• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Katar, dünyaya duyurdu! Sisi o bölgeleri Yunanistan'a bıraktı

Mısır'daki eli kanlı darbeci Sisi yönetiminin, Dışişleri Bakanlığı müsteşarlarından gelen uyarıları dikkate almayarak, 2017 yılında imzalanan anlaşmayla Akdeniz’de bulunan 7 bin kilometrekarelik alanı Yunanistan’a bıraktığı ortaya çıktı.

Yeniakit Publisher
2019-12-06 16:05:00 -
Katar, dünyaya duyurdu! Sisi o bölgeleri Yunanistan'a bıraktı

Katar merkezli Al Jazeera televizyonu tarafından yayınlanan belgelere göre, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, 2017 yılında Akdeniz sınırının belirlenmesi konusunda Yunanistan ile yapılan müzakereler sırasındaki "anlaşmazlıklara" dair eli kanlı Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'ye bilgi notu yazdı.

Şükri, notunda darbeci Cumhurbaşkanı Sisi’ye Mısır ve Yunanistan arasında deniz sınırı müzakerelerinde anlaşmazlıkların olduğunu, Yunanistan tarafının görüşünde ısrar etmesi durumunda, münhasır ekonomik bölge sınırlarından Mısır’ın 7 bin kilometrekare kaybı olacağını belirtti.

Dışişleri Bakanı Şükri ayrıca Sisi’ye o dönem Yunanistan’ın teklifinin reddedilmesi önerisinde bulundu.

Söz konusu belgede ayrıca, Mısır yönetiminin Yunanistan’ın Akdeniz sınırları önerisinin kabul edilmesi durumunda, "Mısır’ın karşısındaki Türkiye karasularının açıklarında yer alan bölgelerin de Yunanistan’a geçişini zımnen kabul etmiş olacağı" kaydediliyor.

İkinci belgede, Mısır Dışişleri Bakanlığı müsteşarlarından Amr el-Hamami’nin, Dışişleri Bakanı Samih Şükri’ye yazdığı bilgi notu yer alıyor.

Hamami, Yunanistan’ın dayandığı esaslarda "yanlışlar ve yanıltıcı bilgiler olduğu" konusuna Şükri'nin dikkatini çekiyor.

Müsteşar Hamami, notunda şu ifadelere yer veriyor:

"Yunanistanlı yetkililer, Mısırlı bürokratların dayanakları daha güçlü olmasına rağmen iki ülke arasındaki siyasi uyumu fırsata çevirmek ve Mısırlıları köşeye sıkıştırmayı istiyor."

Üçüncü belge ise halihazırda Mısır İstihbarat Şefi olan dönemin Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Abbas Kamil’e ait.

Kamil, Dışişleri Bakanlığından gelen uyarıları dikkate almıyor ve Yunanistan ile ilişkilerin bir an evvel güçlendirilmesi için Bakanlığa gereğinin yapılması konusunda talimat veriyor.

Mısır ve Yunanistan arasında 2017 yılında münhasır bölge anlaşması imzalanmıştı. Muhalefet bu anlaşmayla, Sisi yönetiminin ülke haklarından Yunanistan lehine feragat edildiğini iddia etmiş ancak yönetim yalanlamıştı.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

AYH8N ERG8N8Z EWET

MİLLİ KİMLİKTEN YOSUN TRUPUN NEREDE BENİM DİKTATÖRÜM DEDİĞİ GERZEK ŞABAN.
 • Yanıtla

KAYA

Mısır için içim kanağlıyor .. Bunları yaşayan mısır olacağına keşke suud ve bae olsaydı . Bu mısır halkı bizimle aynı. isyan ettiği haketmediği hırıstiyan gurubunun yetkilendirdiği ile yönetiliyor.. 
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23