Bülent Arınç'tan Ahmet Türk eleştirilerine cevap

Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Bülent Arınç, İçişleri Bakanlığı kararı ile görevden alınan HDP'li Ahmet Türk'le ilgili sözlerine gelen tepkilere cevap verdi. Arınç, "AK Parti'yi bu bölünmelerden, parçalanmalardan uzak tutma konusunda yaptığım çabaları herkes takdirle karşılıyor" dedi.

11 Eylül 2019 Çarşamba 12:38
Bülent Arınç'tan Ahmet Türk eleştirilerine cevap

Eski Meclis Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Bülent Arınç, İçişleri Bakanlığı kararı ile görevden alınan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'le ilgili "Terörle alakası yoktur, barış olsun isteyen biri" sözleriyle ilgili gelen tepkilere yanıt verdi. Arınç, "Bana gelen tebrik telefonlarını, bana gelen mesajları bir bilseniz.AK Parti'yi bu bölünmelerden, parçalanmalardan uzak tutma konusunda yaptığım çabaları herkes takdirle karşılıyor" dedi.

Tarafsız Haber Ajansı'na konuşan Bülent Arınç, Ahmet Türk konusunda söylediği sözlere yönelik Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan gelen açıklamalara Arınç, şöyle dedi:

"İbrahim Kalın da çok güzel ifade etmiş"

"Çok doğru yani ben zaten konuşmamın başında Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi olarak konuşmuyorum, bu yanlış anlamalara sebebiyet verebilir diye belirttim. Ben sözlerimin başında bunu söylüyorum. İbrahim Kalın da bunu çok güzel ifade etmiş, kendisine teşekkür ediyorum. Bunlar benim kendime has, özgün düşüncelerimdir yoksa Kurul'da oluşturulmuş veya Sayın Cumhurbaşkanımıza arz edilmiş konuşmalar değildir."

"Bana gelen tebrik telefonlarını bir bilseniz"

Sosyal medya üzerinden gelen tepkilere ilişkin de Arınç, şu değerlendirmeleri yaptı: "Boş ver, onlar boş şeyler, onlar boş şeyler. Bana gelen tebrik telefonlarını, bana gelen mesajları bir bilseniz. Hukuka verdiğim ağırlık, siyasete verdiğim, siyaset kurumuna verdiğim ağırlık, AK Parti'yi bu bölünmelerden, parçalanmalardan uzak tutma konusunda yaptığım çabaları herkes takdirle karşılıyor."

"Ben dolu konuşurum"

"Onlara gerekirse ben cevap veririm, çok şükür ağzım da laf yapıyor, Twitter'ı da kullanırım ama boş şeylerle uğraşanlara boş cevaplar vermek benim işim değil, ben dolu konuşurum, bilerek konuşurum, fikirle konuşurum, siyasetle konuşurum, başkaları gürültü yapabilirler o benim ilgi alanım için de değil. Ben bu konuşmamı YİK üyesi sıfatıyla yapmadım, bunu da konuşmamın başında ifade ettim."

Arınç ne demişti

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi (YİK) Üyesi Bülent Arınç, "terörle bağlantılı olduğu" gerekçesiyle yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk'le ilgili, "Ahmet Türk'ün terörle şiddetle uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Kandil'le HDP'yle var mıdır? Vardır, mecburiyetten. Bu adam terör ve şiddetten uzak, ülkede barış olmasını isteyen bir insandır. Ben sadece Ahmet Türk'ü tanıyorum ve ona saygı duyuyorum. Çünkü çözüm süreci içerisinde de kendisiyle irtibatımız oldu" ifadesini kullanmıştı.

Bülen Turan "Hadi oradan yahu" diyerek tepki göstermişti

Arınç'a AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'dan da tepki gelmişti. Bülent Turan, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) üyesi Bülent Arınç'ın HDP'li Ahmet Türk ile ilgili sözlerine, "Dün çıkmış bir ağabeyimiz, yok Ahmet Türk'ün terörle ilgisi yokmuş. Hadi oradan yahu. Hiçbir adam ezbere gerekçelerle, uyduruk gerekçelerle görevden alınmaz" tepkisi verdi.

