• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Evlat nöbeti ve ikna çabaları PKK’yı yıkıyor! Bir gün hepimizi arayıp çocuğun geldi diyecekler

Diyarbakır annelerinin başlattıkları evlat nöbeti ve güvenlik güçlerinin ikna çabaları, sonuç vermeye devam ediyor. Devlet-Millet el ele terör örgütlerine karşı başlatılan mücadele, PKK’yı bozguna uğratırken, Akit’e konuşan aileler, “Ne zaman dağdan kaçıp, güvenlik güçlerine teslim olan birini duysak kendi evladımız gibi seviniyoruz. İnanıyoruz. Bir gün hepimizi arayıp, ‘Senin çocuğun geldi’ diyecekler. Bu umutla buradayız” dediler.

2020-02-13 12:01:00 - 2020-02-13 12:01:57
Evlat nöbeti ve ikna çabaları PKK’yı yıkıyor! Bir gün hepimizi arayıp çocuğun geldi diyecekler

 Hasan Eğrigöz  Ankara 

Diyarbakır annelerinin, terör örgütü PKK tarafından dağa kaçırılan evlatlarına kavuşma ümidiyle 3 Eylül’de HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde başlattıkları evlat nöbeti ve güvenlik güçlerinin ikna çabaları, sonuç vermeye devam ediyor. Devlet-Millet el ele terör örgütlerine karşı başlatılan mücadele, PKK’yı bozguna uğratıyor. İkna çabalarının sonuç vermesi, HDP önünde evlat nöbeti tutan Hacire Akar, Hatice Ceylan, Halime Kadran ile Hüsniye-Hüseyin Kaya ve Necla-Metin Açan çiftlerinin ardından, 6 Şubat’ta oturma eylemine katılan Nizamettin Eşrefoğlu’nun 5 yıl önce kandırılarak dağa götürülen oğlu Hüseyin Eşrefoğlu’na kavuşması diğer ailelere de umut oldu. Öte yandan; 85 ailenin katılımıyla Diyarbakır’da HDP önünde devam eden evlat nöbeti 164’üncü günü geride bıraktı. Konuya ilişkin Akit’e konuşan Diyarbakır ailelerinden Fatma Akkuş ve Yıldız Ballı, “Ne zaman dağdan kaçıp, güvenlik güçlerine teslim olan birini duysak kendi evladımız gibi seviniyoruz. İnanıyoruz. Bir gün hepimizi arayıp, ‘Senin çocuğun geldi’ diyecekler. Bu umutla burdayız” dediler.

“Bütün anneler için buradayız”

Yaklaşık 5 aydır HDP önünde evlat nöbeti tutarak HDP/PKK tarafından dağa kaçırılan kızı Songül için oturma eylemi yapan acılı annelerden Yıldız Ballı, kaçırılan çocukların güvenlik güçlerine teslim olmaya başlamasıyla umudunun arttığını ifade ederek, “Ne zaman dağdan kaçıp, güvenlik güçlerine teslim olan birini duysak kendi evladımız gibi seviniyoruz. Bizim mücadelemiz sadece kendi çocuklarımız için değil. Evladı kaçırılan bütün anneler için buradayız. Hiç umudumuzu kaybetmedik. Çocuklarımıza kavuşacağımız günü bekliyoruz. İnanıyoruz. Birgün hepimizi arayıp, ‘Senin çocuğun geldi’ diyecekler. Bu umutla burdayız” şeklinde konuştu.

Soğuk havaya rağmen eylemlerini sürdüren annelerden Fatma Akkuş ise, dağa kaçırılan ve 5 yıldır haber alamadığı kızı Songül’e kavuşmadan HDP’nin önünden ayrılmayacağını belirterek, “Eyleme katılan aileler, evlatlarını almadan HDP binası önünden ayrılmayacak. Ben de ayrılmayacağım. Anneler, babalar buradaki herkes kararlı. Ömrüm yettiğince burada oturmaya devam edeceğim. Gitmiyorum, kızımı istiyorum. Kızımı HDP götürdü. Onu da almadan gitmeyeceğim. Oynadıkları oyunlarla bizi korkutmaya çalıştılar ama biz umudumuzu yitirmedik. Her geçen gün bir anne, bir baba evladına kavuşuyor. Ben neden evladıma kavuşmayayım? Umutluyuz, kararlıyız, burdayız” ifadelerini kullandı.

“Oğlum gelmeden gitmem”

Soğuk havaya rağmen bekleyişini sürdüren annelerden Saadet Ödümlü yaptığı açıklamada, “Oğlum gelmeden gitmem. Allah’ın izniyle bütün çocuklar gelecek. Oğlumu burada bekleyeceğim. Allah, devletimizi başımızdan eksik etmesin, Cumhurbaşkanımızdan razı olsun” dedi. Ödümlü, teslim olan çocukların ailelerine kavuştuğunu ifade ederek, “Umudumuz artıyor, inşallah hepsi gelir” diye konuştu. Oğlunu çok özlediğini anlatan Ödümlü, oğluna teslim olması çağrısında bulundu.

“O ailenin adına çok sevindim”

Cemile Erdoğan da “Çocuğumuzu alana kadar eylemden vazgeçmeyeceğiz. Bu acıyı 6 yıldır çekiyoruz. Ne gecemiz ne gündüzümüz ne bayramımız var” ifadelerini kullandı. Erdoğan, önceki gün bir ailenin daha evladına kavuşmasının kendileri için umut olduğuna işaret ederek, “İnşallah bizim evlatlarımız da gelir, biz de evladımıza kavuşuruz. O ailenin adına çok sevindim” şeklinde konuştu.

“Eylemden vazgeçmiyorum”

Her gün ağlıyorum. Gece gündüz nedir bilmiyorum” diyen anne Esmer Koç, “Kızımı HDP ve PKK’dan istiyorum. Kızım ameliyat olmuştu. Ayağındaki 4 dikişi çıkaramadan kızımı götürdüler. Bu eylemden vazgeçmiyorum, kızımı istiyorum. Kızımın yeri dağ değildir. Ayıptır, kızları dağa çıkarıyorlar” ifadelerini kullandı.

“Bu yola baş koydum”

Baba Celil Begdaş ise evlatlarına kavuşana kadar oturma eylemine devam edeceklerini belirterek, şunları kaydetti: “Vazgeçmek yok. Bu yola baş koydum. (PKK) Çözüldü, inşallah bunların sonu gelecek. Çocuklarımız yavaş yavaş gelecek. 6. çocuğumuza kavuştuk. Sanki benim çocuğum geldi. Yeter ki gelsinler. (PKK) Panik içindeler, inşallah hepsi bitecek, herkes ailesine kavuşacak.

Begdaş, çok özlediğini belirttiği oğluna teslim olması çağrısı yaptı.

Yeni Akit Gazetesi

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

sizofren savar

CHP niye ziyaret etmiyor bu anneleri? Yoksa oy dilendikleri kandil kızar diyemi korkuyorlar?
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı