İşte Habib-i Neccar'ın ibretlik kıssası ile Anadolu'nun ilk Camisi

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Habib-i Neccar Hazretleri'nin ibretlik kıssası ile onun adını alan Anadolu'nun ilk Camisi'nin hikayesini Yeniakit.com.tr'ye anlattı.

11 Şubat 2019 Pazartesi 21:41

 Taha Emre ÖZDEMİR  ANKARA 

Anadolu Yayıncılar Derneği tarafından düzenlenen Kültür, Turizm ve Medya Kurultayından sonra, katılımcı gazetecilerin kenti gezileri esnasında onlara öncülük eden AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Yeniakit.com.tr'ye Habib-i Neccar Hazretleri'nin ibretlik kıssası ile onun adını alan Anadolu'nun ilk Camisi'nin hikayesini anlattı.

Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed (SAV)'e onu hiç görmeden 600 yıl önce iman eden, Habib-i Neccar Hazretleri'nin ebedi istirahatgahı Antakya'da bulunuyor. Hz.İsa (AS) puta tapan Antakya halkını hak dine davet etmek ve son peygamberin gelişini haber vermek için iki havarisini Antakya’ya göndermişti. Havarilerle karşılaşan Habib-i Neccar, onlardan bu konuda bir delil istedi. Elçiler ise; "Biz Allah’ın izniyle hastaları iyileştiririz, körleri iyi ederiz ve ölüleri diriltiriz" dediler. Habibi Neccar’ın 'cüzzamlı' bir çocuğu vardı ve bu nedenle Neccar ailesi şehrin uzağında yaşamaktaydı. Elçiler dua etti, çocuk Allah'ın izniyle iyileşti ve Habib-i Neccar onlara inandı. Ancak Hz. İsa’nın gönderdiği bu elçiler, Antakya kralı tarafından zindana attırıldı ve inançlarından vazgeçmeye zorlandı. Tüm baskılara rağmen dinlerinden dönmeyen elçiler ve Habib-i Neccar Hazretleri, Allah yolunda şehit edildi. Habib-i Neccar’la birlikte putperestler tarafından şehit edilen Hz.İsa’nın havarileri, Yahya ve Yunus da Habib-i Neccar Camisi'nin bahçesine defnedildi.

"O, Yasin Suresi'nde ismine ayet gelen kişilerden birisi"

Kur'an-ı Kerim'in kalbi Yasin Suresi'nin 13-29. ayetlerinde anlatılan kıssanın önemini vurgulayan Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Habib-i Neccar'ı şöyle anlattı:

"O, Yasin Suresi'nde ismine ayet gelen kişilerden birisi. Onun günümüzle de ilişkisi var. Roma'nın en büyük komutanlarından birinin adına kurulmuş olan Antakya'ya, Hazreti İsa'nın havarileri Yahya ve Yunus geliyorlar. Şehrin valisi onlara diyor ki; "Biz size inanmak istiyoruz ama bize bir mucize gösterin. Onlar da valiye; "Biz hastaları iyileştiririz" diyerek cevap veriyorlar. Biz insanların şifa bulmalarını sağlarız. Vali ben bunları zaten yapıyorum, bana daha büyük bir mucize gösterin diyor. O da Hazreti İsa peygamberimizin okuduğu bir ayeti okuyor ve 3 gün önce ölmüş olan bir kişiyi diriltiyor. Ayrıca Kur'an-ı Kerim'de; şehrin ucundan bir kişi (Habib-i Neccar) koşarak geldi diye bir kıssa var. O Hazreti İsa'nın havarileri için; "Aslında buradaki insanlar kötü değildir. İyi insanlardır" diyor ve havarilere ekmek ile su getirip evinde misafir ediyor. O bir marangoz ustası. Habib-i Neccar. Ancak halk Habib-i Neccar'ın uyarılarına rağmen o insanları öldürüyor"

Anadolunun ilk camisi: Habib-i Neccar

Antakya, İslam Devleti'nin halifesi Hz. Ömer’in komutanlarından Ebu Ubeydebin Cerrah tarafından '636' yılında fethedildi. Bu dönemde fethin simgesi olarak, Habib-i Neccar ve Hz.İsa'nın iki havarisinin mezarının bulunduğu yerde bir cami inşa ettirildi. Burası Anadolu’da yapılan ilk cami olma özelliğini taşıyor.