Kalın: Şahsi fikirleridir

Arınç'ın açıklamalarını değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Sayın Arınç tecrübeli bir siyasetçidir. Büyüğümüzdür. Yaptığı bu açıklamalar şahsi fikirleridir. Cumhurbaşkanlığını bağlamaz" ifadelerini kullanmıştı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Eylül 2019 Çarşamba 12:38

YORUM YAZ

 • Atila ÇelikAtila Çelik2 gün önce
  Bülent Arınç sen artık yaşlanmaya başlayınca ağzından ne konuştuğunu da bilmiyorsun birkaç sene önce Derik Kaymakamı hunharca şehit edildiğinde bu Ahmet Türkün bal gibi parmağı vardır, Hani bu herif hastaydı, ölecek deniyordu o sebeple hapisten çıkarılmadımı, zaten bu çözüm sürecinde sizin devlet olarak bir dizi ihmaliniz söz konusu bu hendek teröründen şehit olan kahraman insanlarımız en başta senin gibi gafil politikacılarla ahirette hesaplaşacak
 • serdengeçtiserdengeçti3 gün önce
  Arınç ne demişti: "Ahmet Türk'ün terörle şiddetle uzaktan yakından bir ilgisi yoktur. Kandil'le HDP'yle var mıdır? Vardır, mecburiyetten. Bu adam terör ve şiddetten uzak, ülkede barış olmasını isteyen bir insandır.Şimdi kandille alakası olan bir adamın nasıl terörle alakası olmuyor anlamadım. Bir de vurgulayarak uzaktan yakından alakası yok demiş.arınçın gidişatı hiç iyi değil. inşallah daha fazla zarar vermesine müsade edilmez. Allah devletimizi ve miletimizi böylelerinin şerrinden muhafaza etsin
 • gencerbeygencerbey3 gün önce
  bi git artık bülentttttt bi git Allah aşkına düş yakamızdan
 • vagifvagif3 gün önce
  TerorlaMECBURIYETEN elakasivarsa ?? Aynenseninkimi SizindeMECBURIYETEN TCnin Kosmik odasininsirlerini xaricilerin oyrenmesiucunmu elakanizoldu?Dovlet adamiolerhalbuki olduren bele sizi yokdu , dovletin gizliliyinin korunmasi ucun Cabalamaliydiniz..
 • ABDABD3 gün önce
  BÜLENT ARINÇ İSTİFA
 • CEVDETTCEVDETT3 gün önce
  BÜLENT TURAN? MAHİR ÜNAL? VS. VS. BAKIN REİSİN YANINDA KİMLER VAR. BİR ZAMANLAR AK PARTİ YÜKSELİRKEN KİMLER VARDI BİR DE ONA BAKIN. MESELE ÖZGÜL AĞIRLIK MESELESİ.
 • erhanerhan3 gün önce
  elbette kiPKK yanlıları seni tebrik etmiştir ve adam bununla övünüyor. Kurulacak olan parti de istikbal görse, 1 dakika bile AKP den durmaz
 • MilletMillet3 gün önce
  Ahmet turk akpartilimi de dagilma engelliyon.sen zaten oldum olasi aykiri cikis yap.onun ne olduguna adalet bakanligi bakar sen niye aklamaya calisiyonki. Sana bi tebrik telimi geliyo eminmisin
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer3 gün önce
  Sen..olmasaydın..Ak..Parti..mahvolmuştu,parçalanıp..gitmişti..vayy..ve..Ne..olur..gölge..etme..Sana.."İÇERİDE..KAL"..görevi..verildi.."Bazılarına..da".."DIŞARIDAN..AYRI..PARTİ..KURUN..ve..SALDIRIN"...görevi..verildi..Hepsi..bu..Kes..sesini..Ri..kar..m..luk.
 • İlkokul beşte terkİlkokul beşte terk4 gün önce
  Ne olur bülent bay seni kimler aradıda tebrik etti tek tek açıklada kimler olduğunubilelim. İçerdemi dışardamı köydenmi şehirdemi dağdamı obadamı bilmek bizimde hakımız. Sonuçta aldığın maaş bizim vergilerle ödeniyor. Sen açıkla helal edip etmeyeceğimize sonra karar veririz.
 • GENÇTÜRK GENÇTÜRK 4 gün önce
