ve fitrelerle ihtiyaç sahiplerine yardım elinin uzatıldığı kutlu bir aydır.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Ramazan ayına ilişkin şunları söylemiştir: “Ramazan ayı içinde bulunan Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Cenâb-ı Hak, bu ayda oruç tutmayı farz ve geceleri ibadet etmeyi nafile kılmıştır. Kim bu ayda hayırlı bir haslet ile Allah Teâlâ’ya yaklaşırsa, diğer aylarda bir farz eda etmiş gibi sevap kazanır. Yine bu ayda bir farzı yerine getiren diğer aylarda yetmiş farzı yerine getirmiş gibi sevap kazanır. Bu ay sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. Bu ay yardımlaşma ayıdır. Bu ayda müminin rızkı artar. Kim bu ayda bir oruçluya iftar ettirirse, bir köle âzat etmiş gibi sevap kazanır ve günahları mağfiret edilir.”

Oruca niyet ne zaman yapılır?

Oruca ne zaman ve nasıl niyet edilir? Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır. Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).

Oruca ne zaman başlanır, ne zaman bitirilir? İmsak vakti ne zaman, sahur vakti ne zaman?

İmsak nedir? Ne zaman başlar? Sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam edilebilir mi? İmsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır.

Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.” (Bakara, 2/187)

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

oruç

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23