• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
 • VAV TV CANLI YAYIN

Makattan su girmesi orucu bozar mı? Taharet alırken makattan su kaçması orucu bozar mı?

Taharet alırken makattan su girmesi orucu bozar mı? Makattan su girmesiyle oruç bozulur mu? Fitil kullanmak, lavman yaptırmak orucu bozar mı? Orucu ne bozar, orucu ne bozmaz? Orucu bozan şeyler nelerdir? gibi sorular kurtuluş ayı, af ve bağışlanma ayı, rahmet ve mağfiretin sağanak sağanak yağdığı on bir ayın sultanı Ramazan ayına girmiş olmamız nedeniyle merak edilmekte. Peki makattan su girmesi orucu bozar mı? Makattan, üreme organlarından taharet suyun girmesi orucu bozar mı? Vajinaya su kaçması orucu bozar mı? İşte orucu bozan ve bozmayan durumlar.

Yeniakit Publisher
2021-04-13 11:01:00 - 2021-04-13 11:01:58
Makattan su girmesi orucu bozar mı? Taharet alırken makattan su kaçması orucu bozar mı?

Ramazan ayı, Müslümanlar için çok büyük bir kazanç ayıdır. Zira mübarek Ramazan ayı, şanı öyle yücedir ki bu ayda yapılan nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Yüce kitabımız Kur’ân-ı Kerîm Ramazan ayında indirildi. Bin aydan daha faziletli olan Kadir gecesi yine Ramazan ayında gizlidir. 

Ramazan ayında cennet kapıları sonuna kadar açılır, cehennem kapıları da kapanır. İnsanların düşmanı olan şeytanlar ise yine Ramazan ayı hürmetine zincirlere bağlanır. Biz Müslümanlar olarak da Rabbimiz’in bize bahşettiği bağışlanma, temizlenme, günahlardan af ayı olan Ramazan ayını hakkıyla değerlendirmek ve bu ayda kusursuz bir şekilde orucu tutmak düşer. Peki hangi durumlarda oruç bozulur? Taharet suyu orucu bozar mı?

Orucu ne bozar, orucu ne bozmaz? Orucu bozan şeyler nelerdir?

Orucun temel unsuru, yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruçlu iken bunlar ve bu anlama gelecek davranışlar orucu bozar. Yemek ve içmek, yenilip içilmesi mûtat olan her şeyi kapsamı içine alır. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Her ne sebeple olursa olsun, ağızdan alınan ilaçlar da aynı hükme tabidir.

makattan su girmesi orucu bozar mı

Fitil kullanmak orucu bozar mı?

Ağrı kesici, ateş düşürücü olarak veya diğer bazı amaçlarla makattan; mantar ve bazı kadın hastalıklarının tedavisinde ferçten fitil kullanılmaktadır. Lavman, tıbbî operasyon öncesi veya kabızlıkta kalın bağırsakta bulunan dışkının, anüsten içeriye sıvı verilerek dışarı çıkarılmasıdır.

Sindirim sistemi, ağızla başlayıp anüsle sona eren, sindirim borusu ile sindirim bezlerinden oluşur. Sindirim borusu ise, ağızla başlar. Ağzın gerisinde yutak bulunur. Sonra yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüs gelir. Sindirim ince bağırsaklarda tamamlanmaktadır. Kalın bağırsaklarda ise, sadece su, glikoz ve bazı tuzlar emilmektedir. Kadının ferci ile sindirim sistemleri arasında ise bir bağlantı bulunmamaktadır.

Bu itibarla kadınların fercinden kullanılan fitiller, orucu bozmaz. Makattan kullanılan fitiller ise, her ne kadar sindirim sistemine dâhil olmakta ise de, sindirim ince bağırsaklarda tamamlandığı, fitillerde gıda verme özelliği bulunmadığı ve makattan fitil almak, yemek ve içmek anlamına gelmediği için, orucu bozmaz.

Lavman yaptırmak konusunda ise, iki durum söz konusudur; kalın bağırsaklarda su, glikoz ve bazı tuzlar emildiği için, gıda içeren sıvının bağırsaklara verilmesi veya orucu bozacak kadar su emilecek şekilde verilen suyun bağırsakta kalması durumunda oruç bozulur (Merğînânî, el-Hidâye, II, 263). Ancak, suyun bağırsaklara verilmesinden sonra bekletilmeyip bağırsakların hemen temizlenmesi durumunda, verilen su ile birlikte bağırsaklarda bulunan dışkının dışarıya çıkarıldığı ve bu esnada emilen su da, çok az olduğu için oruç bozulmaz (DİYK 22. 09. 2005 tarihli karar).

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23