  Allahıniseversen gündemdekalmakiçinkonuşma. Mardin büyükşehirbelediyebaşkanının gorevegelir gelmez görevineson verdiğişehityakınıinsanlarda mıyalan?
 • Mehmet Mehmet 4 gün önce
  Değil git lan bu partiden 
 • BOYCOTT ISRAEL(BDS)BOYCOTT ISRAEL(BDS)4 gün önce
  "AK Parti'yi bu bölünmelerden, parçalanmalardan uzak tutma konusunda yaptığım çabaları herkes takdirle karşılıyor." Ben ve Türkiye sahit ki SEN pkk itlerine DESTEK verenlerdensinNOKTA
 • ORHAN İNANORHAN İNAN4 gün önce
  "AK PARTİYİ BÖLÜNMEKTEN KURTARMA "İFADESİNİN ARKASINA SAKLANIP,TÜRKİYEYİ BÖLMENİN ARALIKSIZ TELAŞ VE EYLEMİNDE OLANLARI DESTEKLEMENİZİ MAZUR MU GÖRELİM?.
 • YasarYasar4 gün önce
  Ne güzel kurtulmustuk bu zattan,gene getirdiler ortaligi karistirip duruyor,dedesinin izinde,Allah seni ve sana destek verenleri bildigi gibi yapsin.
 • HadiHadi4 gün önce
  Yeryüzünde iki dava ve onların pirensiplerinin yazılı olduğu kitab vardır,birisi ALLAH'IN CENNETE DAVETİ diğeri iblisin cehenneme daveti mesele çok açik ve net,aklını kullanan biliyor kullanamayan sayısızca sapık yollardabocalayip duruyor.Rabbimiz bizi korusun.Telâfisi olmayan yollar,ömür biter bu sapıklğın sonu gelmez.marxizim,satani-zim ve izimler hurdalığı.işin kalayı !!!Kuran ve sünnete tabi olmak ve şuurlu olmak.
 • once vatanonce vatan4 gün önce
  vatan bolunecegine parti bolunsun.herkes her seyi goruyor.bir AK Parti yonetimi gormuyor.partide tutumayin boyle hizipcileri.teroristleri bize dunyanşn en iyi insanlari gibi anlatiyor.
 • ahmetahmet4 gün önce
  sana gelen tebrik telefonlarını, mesajları bilmek istiyoruz sayın Arınç. kimler aradı, tebrikmesajı gönderdi bilelim
 • ŞamilŞamil4 gün önce
  Kim tebrik etmiştir seni aynı dünyadan ve düşünceden olan hdpkk lılar,Fetöcü dava arkadaşları,chp li arkadaşları vb.vatan hainleri 
 • ömerömer4 gün önce
  Arayanlar nasıl Takdir ediyormuş çok merak ettim-Sanırım bu adamda anlama ve algı sorunu başlamış...Muayne olsun...
 • SüleymanSüleyman4 gün önce
  Tebrik mesajların gelmesi değil önemli olan Bu mesajların kimden geldiğine bakmak lazımBana tebrik mesajları geliyor diyerek kendi yaptığın hatayı marifet gibi görme
 • YılmazYılmaz4 gün önce
  " Ahmet TÜRK'ün terörle,şiddetle ilgisi yoktur,Kandil ( PKK ) ve HDP ile var mıdır ? vardır,mecburiyetten " İfadeye bakarmısınız.Mecburiyeti nedir üstelik ? Silah zoru ile mi siyaset yaptırılıyor kendisine.Kandil,yani PKK terör ve şiddet merkezli bir yapıdır.Ahmet TÜRK terör ve şiddet'e uzak,Kandil'e yakın ! Nasıl oluyorsa bu denklem topluma anlatında aydınlanalım.Terör ve şiddete uzak ise Kandil ve HDP ile ilişkisi olmamalı,ilişkisi var ki içlerinde bulunuyor,siyaset yapıyor,Kandil'dekilerle resimleri var.Siyaset yapmak zorunda değil üstelik.Telefon edenleri isim isim yazıverin de millet sizin hakkınızda ki değerlendirmesini daha sağlıklı yapsın.
 • Oktay Oktay 4 gün önce
  Sahsi fikrini yerinde geldigine ahmet turk lehine kullanirsin ahmet turk bir pkk lidir akpartini bolunmesini dusunme ak partiyi bugday tanesi kabul edelimbir ko va suya dokelim suyun ustunde kslan kesmuk samanlar gider icinde sende git arinc bir ise yaramaztabana coken bugday tekrar yeserir guler cikar basal verir akparti kendi icinde temizldniyor makam sandalya metaklilarini su sldi lagima goturuyor