"Camiye dönüştürülüyor"

Hüseyin Yayman, Anadolu'nun ilk camisinin geçmişte bir Pagan mabeti olduğunu ifade ederken; "Burası daha sonra Hristiyanlar için bir mabet oluyor. Hazreti Ömer zamanında Antakya fethediliyor ve bir camiye dönüşüyor" dedi.

İşte Yasin Suresi'nde anlatılan Habib-i Neccar'ın kıssası:

13. Onlara, o kasaba halkından misal getir; hani onlara peygamberler (veya peygamber elçileri) gelmişti,

14. Hani kendilerine iki elçi göndermiştik de onları yalanlamışlardı. Bunun üzerine o ikisini bir üçüncüsüyle destekleyip güçlendirmiştik. «Şüphesiz biz size gönderilen elçileriz!» demişlerdi.

15. Onlar ise, «Hayır, dediler, siz de ancak bizim gibi insansınız. Rahman bir şey indirmemiştir. Siz ancak yalan söylüyorsunuz.»

16. Elçiler de «Rabbimiz bilir ki biz gerçekten size gönderilen elçileriz.

17. Bize gereken, sadece açık tebliğdir» dediler.

18. Kasaba halkı onlara: «Doğrusu sizin yüzünüzden başımıza uğursuzluk çöktü. Eğer (bu iddia ve uyarınızdan) vazgeçmezseniz herhâlde sizi taşlarız ve elbette bizden size elem verici bir azap dokunur.» dediler,

19. Elçiler dediler ki: «Sizin uğursuzluğunuz beraberinizdedir; size öğüt verilse de mi? Hayır, siz (inkâr ve sapıklıkta, inat ve azgınlıkta) aşırı giden bir milletsiniz.»

20. Şehrin en uzak kesiminden bir adam koşarak geldi ve «Ey kavmim! Gönderilen bu elçilere uyun;

21. Uyun sizden ücret istemeyenlere. Bunlar doğru yol üzerinde bulunuyorlardır.

22. Hem beni yoktan yaratıp varlık alanına getiren Allah'a ne diye tapmayayım? Hepiniz ancak O'na döndürüleceksiniz.

23. Artık ben, O'ndan başka tanrılar edinir miyim? Eğer Rahman, bana bir zarar vermeyi dîlese, onların şefaati bana hiçbir fayda sağlamaz ve beni kurtaramazlar da.

24. O takdirde ben, mutlaka açık bir sapıklık içinde olurum.

25. (Ey elçiler!) şüpheniz olmasın ki ben sizin Rabbinize imân ettim, beni işitiniz...» dedi.

26, 27. Ona, «Gir Cennet'e!» denildi. O da «Ah keşke kavmim, Rabbimin beni bağışladığını ve beni ikrama lâyık görülen kişilerden kıldığını bir bilselerdi» dedi.

28. Onun ardından, milleti üzerine gökten hiçbir (yok edici) asker indirmedik, indirecek de değildik.

29. Sadece bir haykırış (yetti); hemen sönüverdiler.

30. Yazık, çok yazık o kullara ki, kendilerine ne kadar bir peygamber geldiyse, mutlaka onunla alay ederlerdi.

31. Görmediler mi kî, kendilerinden önce nice nesilleri yok ettik ki onlar(dan hiç biri) bunlara (bir daha) dönüp gelmiyorlardı.

32. Hepsi de istisnasız huzurumuzda bir araya getirileceklerdir.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Şubat 2019 Pazartesi 21:41

YORUM YAZ

    Günün Özeti

    Günün Karikatürü

    24 Ekim 2019