• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

MHP’li Akçay'dan CHP'ye eleştiri

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay yazılı bir açıklamayla CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun meclisteki grup toplantısı konuşmasını ve CHP’nin YSK’ya itiraz dilekçesini eleştirdi. Akçay “CHP’nin amacı kurum ve kuruluşları yıpratmak, sözde hukuksuzluk naralarıyla vatandaşlarımızı tahrik etmek ve sokağa çekmektir. Bu provokasyondur, kışkırtmadır” dedi.

2019-05-15 18:07:00 -
MHP’li Akçay'dan CHP'ye eleştiri

Açıklamasında Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup konuşmasındaki ifadelerini eleştiren Akçay “KılıçdaroğluFETÖ’cüleri aklama ve paklama girişiminde olan bir köşe yazısını kendisine referans yaparak FETÖ’yle mücadeleyi sekteye uğratmak istiyor. FETÖ’den tutuklu kişileri parlamentonun ikinci büyük partisinin genel başkanının parlamento çatısı altında bu denli açık bir şekilde savunması Pensilvanya’ya verilen bir mesajdır, FETÖ’cülere siyasi hareket alanı tanımaya yönelik bir girişimdir. KılıçdaroğluFETÖ’nün sözcüsünden FETÖ’nün hamiliğine terfi etmiştir” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun grup toplantısında bir takım tutuklu kişileri de anarak alkışlattığına dikkat çeken Akçay “Kılıçdaroğlu ihanet yolunda vitesi boşa almış, fren de tutmuyor. Savunduğu kişilere bakınız! Daha önce FETÖ’den tutuklu gazetecileri meydanlarda alkışlatan Kılıçdaroğlu şimdi de yine FETÖ’den yargılanan iki ismi diline dolamış. Osman Kavala hangi suçlamalarla tutuklu: “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”. Peki kimdir bu Kavala? İmralı canisine selam gönderen bir şahıs. CHP’nin siyasi pozisyonu bu isimleri savunmaya mı düştü? Bugünkü konuşmasından sonra bir kez daha ortaya çıkmıştır ki; CHP Genel Başkanı Kandil’in aklıyla, Pensilvanya’nın suflesiyle siyaset yapan bir şahıstır” dedi.

“Kanun Maddesi Açıkken Kılıçdaroğlu Neyi Diline Doluyor”

Kılıçdaroğlu’nun YSK’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Seçimlerini yenileme kararında zarfa giren 4 pusuladan 1 tanesinin iptal edilmesine yönelik eleştirilerini de değerlendiren Akçay “Kılıçdaroğlu yine manipülasyon yapıyor. Bu yorumunun hiçbir hukuki geçerliliği yoktur. Her şeyden önce YSK kendisine yapılan itirazları görüşür ve karara bağlar. YSK’nın bir itirazı görüşürken gündemindeki meseleyi genişletme, yorumlama vs. yetkisi yoktur. YSK’ya itiraz dilekçesinde kamu görevlisi olmayan 20 bin sandık kurulu üyesinden söz ediliyor; YSK bunların sadece yüzde 10’unu tespit ediyor. Bu arada iki aday arasındaki fark yaklaşık yüzde 55 azalıyor (29 binden 13’e düşüyor) Hal böyleyken, hukuka, vicdana, ahlaka uygun olmak koşuluyla 1 oyun bile seçim sonuçlarını tespit eder nitelikte olduğuna inanırken bu tablo karşısında sessiz kalmak elde midir?” dedi. Zarftaki 4 pusuladan 1’inin iptal edilmesinin cevabının da 298 sayılı Kanunda olduğunu ifade eden Akçay “Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 101’inci maddesi diyor ki, ‘zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türüne ait olanının geçersiz olması, diğerinin geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.’ Kanun maddesi bu kadar açıkken Kılıçdaroğlu daha neyi diline doluyor?” dedi.

“Dilekçede Başvuru ve Talep Değil Talimat Var”

Açıklamasında CHP’nin YSK tarafından reddedilen İstanbul’daki tüm ilçeler ile 24 Haziran seçimlerinin de yenilenmesi dilekçesine de değinen Akçay CHP’nin siyasi yüzsüzlükle verdiği dilekçenin bir başvuru ve talep değil, sanki bir talimat yazısı olduğunu söyledi.

Akçay açıklamasına şöyle devam etti:

“CHP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi üzerinden yürüttüğü kaos ve kriz stratejisinde YSK üzerinden yeni bir hamle peşindedir. Öyle ki “çete” dedikleri, “Kızılay’da yürütmezler, yüzünüze tükürürler” diyerek tehdit ettikleri YSK’ya İstanbul ilçe belediye başkanlıkları seçimleriyle birlikte 24 Haziran milletvekili ve Cumhurbaşkanı seçimlerinin de iptali için dilekçe vermiştir CHP.

CHP’nin itiraz dilekçesi bırakınız hukuki olmayı siyasi olarak dahi değerlendiremeyecek kadar seviyesizdir. Somut bilgi, belge, delil sunamıyorlar. Gerekçe yok. Dilekçe ayrıca bir başvuru ve talep değil, sanki bir talimat yazısı. Şu ifadelere bakınız: ‘Önceki tüm kararlarınızı inkareden öyle bir karar verdiniz ki’; ‘24 Haziran’da gerçekleştirilen seçimleri de iptal etmek durumundasınız’;  ‘İnceleyin, 31 Mart’tan sonra olduğu gibi günlerce inceleyin’;  ‘24 Haziran seçimlerini de yenilemek zorundasınız’; ‘24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimlerini de iptal etmek durumundasınız’;  ‘Yalnızca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçimini değil, İstanbul’un tüm seçimlerini iptal edin’

“CHP Seçim Malzemesi Yapmak İçin Ret Kararını Almak İstedi”

Bu dilekçeyi hazırlayanların da iyi bir şekilde bildiği gibi bu dilekçe YSK’dan reddedilmesi için hazırlanmış. Dilekçede delil, belge, somut bilgi ve gerekçe yok. En azından gerekçeleri, sandık kurullarının oluşumunda gösterilen usulsüzlükleri sandık numaralarıyla birlikte alın, hatta MHP’nin ve Adalet ve Kalkınma Partisi’nin dilekçesinden aktarın, onları ekleyin; ama o da yok. CHP’nin amacı kurum ve kuruluşları yıpratmak, sözde hukuksuzluk naralarıyla vatandaşlarımızı tahrik etmek ve sokağa çekmektir. Bu provokasyondur, kışkırtmadır.

CHP bu dilekçeyi değil ama YSK’nın verdiği “ret” kararını seçimlerde kara propaganda ve halkı galeyana getirme malzemesi olarak kullanacaktır. Dikkat ediniz, diyorum ki CHP sadece “ret” kararını kullanacaktır, çünkü öyle bir dilekçe yazılmış ki içeriği itibariyle kullanılabilecek bir içerikte değildir.

Meselenin bir başka boyutu da CHP’nin siyasi yüzsüzlüğüdür. YSK üyelerine ‘çete’ deyip, ‘Kızılay’da sizi yürütmezler, yüzünüze tükürürler’ diyerek tehdit edip, buldukları her mikrofonda YSK’yı kınayanların YSK’ya verdiği dilekçe siyasi yüzsüzlük ve çelişki örneğidir.”

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23