 • Ergin YaşarErgin Yaşar4 gün önce
  Hainler ve Fetö artıkları aramıştır.Özrü kabahatinden büyük.
 • Kemal nohutcuKemal nohutcu4 gün önce
  Seni Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın sen cok tehlikelisin
 • Kemal nohutcuKemal nohutcu4 gün önce
  Seni Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın sen cok tehlikelisin
 • Yunus 16 SOKAĞIN SESİYunus 16 SOKAĞIN SESİ4 gün önce
  HADİ ORDAN , YALAN SÖYLÜYORSUN. ARAYANLAR VARMIŞ MİŞ, MESAJ, TEBRİK MİŞ MUŞ MİŞ. YALAN YALAN. YA DA CHP HDP VE FETÖ CÜLER ARIYORDUR. ONLARDA MİLYONLAR VAR. SEN AK PARTİYİ GÜNDEN GÜNE ERİTİYORSUN BİTİRİYORSUN. AK PARTİ YE SENDEN FAZLA OY VERDİM. SENİN OY VERMEDİĞİN SEÇİMLERDEDE BEN VERDİM! İLK DEFA SENİN YÜZÜNDEN İLK SEÇİMDE SULALECE 18 KİŞİ OY VERMEYECEĞİZ! BÜLENT VARSA BİZ YOKUZ. BARİNÇ AK PARTİYİ BİTİRİYOR. SOKAĞIN SESİ.
 • kalelikaleli4 gün önce
  bunlar bitmiş fosil olmuş.şimdi de partiyi bitiriyorlar.bitirecekler gibi de görünüyor.
 • AkilAkil4 gün önce
  Fazl konuşma lütfensen konuştukça partiye zarar veriyonlütfen şu com ağzını tut yeter
 • tuncay kahvecituncay kahveci4 gün önce
  İbrahim kalın sen kimsin neyin nesisin senikim gizliyor ..Reisin yanıbaşındaher türlüorganize işleri yapıyorsun....nesin kimsin ....
 • İdo1 İdo1 4 gün önce
  Sana olsa olsa hdp liler tebrik telefonu göndermiştir. Sen AKP nin tabanındaki sana karşı olan öfkeye bak . Buralardan yıllardır yazıyoruz reise bu adam senin burnunun dibindeki sendenmiş gibi görünen gizli menfeatcihainlerdenbirde karşındaki hainler var karşındaki ile bilir ona göre mücadele edersin ama bu sinsiye çook dikkat etmelisin. Yosa seni tabanda bitirecek. Şimdi seçim olsa bu adamı koymuşsun vekil adayı ben nasıl gidip budamı seçeceğim taban böyle düşünüyor gerisi size ait.
 • alpagualpagu4 gün önce
  kimlerden tebrik geldi mesela sayın arınç? hdp?ahmet türk? meral nene?kimler yani? yazıklar olsun be.....
 • Mustafa soylutürkMustafa soylutürk4 gün önce
  O tebrik telefonları gelse gelse ''sayın '' öcalanOsman öcalanAhmet Türk Kandiden Görevden alınan B.B eş başkanlarından Canan KaftancıoğluFransa dan sakine severler.Cumartesi annelerinden CHP lilerden HDP lilerdenİp li Akşenerden V:S. gelmiştir....
 • herdemherdem4 gün önce
  Reis arınç büyük hataydı, büyük hata. Seni bu hatalar bitirecek.
 • DermanDerman4 gün önce
  Siyasetde kivirmak adetdir beni yanlis anladinizdemek adettir,tesekur mesajlari dogru olabilir bir avuc vatan sevdalisindan beklemektalihsizlik biz onlar kadar olamadik dolandirildik abd ab chp hdp ip sp bunlarin tahtiri arincin fikri tabiki onlarin taktiri oyle olsun.
 • kalelikaleli4 gün önce
  seni takdir eden senin adamların ve teröryandaşları olsa gerek biz ak partili olarak takdir falan etmiyoruz ve sizin gibiler olduğu müddetçe de bundan sora olmayacağız gibi.başkalarına hoş kişilik yapacaksan yap bizi ilgilendirmez onları kazanmaya bak sen.devam et...
 • Akif ÜnalAkif Ünal4 gün önce
  Bülent Arınç HDP/PKK / Terör iltisaklıları medhederk mi Ak Partinin dağılmasını engelleiyormuş. Aldığını oddia ettiği tebrikler Anadolu Evladının tebrikleri mi, yoksa Fetö ve Terör sevicilerin tebrikleri mi teyit etmelidir. Bu toprakların vatan olması için şehit vermişler, bu medihleri lanetlemektedirler. Hangi tüten bacanın altında şehid veya yakını yok. Basiret tutulması yaşamakta olan Bülent bey, mazisini karatmadan aile köşesine çekilip, torunlarıyla ilgilense kendine de vatana da hizmet etmiş olur.
 • ŞüpeciŞüpeci4 gün önce
  Hdp açıkça kanfili pkk yı savunuyor...Bunlarla bağları güçlü olan birinin terörle ilgisi olmayacak....Yahu sn Arınç, en azılı terörist de olsa, birisi, sohbet muhabbetesnasında çok masum görünür. Hele çözüm sürecinden terörist devlete uzanan umutlarına bir menfaat gördüyse...
 • mniksekmniksek4 gün önce
  17/25 ARALIK KUMPASINDAN BU YANA BEN BÜLENT ARINÇI HİÇ SEVEMEDİM, NE DERSE DESİN FETÖCÜLERİ SAVUNMAK İÇİN GEREKİRSE CÜBBEMİ GİYİRİM DEMESİ HALA KAFAMDA AKİY YAZARI MEHTAP YILMAZ ARINÇ'IN HAKKINDAN GELİYORDU, ŞİMDİ MEHTAP YILMAZI OKUYAMIYORUZ...
 • NurNur4 gün önce
  Bölünmenin hasını siz yapıyorsunuz bayım pkklıyla bölünmemi olurmuş pkklı adamları savunmayın iyice gözden düştünüz
 • tütertüter4 gün önce
  Reis e hata yaptırıyorlar Arınça yeni görev verilmesi hataydı zaten konuştukça Reise zarar vermeye devam ediyor oğlunu bi kere vekil yapmak hataydı
 • Ali BULUT Ali BULUT 4 gün önce
  Sana gelen tebrikler telefonlar coktur tabii çünkü ülkede chp hdpkkli sayısı hiçte az değil onlar aramişlardir tabiiki seni, bana zamanında refah partisinden 5 çok güvendiğin adam göster deselerdi biri sen biride a. gül olurdu ama adam değilmişsiniz vesselam
 • şenay doğan şenay doğan 4 gün önce
  ya rabbi hayır hayır doğrusu onların kazanmakta oldukları kalplerini paslandırmıştır buyuruyorsun ya mutaffifin 14te ya rabbi ben şu anda bunun canlı örneğine mi bakıyorum allaha emanet olun
 • Arınç Haklı.Arınç Haklı.4 gün önce
  Ancak bölünme doğru değil. Zira ortada AKP kalmadı. Bölünme olması için geride AKP'nin yarısı kalması gerekirdi. Geride AKP'nin yarısı değil%1'i kalıyor. Yani AKP mum gibi eriyor, AKP diye bir şey de yakında kalmayacak. Artık yeniden Davutoğlu zamanı. Millet, Davutoğlu'nu başkan seçecektir.Erken seçim nezaman? Hemen meclis açılır açılmaz erken seçim kararı alınsın. Meclis kapalı ise hemen toplantıya çağrılsın, erken seçim kararı alsın. Millet, erken seçim kararını 4 gözle bekliyor.
 • Vatandandastan Vatandandastan 4 gün önce
  Sayın Arınç cumhurbaşkanı Erdoğana zarar veriyor bence bu açıklamalar vatandaş nezdinde hiç hoş karşılamıyor madem böyle değil niye görevden alınmadan o fikrini söylemedin. Bu bir pişmiş aşa su dökmektir
 • Allah'ın bir kuluAllah'ın bir kulu4 gün önce
  Tebrik telefonları kimlerden gelmiş onu da açıklasın.
 • memo memo 4 gün önce
  ey yüksek istişarecisana gelen duyduğun olumlu sözleri ifadeleri kulağınduyuyorda birde kulağının arkasındakiolumsuzbirikenlere bak
 • CumhurCumhur4 gün önce
  Bülent efendi sana gelen tebrik mesajlarının kim olduğunu bilmek mümkün olsa keşke. Sen ne edip edip Reis'ı tuşa getireceksin.Hocan gibi melek ablan gibi sinsisin.Rabbim şerrinden korusun

Günün Özeti

Günün Karikatürü

15 Eylül 2019